סיימת מרתון ? פה לא נגמר הסיפור...

לאחרונה אני שומע על רצים לא מעטים שחלו לאחר ריצת מרתון.

ובכן, אותם רצים חייבים להיות מודעים לנושא בריאות הגוף בעקבות הפעילות המאומצת שעשו, הסטרס שהגוף חווה והעומס שהופעל על הרקמות ולכן עליהם לעזור למערכת החיסונית שלהם.

במהלך הפעילות המאומצת ישנה דרישה מוגברת לחמצן ועליה ברדיקלים חופשיים.

רדיקלים חופשיים בגוף גורמים לנזק פנימי בתאים ולנזק ברקמה,ובקיצור מחלישים את המערכת החיסונית.

אנטי אוקסידנטים הם קו ההגנה הראשון נגד רדיקלים חופשיים לפני שנגרם הנזק ורצים אשר לא יקחו את זה לתשומת ליבם, ולמרות שהם נימצאים בשיא היכולת הגופנית שלהם - פשוט יהיו מועדים לפתח מחלה כזאת או אחרת.


אודי בן יעקב -מועדון איילות/רצים מאהבה - חוף כרמל.
גילוי נאות - אני לוקח כל בוקר מולטיויטמין עם נוגדי חימצון,
ובתקופת המרתון ולאחריו מעלה את כמות הויטמין C
מ-500 מ״ג ל-1000 - מחזק את המערכת ? לא בטוח...
מבחן התוצאה= לא חולה !


אנטי אוקסידנטים וספורטאים:
נכתב ע״י דייוויד פיליפס - M.D

אנטי אוקסידנטים מגנים על ספורטאים בפני סטרס חימצוני ותסמינים דלקתיים:
תפקיד האנטי אוקסידנטים אצל אתלטים המרבים להתאמן על כח הסבל, כגון רוכבי אופניים, רצי מרתון, משתתפי Iron Man וכו' הינו חשוב ביותר ויכול להשפיע בצורה חיובית על המערכת החיסונית, בריאות הלב, מניעת דלקתיות ומניעת פציעות הנגרמות בשחיקת השרירים.
רבות מדברים בקהילת הספורט והמדע על ניגודיות ההשפעות של אימוני מאמצים ארוכים בהקשרם ליצירת רדיקלים חופשיים בגוף האתלט. מהם הרדיקלים החופשיים האלה ומדוע הם מזיקים לגוף האדם? יותר חשוב, איזה תפקיד משחקים האנטי אוקסידנטים בנטרול המולקולות הללו ומה אתם, כאתלטים, יכולים לעשות כדי להקל על התהליך?

קונספט הרדיקלים:
רדיקלים חופשיים הם זן ראקטיבי מאוד (ששייך או קשור לתגובה – מגיב עם חומרים אחרים בקלות) הנוצרים בזמן תהליכים מולקולרים מגוונים בגוף האדם. בזמן שפקטורים סביבתיים כגון קרינה, זיהום אוויר ועישון סיגריות יכולים להוליד רדיקלים חופשיים, במאמר הזה נתמקד באותם הרדיקלים החופשיים הנוצרים בזמן אימון מאומץ ומתמשך.
רדיקלים חופשיים הם אטומים או קבוצות של אטומים עם מספר שונה (חסר) של אלקטרונים ויכולים להיווצר כאשר חמצן בא במגע עם מולקולות מסוימות. ברגע היווצרותם, הרדיקלים הראקטיבים האלה יכולים ליצור תגובת שרשרת, בדומה לאפקט הדומינו. במילים אחרות, התרכובות הללו תוקפות את המולקולות הקרובות ביותר וגונבות מהן את האלקטרונים כדי ליצור לעצמם יציבות. כאשר המולקולה שהותקפה מאבדת אלקטרון, היא הופכת בעצמה לרדיקל חופשי וכך נוצרת תגובת שרשרת. ברגע שהתהליך החל, הדבר יכול ליצור מאין מפולת של תהליך שגורר תהליך, הגורם לשיבוש בתא החי. רדיקלים חופשיים לא רק מאיצים את תהליך ההזדקנות, הם גם גורמים לפגיעה במערכת החיסונית. זה דבר מובן מאליו שאתלטים העוסקים בריצות מרתונים וטריאתלונים יתקלו במקרים רבים יותר של הצטננויות ודלקות בדרכי הנשימה לאחר תחרות או אימונים אינטנסיביים. פגיעתם של הרדיקלים החופשיים ב DNA משחקת תפקיד משמעותי בהתפתחות סוגים אחדים של סרטן, מחלות לב והפרעות נוירולוגיות כגון מחלת האלצהיימר.

ספורט ופגיעה חימצונית:
אימונים מתמשכים ומאמצים יכולים להעלות ניצול החמצן בפי 20-30 מאשר בזמן מנוחה. הדבר מגביר בצורה משמעית את היווצרות אותם רדיקלים חופשיים. למזלנו, לגוף יש מנגנון הגנה אנטי אוקסידנטי משוכלל המשתמש באנטי אוקסידנטים ובמנגנון האנזימים של הגוף שלנו כדי להפחית את הריכוז של המחמצנים המזיקים ביותר ברקמות. כאשר ייצור רדיקלים חופשיים גובר על היכולת של האנטי אוקסידנטים (מהגוף ומהתזונה שלנו) לנטרל אותם, נוצר מתח חימצוני. נשאלת השאלה -מה יכולים לעשות האתלטים שמתאמנים באינטנסיביות כדי למזער את הפגיעה שנגרמת באופן בלתי נמנע על ידי רדיקלים חופשיים בזמן אימונים ותחרויות?

פירות וירקות – כוחה של פירמידת המזון :
על פי ה USDA, שונו ההמלצות לצריכת פירות וירקות ביום לאתלטים שרצים מרתונים וטריאתלונים מ5-7 מנות ליום ל7-13 מנות של פירות וירקות, ב5 צבעים שונים ביום! ויטמינים C, E ובטא קרוטן הם האנטי אוקסידנטים העיקריים הדרושים לגופנו. מחקרים בעבר אשר מדדו את האפקט של הוספת הויטמינים האלה כחומרים מבודדים (בתור מולטי ויטמין, ולא בתור תפוח לדוגמה) יצאו עם תוצאות מעורפלות. בעבר ויטמין E מבודד (בתור תוסף של ויטמין E לדוגמה) היה מוכר כמסייע לבריאות הלב, אך כיום דעה זו מוטלת בספק. גם בנושא הבטא קרוטן בתור תוסף מבודד מעלה ספקות בנוגע ליעילותו.
מחקרים אחרונים מצביעים על החיוניות בסינרגיה של אנטי אוקסידנטים המגיעים מצריכה של פירות וירקות מלאים. לכן, תזונה עשירה באנטי אוקסידנטים טבעיים מנצחת את השימוש במולטי ויטמינים מבודדים הנעשים במעבדות.

אימון נכון, אכילה נכונה :
אתלטים שעוברים אימונים ומאמצים מתמשכים ,ניצבים באתגר של אימונים אירוביים יומיים, לעומת הרצון למנוע את אפקט הפגיעה שנובע ממתח חימצוני. בברור, פירות וירקות עשירים באנטי אוקסידנטים הם חיוניים ביותר לשמירה על איזון יום יומי. רבים מאתנו ימצאו שצריכת הכמות המומלצת של פירות וירקות ביום הינה קשה ביותר. כמתאמנים וכאתלטים המצויים בתחום המרתונים והטריאתלונים, עליכם להיות מודעים לא רק ליתרונות של אימונים ממושכים ומאמצים אלא גם לחסרונות הנגרמות מפעילות אירובית ארוכה והשפעותיה על בריאותנו בעתיד. מציאת איזון בין שילוב האימונים ותזונה נכונה תשפיע בצורה חיובית על המשכיות אורח החיים הבריאותי אצל ספורטאים ואתלטים.

דייויד פיליפס (M.D) סיים את לימודיו בשנת 1984 באוניברסיטת הארוורד, שם הוא הרויח כבוד אקדמי והיה שחיין אמריקאי בין לאומי. דייויד קיבל את תעודת הרפואה שלו מ Wright State University School of ,medicine ב- Dayton, Ohio. אחרי שהתמחה כרופא בחדר החירום, ד"ר פיליפס המיר את התמחותו לרפואת הספורט.
דייויד התחרה כאינדיבידואל בטריאתלונים לאומיים ובין לאומיים כגון ה Ford Ironman World Championship, והיה מוסמך כחבר בצוות ארה"ב בשנת 2008 ב- International Union World Championship בוונקובר.


הביא לדפוס - אודי בן יעקב

מועדון איילות/רצים מאהבה - חוף כרמל.

הוסף תגובה


קוד אבטחה
רענן

עידכונים שוטפים

עומדות לעלות לאתר שלנו תוכניות אימון לריצה למרחקים השונים לשתי רמות,תוכנית לרצים חזקים ותוכנית לרצים שרוצים לסיים בכייף.

 

יועלו גם תוכניות אימון לטרי אתלטים מהמרחק הקצר ספרינט ועד לאיש ברזל,תוכנית למתאמנים חזקים ותוכנית לרוצים לסיים בכייף.

 

 לבניית תוכניות אלה הוקדש זמן רב, התוכניות ניבנו עם מחשבה לזמנכם המוגבל בגלל המגבלות,עבודה,משפחה ושאר ירקות.

 

התאמת האימונים אליכם תהיה על אחריותכם בלבד.

 

חברים יקרים

 

במשך למעלה מעשור , הייתה יפה מזור מזכירת המועדון.יחד עם בעלה , מוטי מזור שהיה יו"ר איילות ושאר בני המשפחה , הביאו את איילות למעמד של המועדון הגדול ביותר עם הישגים מפוארים בתחום הריצה והטריאתלון.

בשנים הראשונות , צמח המועדון ומנה כמה מאות חברים מכל רחבי הארץ ומכל הגילאים.לצערנו , בשנים האחרונות צנח משמעותית מספר החברים עקב סיבות שונות ומגוונות והנהלת המועדון נדרשה להיערך ולהתמודד עם מציאות זו בדרכים שונות.

הנטל הכלכלי של העסקת מזכירה , ולו גם במשרה חלקית , היה כבד מנשוא והיה ברור כי חייב להיעשות שינוי בנושא זה.כתוצאה מכך , החליט הועד המנהל של העמותות בשיתוף פעולה מלא ובהבנה מצד יפה על ביטול משרת המזכירה.

את עבודת המזכירות , יעשה ללא שכר ובעזרת חברי ההנהלה  יו"ר המועדון – מיכאל זיו לפחות עד שיהיה צורך והצדקה לחזור ולהעסיק מזכירה בהיקף משרה כלשהו.

בשם כל חברי איילות , הועד המנהל ובשמי , שלוחה תודתנו והערכתנו על מסירות ללא גבול , רצון לתת וכל זאת באווירה נעימה , רגועה תוך טיפול מסור בכל חבר ובכל בעיה.

תודה יפה ובהצלחה בכל אשר תעשי

להלן אמצעי הקשר החדשים

טלפון – מיכאל זיו 0505353937

פקס-077-3298580

מייל – This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

מועדון איילות שמח להודיע על שיתוף פעולה עם קבוצת אלתרמנס על ידי הקמת עמותה משותפת אשר תפעל בהתאם למטרות ועדת לובצקי לחלוקת תמיכות לאיגודי ספורט ולאגודות.

 

הטבות לשנת 2014,


כל חבר איילות יקבל חולצה שרוול ארוך/גופיה ,לפי בחירתו.נא לפנות אליי במייל( This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. )ולכתוב מה העדיפות ומהי המידה הנדרשת.


ישנן גם לנשים חולצות שרוול ארוך.


קיימות כמה אפשרויות חלוקה (לאחר שתעבירו לי במייל את העדיף לכם ) :


איזור הצפון בתיאום עם צביקה פישמן – טל' : 050-6267507


איזור המרכז בתיאום איתי.


איזור באר שבע בתיאום עם מיכאל זיו – טל' : 0505-353937


ישנה גם אפשרות למשלוח בדואר.


אנו במשא ומתן לגבי מכירת נעליים בהנחה ועוד הטבות נוספות.


זאת כמובן ,בנוסף להנחות שחברי איילות מקבלים במירוצים לאורך כל השנה.


עוד בתכנון ,מחנות אימונים משותפים לחברים.


בהצלחה ובבריאות טובה לכולם !

 

נפתחה קבוצת ריצה חינמית לחברי מועדון איילות, מוזמנים גם אורחים.

האימונים יהיו פעמים בשבוע בשעות הבוקר.

מקום המפגש בחניון של קפה ארומה במתחם מול זכרון.

שעות הפעילות:

ביום שני בשעה 06:15 בבוקר.

ביום שישי בשעה 06:15 בבוקר.

האימונים ביום שני יהיו אימוני איכות ונרוץ בהם בשבילי ברכות הדגים.

האימונים ביום שישי יהיו ריצות חצי ארוכה וארוכה יתקיימו אף הם בברכות הדגים בתוספת עליות.

מאמן צבי פישמן, נא לאשר הגעה טלפונית.

 

 

 לכתבות וחומר ישן ניתן להיכנס ללינק ארכיון הנמצא בקטגוריות.

 

ניתן להירשם למועדון איילות בלינק למעלה רישום לאיילות

 

קיים שיתוף פעולה בין המאמן המנטאלי בעל הסמכה, אסף לב למועדון איילות, חברי המועדון יזכו להנחה משמעותית. www.asaflev.co.il

איילות | אתר ספורט ישראלי לריצה, טריאתלון, אתלטיקה ותוכניות אימונים