כיצד לשפר את יכולת הריצה ב-8 שבועות מבלי לרוץ ?

נכתב ע״י שי גרינברג פיזיולוג, פיזיותרפיסט, מכון פיזיולייף הרצליה.

משקיעים באימוניים אירוביים שעות רבות ?

הוספה של אימוני חיזוק של שרירי הרגליים תגרום לשיפור משמעותי ביכולת האירובית בזמן קצר- איך עושים זאת ולמה בכתבה הבאה.

אימונים לשיפור היכולת האירובית באמצעות אימוני ריצה או רכיבה על אופניים הפכו בשנים האחרונות לפופולריים בקרב האוכלוסייה.

יותר ויותר אנשים מצטרפים לקבוצות ריצה רכיבה וטריאתלון אצל מאמנים אשר מתמחים באימוני סבולת.

אם בעבר המטרה היתה לסיים מרוץ של 10 ק"מ, היום בקרב רוב הרצים המטרה היא שיפור זמן הריצה.

לכן האימונים הפכו למקצועיים ואיכותיים יותר וכוללים שעות רבות של אימוני ריצה או רכיבה ארוכים, במהירות משתנה ובתנאי שטח שונים כל זאת במטרה לשפר את היכולת האירובית.


אולם קיימת דרך נוספת לשפר את היכולת האירובית שרבים מהמתאמנים והמאמנים אינם מודעים לה והיא שיפור היכולת האירובית באמצעות חיזוק של שרירי הרגליים. ב-20 שנה האחרונות התפרסמו מספר רב של מאמרים שמצאו שיפור של בין 5%-10% ביכולת האירובית של רצים ורוכבי אופניים אשר ביצעו תוכנית לחיזוק שרירי הרגליים בפרק זמן קצר של 8 שבועות.


למרות יעילותם המוכחת, האימונים לחיזוק שרירי הרגליים, אינם זוכים לחשיבות הראויה להם בקרב המתאמנים במקצועות האירוביים. זאת בשל חילוקי דעות בקרב המתאמנים והמאמנים עצמם לגבי יעילות אימוני הכוח,אך גם מכך שמאמני הריצה והרכיבה וגם המתאמנים עצמם רובם אוהבים ומכירים את האימונים האירוביים שמתבצעים בפארקים, במסלולי הריצה או רכיבת כביש או שטח ואינם מכירים או אוהבים להתאמן בחדרי הכושר.חזק יותר יעיל יותר.
למרות השונות הרבה בין האימונים האירוביים לאימוני הכוח,אימוני הכוח משפרים בצורה משמעותית את יכולת הריצה או הרכיבה. השיפור לא מתבצע בפרמטרים אירוביים מובהקים כגון צריכת החמצן המירבית אבל כן מתבטא במדד לא פחות חשוב שנקרא היעילות המכנית של הריצה או הרכיבה. מתברר שבתגובה לאימוני הכוח, בזמן הפעילות האירובית אנו מפעילים את השרירים בצורה נכונה ויעילה יותר כך שבכל מאמץ נתון אנו משקיעים פחות אנרגיה, כתוצאה מכך אנו יכולים לרוץ או לרכב מהר יותר ביחס לכוח שאנו משקיעים. פרמטר זה הוא המדד העיקרי שמשתפר גם בתגובה לאימוני סבולת ממושכים. אימוני הכוח משפרים את היעילות המכנית על ידי שיפור בתפקוד פיזיולוגי שונה מאימוני הסבולת ומכאן יתרונם הגדול.השפעת החיזוק.
חיזוק של סיבי השריר האדומים: פעילות אירובית מתונה מפעילה בעיקר את סיבי השריר האדומים העשירים בכלי הדם שמטרתם להתכווץ לאורך זמן. כאשר אנו מגבירים את עוצמת הפעילות האירובית, נכנסים לפעולה גם סיבי השריר הלבנים אשר יתרונם בכך שהם מסוגלים לפתח כוח גדול יותר אך חסרונם בכך שהם מתעייפים מהר. אימון כוח מחזק את הסיבים האדומים כך שהגיוס של סיבי השריר הלבנים מתרחש בדרגת מאמץ גבוהה יותר ושלב העייפות נדחה. אימון הכוח גם מאפשר חלוקת עומס טובה יותר בין הסיבים האדומים עצמם,מכיוון שבזמן פעילות אירובית מתרחשת כל הזמן תחלופה בין היחידות המתכווצות של הסיבים האדומים. האימון מקטין את יחידות השריר הפועלות בזמן מאמץ נתון כך שהתחלופה בין הסיבים המתכווצים גדולה יותר.הפיכת סיבי השריר הלבנים לסיבי שריר עמידים לעייפות.
סיבי השריר הלבנים אחראים בעיקר על פיתוח הכוח, אך מתעייפים מהר.גם סיבי השריר הלבנים מחולקים לשני סוגים, על פי היכולת שלהם להתכווץ לאורך זמן. סיבים בעלי סבולת נמוכה וכאלה בעלי עמידות גבוהה יותר. מתברר שאימון כוח משנה את התפקוד של הסיבים הלבנים כך שיותר סיבים הופכים לסוגים בעלי סבולת טובה ביותר.שיפור במהירות כיווץ השריר.
יכולת השריר להתכווץ לאורך זמן תלויה באספקת הדם שלו. ברור שאימון אירובי גורם לאורך זמן לשיפור בזרימת הדם לשריר, אך גם אימון הכוח משפיע על זרימת הדם אם כי באופן באופן שונה. האימון גורם לכך שהשריר מפיק כוח מהר יותר, בכל דחיפת הרגל מהקרקע בריצה או בדיווש באופניים. הכיווץ המהיר מגדיל את זמן ההרפייה של השריר,מכיוון שבזמן שהשריר מתכווץ, זרימת הדם בו פחות יעילה.כיווץ מהיר והגדלת זמן ההרפייה משפרת באופן משמעותי את זרימת הדם לשריר.שיפור בקושי המכני של יחידת גיד שריר.
מנגנון זה קשור רק לריצה. בריצה חלק מהאנרגיה שהשריר מפיק, נוצרת כתוצאה מהאלסטיות שלו. בשלב המגע הראשוני עם הקרקע השרירים והגידים נמתחים ואוגרים אנרגיה שמנוצלת בזמן דחיפה של הקרקע. מתברר שאימון כוח גורם לעלייה בנוקשות של הגידים והשרירים כך שהם אוגרים יותר אנרגיה בשלב הבלימה.


אימוניים מהירים.
יש לחזק את כל שרירי הגף התחתון אשר מתכווצים בזמן ריצה או רכיבת אופניים: שרירי הישבן, הירך הקדמית והאחורית, ושרירי השוק. את האימונים יש לבצע בדרגת קושי גבוהה. מומלץ לבצע כ-3 סטים של 8-12 חזרות.בניגוד לאימוני כוח רגילים התרגול צריך להתבצע במהירות גבוהה מאוד וזמן המנוחה בין תרגיל לתרגיל ארוך כ-2 דקות. מומלץ לשלב גם אימוני כוח מתפרץ כגון ניתורים על רגל אחת, דילוגים. חשוב לזכור שלאימונים שיבוצעו בדרגת קושי נמוכה יותר לא תהיה השפעה על היכולת האירובית.שילוב נכון.
מכיוון שאימון אירובי ואימוני הכוח שונים כל כך, חשוב לשלב אותם נכון יחד. את תחילת אימוני הכוח מומלץ להתחיל בתקופות בהם עומס הפעילות האירובית נמוך. מומלץ לבצע כשני אימוני כוח בשבוע, ולאחר כ-8 שבועות במקביל לעליית העומס באימון האירובי ניתן לרדת לאימון אחד בשבוע לשמירת היכולת.


יש לקחת בחשבון, שבתחילת תוכנית החיזוק יופיעו כאבי שרירים או תחושה של רגליים כבדות בזמן הפעילות האירובית, אבל תחושה זו צריכה לעבור אחרי 4 שבועות של אימון.

הביא לדפוס - אודי בן יעקב
מועדון איילות/רצים מאהבה - חוף כרמל.

הוסף תגובה


קוד אבטחה
רענן

עידכונים שוטפים

עומדות לעלות לאתר שלנו תוכניות אימון לריצה למרחקים השונים לשתי רמות,תוכנית לרצים חזקים ותוכנית לרצים שרוצים לסיים בכייף.

 

יועלו גם תוכניות אימון לטרי אתלטים מהמרחק הקצר ספרינט ועד לאיש ברזל,תוכנית למתאמנים חזקים ותוכנית לרוצים לסיים בכייף.

 

 לבניית תוכניות אלה הוקדש זמן רב, התוכניות ניבנו עם מחשבה לזמנכם המוגבל בגלל המגבלות,עבודה,משפחה ושאר ירקות.

 

התאמת האימונים אליכם תהיה על אחריותכם בלבד.

 

חברים יקרים

 

במשך למעלה מעשור , הייתה יפה מזור מזכירת המועדון.יחד עם בעלה , מוטי מזור שהיה יו"ר איילות ושאר בני המשפחה , הביאו את איילות למעמד של המועדון הגדול ביותר עם הישגים מפוארים בתחום הריצה והטריאתלון.

בשנים הראשונות , צמח המועדון ומנה כמה מאות חברים מכל רחבי הארץ ומכל הגילאים.לצערנו , בשנים האחרונות צנח משמעותית מספר החברים עקב סיבות שונות ומגוונות והנהלת המועדון נדרשה להיערך ולהתמודד עם מציאות זו בדרכים שונות.

הנטל הכלכלי של העסקת מזכירה , ולו גם במשרה חלקית , היה כבד מנשוא והיה ברור כי חייב להיעשות שינוי בנושא זה.כתוצאה מכך , החליט הועד המנהל של העמותות בשיתוף פעולה מלא ובהבנה מצד יפה על ביטול משרת המזכירה.

את עבודת המזכירות , יעשה ללא שכר ובעזרת חברי ההנהלה  יו"ר המועדון – מיכאל זיו לפחות עד שיהיה צורך והצדקה לחזור ולהעסיק מזכירה בהיקף משרה כלשהו.

בשם כל חברי איילות , הועד המנהל ובשמי , שלוחה תודתנו והערכתנו על מסירות ללא גבול , רצון לתת וכל זאת באווירה נעימה , רגועה תוך טיפול מסור בכל חבר ובכל בעיה.

תודה יפה ובהצלחה בכל אשר תעשי

להלן אמצעי הקשר החדשים

טלפון – מיכאל זיו 0505353937

פקס-077-3298580

מייל – This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

מועדון איילות שמח להודיע על שיתוף פעולה עם קבוצת אלתרמנס על ידי הקמת עמותה משותפת אשר תפעל בהתאם למטרות ועדת לובצקי לחלוקת תמיכות לאיגודי ספורט ולאגודות.

 

הטבות לשנת 2014,


כל חבר איילות יקבל חולצה שרוול ארוך/גופיה ,לפי בחירתו.נא לפנות אליי במייל( This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. )ולכתוב מה העדיפות ומהי המידה הנדרשת.


ישנן גם לנשים חולצות שרוול ארוך.


קיימות כמה אפשרויות חלוקה (לאחר שתעבירו לי במייל את העדיף לכם ) :


איזור הצפון בתיאום עם צביקה פישמן – טל' : 050-6267507


איזור המרכז בתיאום איתי.


איזור באר שבע בתיאום עם מיכאל זיו – טל' : 0505-353937


ישנה גם אפשרות למשלוח בדואר.


אנו במשא ומתן לגבי מכירת נעליים בהנחה ועוד הטבות נוספות.


זאת כמובן ,בנוסף להנחות שחברי איילות מקבלים במירוצים לאורך כל השנה.


עוד בתכנון ,מחנות אימונים משותפים לחברים.


בהצלחה ובבריאות טובה לכולם !

 

נפתחה קבוצת ריצה חינמית לחברי מועדון איילות, מוזמנים גם אורחים.

האימונים יהיו פעמים בשבוע בשעות הבוקר.

מקום המפגש בחניון של קפה ארומה במתחם מול זכרון.

שעות הפעילות:

ביום שני בשעה 06:15 בבוקר.

ביום שישי בשעה 06:15 בבוקר.

האימונים ביום שני יהיו אימוני איכות ונרוץ בהם בשבילי ברכות הדגים.

האימונים ביום שישי יהיו ריצות חצי ארוכה וארוכה יתקיימו אף הם בברכות הדגים בתוספת עליות.

מאמן צבי פישמן, נא לאשר הגעה טלפונית.

 

 

 לכתבות וחומר ישן ניתן להיכנס ללינק ארכיון הנמצא בקטגוריות.

 

ניתן להירשם למועדון איילות בלינק למעלה רישום לאיילות

 

קיים שיתוף פעולה בין המאמן המנטאלי בעל הסמכה, אסף לב למועדון איילות, חברי המועדון יזכו להנחה משמעותית. www.asaflev.co.il

איילות | אתר ספורט ישראלי לריצה, טריאתלון, אתלטיקה ותוכניות אימונים