איכות הטיפול בפסיכיאטריה ונעלי ריצה : הילכו שניים יחדיו בלתי אם נועדו ?

אייל עורב – אח מוסמך

המרכז לבריאות הנפש , באר שבע
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

כל עוד יש חולים פסיכיאטריים , נצטרך את נעליי הריצה המשומשות שלכם .


למה ? את זה אפשר להבין מהמאמר המצ"ב .


למי שאין סבלנות לקרוא :
בזכות הנעליים שאתם שולחים , כיום אפשר לשחרר מאשפוז חולה  נעול בנעליים סגורות , שלמות , במידה המתאימה , המכבדת את האדם . הנעליים שאנו מקבלים מאפשרות לתת משמעות קונקרטית למושג " איכות טיפול " .   
רוצים לעזור ולתרום את נעלי הריצה שלכם?


תוכלו לעשות זאת בחנויות המובחרות הבאות , האוספות ושולחות לנו את הנעליים :
RUN WAY בצומת זרזיר
PRO SPORT בחשמונאים בתל אביב
ברוקס מרתוניה בתל אביב
ברוקס חולון
טיים טרייל


לחילופין , אפשר ליצור קשר בכתובת : This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. .
או ע"י הודעה בפורום ריצה וטריאתלון של תפוז כדי לקבל הנחיות  איך לשלוח הנעליים ישירות לביה"ח .
חנויות המעוניינות לאסוף עבורנו נעליים , יכולות להודיע על כך באמצעי הקשר הנ"ל .

 

 

האם יש קשר בין איכות הטיפול בפסיכיאטריה לנעלי הריצה ?
יש קשר . את הקשר אתאר בזאת .


המושגים  " טיפול " ו – " איכות טיפול " הינם מושגים גדולים , מופשטים הבנויים מפריטים
מעשיים והתנהגותיים רבים .


בפסיכיאטריה , אחד ממרכיבי הטיפול הינו ההופעה האישית , מרכיב שגם הוא בנוי מפריטים מגוונים .


 אחד ממרכיבי ההופעה האישית הינו הלבוש וההנעלה .  באשפוז הפסיכיאטרי – המחסור בנעליים , כפי שיפורט , פוגע בהופעה האישית .


לפני שנים מספר , עלה הרעיון למענה לבעיית המחסור בנעליים למאושפזי ביה"ח .


ידוע שתוחלת היעילות של נעלי הריצה מוגבלת . אולם גם כשאינן מתאימות לריצה , הנעליים עדיין טובות להליכה  .


רץ או טריאתלט ממוצע ( אם יש דבר כזה ) , שוחק כ – 2-3 זוגות נעלי ריצה בשנה ( יש , כמובן , הנזקקים ליותר ) . הנעליים נאספות בבית ואין מה לעשות איתן .


אם כך – מדוע לא להעביר הנעליים מאלה שיש להם ואינם צריכים , לאלה שאין להם וצריכים ?
את הבקשות לנעליים התחלתי לפרסם בפורום " ריצה וטריאתלון " ,לראשונה לפני כ - 8 שנים :
http://www.tapuz.co.il/forums2008/archive.aspx?ForumId=6&MessageId=58939645
 ספורטאים ובעלי חנויות ספורט נענים מאז בלב חפץ , אוספים עבורנו ושולחים לנו נעלי ריצה משומשות , המצטברות אצלם ללא שימוש  , אולם יכולות להיות שימושיות מאד עבור
מאושפזינו שהם ללא נעליים הולמות  .   

 

המטופלים והצוות מעריכים מאד את התרומה , המאפשרת מענה לצורך טיפולי בסיסי של הנעלה  ומשפרת בכך את איכות החיים של המאושפזים .


אחרי מספר שנים שאנחנו מקבלים נעליים , הגיע הזמן  לספר , עם תיאור מושגים ותפקידים בפסיכיאטריה, בקצרה , על אלה להם אתם מעבירים את נעלי הריצה שלכם , ולמה צריכים את הנעליים .

 

בריאות הינו מושג כוללני , המתייחס לאיזון הקיים אצל האדם בין המרכיבים הביולוגיים , הנפשיים והחברתיים ( בשפה המקצועית – ביו – פסיכו – סוציאליים ) . איזון במצב הבריאות מתקיים גם באם קיימת בעיה , אולם ניתן להתגבר עליה באמצעים שונים .

 

בריאות הנפש – הינה היכולת להתמודד עם הפרת האיזון הנגרמת מאירועי חיים הגורמים לשינוי , אירועים כגון :  קידום בעבודה ,  מעבר דירה , הולדת תינוק ולהבדיל – פטירת אדם יקר , ניתוח , תאונה וכד' . 


בעיות בריאות הנפש באוכלוסייה הינן רחבות טווח והיקף . הן נובעות החל מבעיות נורמטיביות הקשורות לאירועי החיים היומיומיים , דרך מצוקות הקשורות לאישיות , כמו אצל אנשים הנוטים לביישנות , לעימותים ומריבות , פחדים וחרדות , חשדנות  וכד'  וכלה בבעיות בריאות נפש הנובעות מהשילוב בין אירועי החיים לאישיות .  

 

כאשר חלה הפרה באיזון מצב הבריאות ובריאות הנפש ואי יכולת להתמודד עם הפרה זאת במרפאה בקהילה ,  קיימת האפשרות לתת את הטיפול באשפוז  . האשפוז יכול שיהיה מרצונו של החולה ובהסכמתו , אולם יכול להיות גם בכפיה , בשל מסוכנות האדם על רקע חוסר השיפוט שלו בשל מחלת הנפש ממנה סובל .

 

הטיפול בקהילה ובאשפוז ניתן ע"י צוות רב מקצועי של מקצועות בריאות הנפש : רופאים , אחיות , עובדים סוציאליים , פסיכולוגים , מדריכים ועוד .

 

זה המקום לחדד ההבדל בין המקצועות הטיפוליים העיקריים בצוות הרב מקצועי בבריאות הנפש . 

     
 הפסיכיאטריה– הינו המקצוע הרפואי המטפל במחלות הנפש . בצוות הרב מקצועי ייחודו  של הפסיכיאטר הוא בקביעת הטיפול התרופתי , באבחנה , ובגיבוש תכנית הטיפול בחולה . 

 הפסיכולוגיה - בבתי חולים פסיכיאטריים עובדים בעיקר פסיכולוגים קליניים ולעיתים גם התנהגותיים ונוירופסיכולוגים שיקומיים ( שהתמחותם היא התופעות הנפשיות שבעקבות פגיעות מח ) . ייחודם של הפסיכולוגים בצוות הרב מקצועי בפסיכיאטריה הוא בהעברת  מבחנים לצורך החלטות על אבחונים וכן המומחיות בטיפול הפסיכותרפויטי ( השיחות ) .   

                                                                                                                   
העבודה הסוציאלית - ייחודה בפסיכיאטריה  בפעולות למימוש זכויות המטופל בקבלת קצבת נכות מביטוח לאומי , בהכנתו לשיקום במסגרת חוק סל שיקום ,  בהליכים למינוי אפוטרופוס למי שזקוק , בתמיכה המשפחתית ועוד .  

הסיעוד - למי שלא יודע , הינו מקצוע אקדמי המחייב רישוי ממשלתי .   ייחודו של מקצוע הסיעוד  הוא השהות ההדוקה ביותר  במשך הזמן הרב ביותר במחיצת המאושפזים   .  השהות ההדוקה עם המאושפזים מאפשרת לצוות הסיעודי , האחיות והאחים , יחסי גומלין ייחודיים  בסיטואציות אינטימיות רבות ומגוונות של הטיפול הגופני והטיפול הנפשי . למגע יומיומי קרוב זה חשיבות ביכולת ההשפעה  על הסביבה הטיפולית .

     
" הסביבה הטיפולית " הינו מושג מופשט . כאשר מפרקים מושג זה לפרטים , הוא כולל בתוכו כל מה שקשור לחיי היום יום של המאושפז במחלקה : הצרכים הבסיסיים הכוללים את היגיינת החולה , בטיחותו , תזונה , טיפול   תרופתי ובתופעות לואי , לבוש והנעלה , יחסי הגומלין בין  המאושפזים , הנחיית קבוצות טיפוליות ,  מניעת אלימות והתמודדות עמה ועוד .

בדומה לאמירה  " מחלות לב " שאינה אומרת כלום לגבי מהות מחלה במערכת הלב , גם המושג  " מחלת נפש " הינו כללי ואינו מתאר את אופי המחלה .   אם נתבקש בכל זאת לתאר מהי מחלת הנפש , נתאר אותה כפי שהיא נתפסת בעיני הציבור .  

בעיני הציבור , נתפסת מחלת הנפש כמאופיינת בהתנהגות שאינה מובנת , מפחידה  , מאיימת , מעוררת דחיה והתרחקות מצד הסובבים .  מצב זה נקרא " פסיכוזה " . במצב הפסיכוטי חלה פגיעה בבוחן המציאות אצל החולה .  פגיעה זאת גורמת , בדר"כ ,  לחולה לעשות דברים שהוא לא היה עושה באם לא היה במצב פסיכוטי .

 
הפסיכוזה גם פוגעת , בדר"כ ,  בכל תחומי התפקוד . בתפקוד האישי – בשמירה על היגיינה אישית , בתזונה , בהופעה חיצונית של לבוש והנעלה וכד'; בתפקוד חברתי – בקשרים עם אנשים אחרים וכד' ; בתפקוד השכלי – ביכולת הריכוז , התכנון , קבלת החלטות ; בתפקוד התעסוקתי –  החולים אינם יכולים לעבוד ועוד .  

 

אולם יותר מכל גורמת הפסיכוזה לחולה סבל הן בגלל קשייו לתפקד , הן בשל הקולות והמחשבות המפחידים אותו , האופייניים במצב הפסיכוטי , הן בשל הרתיעה והתרחקות אנשים מהחולה .


גם כאשר חולי הנפש מאוזנים , כלומר – אינם נמצאים במצב פסיכוטי , פגועה יכולתם לעבוד ולהשתכר והם מתפרנסים מקצבת נכות של ביטוח לאומי , כ – 2400 ₪  בחודש . לעיתים , יש כאילה העובדים בתעסוקה מוגנת ומרוויחים עוד  מאות שקלים האמורים להספיק לכל הוצאות המחייה , כולל תרופות וכולל ביגוד והנעלה . 

  

חולים יכולים להגיע לאשפוז באופנים שונים : בפניה עצמית ובליווי בני משפחה  לחדר מיון , או בכפיה בליווי המשטרה או צוות האשפוז בכפיה של הפסיכיאטר המחוזי . 

                                                      
 בהגעה לאשפוז אפשר  לראות אדם מוזנח ומלוכלך , שלא התקלח ימים או שבועות . ניתן לראותו לבוש קל בחורף או בקיץ עם מעיל , בגדים שלא הוחלפו מזה זמן ( ימים , שבועות וחדשים ) . הוא אינו מסופר ולא מגולח . החולה יכול להגיע יחף , נעול בכפכפים בחורף , או נעליים בלויות שמצא זרוקות .

 

במצב שכזה , הטיפול הראשוני והבסיסי הינו , כמובן , היגיינה בסיסית הכוללת מקלחת , תגלחת והחלפת בגדים . גם אם אין במחלקה בגדים מתאימים בדיוק – תמיד אפשר למצוא משהו להלביש .                                                                          
  אבל מה עושים כדי להנעיל את המאושפז ?בעבר , אפשר היה לראות במחלקות ביה"ח מאושפזים יחפים . במקרה הטוב , היו במחלקה נעליים או כפכפים שהועברו מאחד לשני שאף אחד לא היה  מעונין בהם . אפשר היה לראות מאושפזים המסתובבים בבית החולים נעולים נעליים קטנות או גדולות ממידתם , או גברים הנעולים כפכפי נשים – כי זה מה שהיה . 

                                                      
כאשר חולה נמצא במצב פסיכוטי , מטבע הדברים בוחן המציאות שלו אינו תקין , בדר"כ  אינו שם לב ללבושו , לא אכפת לו מה נועל . 

בעקבות הטיפול , התרופתי והאחר ,  בדר"כ המצב הנפשי משתפר , מבחן המציאות חוזר להיות ריאלי , המאושפז מתחיל לשים  לב להופעתו החיצונית , ללבושו ולנעליו . 

  

כיום , בזכות הנעליים שאתם שולחים , אין צורך באלתור . בזכות מבחר הנעליים שמגיעים   אלינו , ביכולתנו לתת למאושפזים לא רק נעליים במידתם. אנחנו יכולים להיענות לבקשות המאושפזים  ולתת להם נעליים  של חברה מסוימת , לעיתים בצבע מועדף .  מטופלים המכירים מותגים אולם אינם יכולים לעמוד במחיריהם ,  גאים להסתובב עם הנעליים האיכותיות .


אם בעבר נאלצנו לשחרר מאשפוז חולה  נעול כפכפי נשים קטנות ממידתו בחורף קר , כיום אפשר לשחררו  מהמחלקה  נעול בנעליים סגורות , שלמות , במידה המתאימה , המכבדת את האדם .                                                                                            

לאור הנ"ל ברור עד כמה נעלי הריצה שאתם שולחים מאפשרות לנו לתת  תוכן ומשמעות למושגים המופשטים " סביבה טיפולית " ו -  " איכות טיפול "  .


יישר כח לכם , החושבים עלינו , עוזרים לנו , אוספים , אורזים ושולחים את נעליהם שאין לכם מה לעשות איתם – לאילה שאין להם . כל עוד יש חולים פסיכיאטריים , נצטרך את הנעליים .


בשם המאושפזים , בני משפחותיהם והצוות המטפל קבלו את הערכתנו ותודתנו .
 

תודה לגב' נורית מתתיהו , לגב' דליה קרלה  ופרופ' זאב קפלן על הערותיהם למאמר .

Share

הוסף תגובהרענן

עידכונים שוטפים

מועדון איילות שמח להודיע על שיתוף פעולה עם קבוצת אלתרמנס על ידי הקמת עמותה משותפת אשר תפעל בהתאם למטרות ועדת לובצקי לחלוקת תמיכות לאיגודי ספורט ולאגודות.

 

נוספו סרטונים בוידאו.

 

הטבות לשנת 2014,


כל חבר איילות יקבל חולצה שרוול ארוך/גופיה ,לפי בחירתו.נא לפנות אליי במייל( This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. )ולכתוב מה העדיפות ומהי המידה הנדרשת.


ישנן גם לנשים חולצות שרוול ארוך.


קיימות כמה אפשרויות חלוקה (לאחר שתעבירו לי במייל את העדיף לכם ) :


איזור הצפון בתיאום עם צביקה פישמן – טל' : 050-6267507


איזור המרכז בתיאום איתי.


איזור באר שבע בתיאום עם מיכאל זיו – טל' : 0505-353937


ישנה גם אפשרות למשלוח בדואר.


אנו במשא ומתן לגבי מכירת נעליים בהנחה ועוד הטבות נוספות.


זאת כמובן ,בנוסף להנחות שחברי איילות מקבלים במירוצים לאורך כל השנה.


עוד בתכנון ,מחנות אימונים משותפים לחברים.


בהצלחה ובבריאות טובה לכולם !

 

נפתחה קבוצת ריצה חינמית לחברי מועדון איילות, מוזמנים גם אורחים.

האימונים יהיו פעמים בשבוע בשעות הבוקר.

מקום המפגש בחניון של קפה ארומה במתחם מול זכרון.

שעות הפעילות:

ביום שני בשעה 06:15 בבוקר.

ביום שישי בשעה 06:15 בבוקר.

האימונים ביום שני יהיו אימוני איכות ונרוץ בהם בשבילי ברכות הדגים.

האימונים ביום שישי יהיו ריצות חצי ארוכה וארוכה יתקיימו אף הם בברכות הדגים בתוספת עליות.

מאמן צבי פישמן, נא לאשר הגעה טלפונית.

 

 

 לכתבות וחומר ישן ניתן להיכנס ללינק ארכיון הנמצא בקטגוריות.

 

ניתן להירשם למועדון איילות בלינק למעלה רישום לאיילות

 

קיים שיתוף פעולה בין המאמן המנטאלי בעל הסמכה, אסף לב למועדון איילות, חברי המועדון יזכו להנחה משמעותית. www.asaflev.co.il

איילות | אתר ספורט ישראלי לריצה, טריאתלון, אתלטיקה ותוכניות אימונים