עומדת להפתח קבוצת ריצה חינמית, לחברי מועדון איילות בלבד.

האימונים יהיו משותפים פעמיים בשבוע בשעות הבוקר,

כהכנות לחצאי המרתון הקרבים ומרתוני הקיץ.

ימים ושעות  יפורסמו בהמשך

פגיעות קור ברצים

מאת: צביקה פישמן

 

אני מריח את ריח הקור באוויר של הישראמן של שנת 2011 שבו חטפתי היפוטרמיה ופוניתי באמבולנס.

נותרו עוד כמה ימים לזינוק,אני נמצא במתח רב יותר מאשר אני הולך לשתתף,הגוץ רוצה להתפוצץ,הגוף מתמלא באנרגיות,מתמלא בחשק ובתאווה רבה להתחרות.אבל לא ולא,פגרה,פגרה זה מה שאני צריך כעת,הגוף שלי והנפש התמודדו בחודשיים האחרונים בטלטלה עזה שאין כמותה,מותו של בני אלעד וניסיון להמשיך את הכל כבשגרה,האימונים,הלחץ והשפעת כבר הכניעו אותי,הכל בחודשיים של סיר לחץ.

 

הזיכרונות של 2011 ומרתון ירושלים של 2013 בקור,בגשם ובברד,הובילו אותי לכתיבת כתבה זו.

הישמרות והערכות נכונה עשויה למנוע מכת קור,אשר בדרך כלל קורת כאשר מקלים ראש בנושא,כפי שאני עשיתי בישראמן 2011 ועל כך בהמשך.

גם במירוצים וגם באימונים עלול הרץ להיחשף לתנאי קור העלולים לפגוע בו,לכן יש להתכונן למצב זה עם לבוש מתאים.

אני הנושא על גופו 5 אחוז שומן ויש עוד רבים כמוני,יותר חשופים למכות קור.

בוקר הישראמן 2011 לא איים עלינו,מזג אויר מעולה,הערכות רגילה לגמרי למי שמורגל להתאמן בהרי אילת,גם והיה צפי שמזג האויר יהיה קיצוני בהרים,יהיה ניתן להתמודד איתו,אבל לקיצוניות כזו לא היה צפי.

אחרי שחיה טובה,החלפה זריזה מאוד,מכנסי טריאתלון,חולצת בטן כהרגלי,ווסט קצר וטיפוס מהיר ונחוש למעלה לנטפים,עובר את מרים בר און המטורפת שצועקת לי קדימה פישמן ופישמן עף קדימה,נטפים הישן מכת רוח וקור מכה בי ומצליפה בי בירידה לאמבטיה,הגוף מתחיל ברעידות,כעבור כחמישים ק"מ,אני בתוך אמבולנס מפונה.

עוד כמה מקרים:במרתון לונדון בשנת 1991 רצים אפריקאים מהעילית בעולם נאלצו להפסיק את המרתון בטמפרטורה של כ5 מעלות,רוח קרה נשבה שהגבירה את הקור.

בשיחה עם חלק מהרצים ומאמניהם טענו שהקור גרם להפסקת ריצתם,השרירים לא נענו,הרצים חשו חולשה בולטת,האם חשיפה ממושכת לקור יחסי של רצים רזים שאינם מורגלים לרוץ בתנאי קור גרמה לתופעות ראשוניות של היפוטרמיה? רץ מוכר ששיאו במרתון 2:30 ש יצא למרתון בגרמניה בחודש פברואר,המרתון היה ביום קר במיוחד ,רוח קרה הכתה ברצים,לקראת הק"מ ה30 ,חש הרץ שגופו הולך וקופא,ריצתו הפכה איטית וכבדה,הקצב עד רגע זה היה מה שהוא מורגל ומתוכנן,הרץ הפסיק את ריצתו,האם סבל מסימנים ראשונים של היפוטרמיה? אחד הדברים שאנו צריכים לקחת בחשבון את הרוח במזג אויר קר.

רוח גבית מרגישה ידידותית,אז קר לא נורא,כאשר אנו חוזרים הרוח לפתע תהיה מקפיאה,צורבת ותחדור את הבגדים.

כאבים בקצות האצבעות במיוחד לרוכבי האופניים,כאבים בכפות הרגלים במיוחד אצל הרוכבים,תחילה של איבוד תחושה בכפות הידיים כפי שהיה לי ומנע ממני שימוש במעצורי האופניים.

חשיפת הקצוות ידיים ורגלים לקור מובילה מידית לכיווץ כל דם באזור ומאוחר יותר בכל שטח עור הגוף.

כאשר הטמפרטורה של העור יורדת מתחת ל15 מעלות,המטובליזם ברקמות החשופות יורד.

אחת הבעיות של משתתפי המרחקים הארוכים שהם לומדים להתעלם מכאבים וקשיים בעת האימונים ותחרויות בתנאי קור גם קיצוניים.

הסימנים הראשונים להיפוטרמיה הם: הרגשת קור בידיים וברגלים,איבוד תחושה באיברים אלה,לא לזלזל,רעדים בכל הגוף למרות המשך הריצה או הרכיבה,לאחר מכן באה הירידה הפיתאומית בהימצאות,איבוד חוש הכיוון וטשטוש,בדיוק מה שהיה לי בישראמן 2011.

מכאן הדרך כבר על פי תהום.

כאשר קור ורוח נושבת עומס הקור גדל מאוד,זה להביא זאת בתיכנון הלבוש מראש.מהירות רוח של 8 קמ"ש בטמפרטורה של 5 מעלות כמו בהרי אילת בבוקר מרגיש כמו 0 מעלותמהירות רוח של 16 קמ"ש בטמפרטורה של 5 מעלות מרגיש כמו מינוס מעלות.

לי כבר קר.

Share

הוסף תגובה


קוד אבטחה
רענן

עידכונים שוטפים

עומדת להפתח קבוצת ריצה חינמית, לחברי מועדון איילות בלבד.

האימונים יהיו פעמים בשבוע בשעות הבוקר, יתאימו כהכנות לחצאי המרתון הקרבים ולמרתוני הקיץ.

ימים ושעות יפורסמו בהמשך.

מקום המפגש יהיה במתחם מול זכרון בקפה ארומה.

מאמן צביקה פישמן.

 

קיים שיתוף פעולה בין המאמן המנטאלי בעל הסמכה, אסף לב למועדון איילות, חברי המועדון יזכו להנחה משמעותית. www.asaflev.co.il

 

היכונו לכתבה על אימוני עליות כהכנה למרתון ירושלים.

 

ניתן להירשם למועדון ספורט איילות בלינק למעלה רישום לאיילות

 

איילות | אתר ספורט ישראלי לריצה, טריאתלון, אתלטיקה ותוכניות אימונים