התחברות או רשום
אפשרויות באתר

כ ל ל י
· דף הבית
· פרטים על מועדון "איילות" והרשמה


· פורום איילות
כניסה לפורום
· המיוחדים!
· גלריית תמונות גדולה
· מחשבונים לריצה
· כל הכתבות (לפי נושא)
· כל הכתבות (לפי חודש)
· תחזית תחרויות 2006
· תחזית תחרויות 2007
· כל הסקרים שפורסמו
· קישורים
· שאלות נפוצות - FAQ
· 10 המאמרים הנצפים ביותר
· פינות קבועות

· תוכניות אימון
· ניתוחי ריצות מקצועיים
· ריצות ארוכות
· תזונה
· כושר ואימון
· פגיעות ספורט
· מרתון
· חדר כושר
· טריאתלון
· שחייה
· פינת החידריצה
· אתונה 2004
· חדשות מהארץ ומהעולם
· סקירות תחרויות
· טיפים נבחרים
· חברים כותבים
· כתבו על איילות
· רצים אגדיים מהעולם
· עדכונים על איילות
· ראיונות בלעדיים
· שירֶי ספורט

· חשבון המשתמש
· החשבון שלי(בחינם)
· הצע מאמר לאתר
· יומן אימונים אישי
· הודעות פרטיות
· רשימת חברי האתר


למורשים
· פנימי
 
לפני 50 שנה ביום מעונן באיפלי רואד, אוקספורד
חברים כותביםמאת פרופסור אורי גולדבורט
יושב ראש המועצה האקדמית העליונה, המכללה לחינוך גופני ולספורט ע"ש זינמן במכון ווינגייט (בין השאר)


לאחרונה מלאו 50 שנה לאחד המאורעות שהטילו את חותמם יותר מכל על הספורט במאה ה-20.

ב- 6 למאי 1954 נקבצו, לפי תכנון מראש, רוג'ר בניסטר, סטודנט לרפואה בן 25 באוקספורד, רביעי בגמר האולימפי שנתיים קודם לכן בריצה ל- 1500 מטרים, בליווי חבריו כריס בראשר וכריס צ'אטאוויי. המטרה הייתה שבירת שיא העולם בריצת מייל, 4:01.4 ד', שהוחזק בידי השוודי, גונדר הייג, מזה 9 שנים. התקווה הייתה רבה לשבור את השיא, אך זמנו הטוב ביותר של בניסטר עד אז, 4:02 שניות, לא הותיר רושם כי גם גבול 4 הדקות, הדמיוני למחצה, יישבר. אך מעדויות ספורות של חבריו דומה, שבניסטר עצמו אכן האמין באפשרות זו.

בניסטר, שהתאמן בייעוץ המאמן האוסטרי הגולה, פרנץ שטמפפל, הגיע ל"איפלי רואד" באוקספורד ברכבת מבית החולים "סיינט מרי" בלונדון, שם היו לו חובות במסגרת לימודיו. הוא שבת מאימוני ריצה 5 ימים רצופים. היו אלו ימים ללא סוכנים, ללא פרסי כסף וללא טלוויזיה. מזג האוויר היה מעונן אך עם גשם קל בלבד. כשזה פסק החלה הרוח.... לרוץ או לא? כשמהירות הרוח ירדה ל- 25 קמ"ש החליט בנסיטר בחיוב. ב- 6 ניתן הזינוק. בראשר זינק מייד קדימה ועבר סיבוב ראשון ב- 57.5 שניות. הסיבוב השני היה אטי במידה ניכרת ואת מחצית המרחק סיימו ב- 1:58.2 ד'. צ'אטאוויי עבר לראש. האם ניתן לעמוד בקצב? שלשת רבעי המרחק כוסו ב- 3:00.7 דק' ומאמץ עצום בסיום נדרש כדי לעמוד במשימה. בניסטר פרץ בכל כוחו והחברים העייפים נותרו מאחור. חובה לציין למען ההסטוריה כי מרוץ זה גם נספר במסגרת התמודדות קבוצתית בין אוקספורד והתאחדות האתלטיקה של אנגליה, שהתנהלה במקביל.

והמנצח...

שעון אלקטרוני היה בחזקת דמיון ולוח תוצאות גם הוא. לכן, היה על הקהל להמתין לסיכום זמני שלושת שופטי הזמן ואחר כך לדברי הכרוז, לא אחר מאשר נוריס מקוורדר, אשר עם תאומו רוס (שנרצח מאוחר יותר על ידי טרוריסטים איריים) כתב את אחד מספרי האתלטיקה הידועים של התקופה ואחר כך הקים את מפעל השיאים של גינס, החי וקיים עד היום. כאשר הגיעו התוצאות אל מקוורדר וכדי להגביר את המתח, החל מכריז כך: "גבירותי ורבותי, הרי התוצאות של מקצוע מספר 9, ריצת המייל. המנצח הוא מס' 41, ר.ג'. בניסטר, מהתאחדות האתלטיקה לחובבים ומקודם מקולג' אקסטר וקולג' מרטון, וזמנו, אם יאושר, יהווה שיא אנגלי, שיא בריטי, שיא בריטי בינלאומי, אירופאי, שיא האימפריה הבריטית ושיא עולם. הזמן הוא :"שלש...."- רעש אימים החריש את המשך דבריו. למעט אלו שהחזיקו בידיהם שעון עצר וכבר ניחשו את האמת, ידע עתה הקהל במלואו, כי זכו לארבע דקות אשר לא תישכחנה כל ימי חייהם. הזמן היה 3:59.4 ד' (בימים בהן נמדד תוצאות ריצות ל- 1500 מטרים ומעלה בחמישיות השנייה!). אחר כך, היה ליבון ארוך בפדרציה הבינלאומית כדי לבדוק, האם אין כאן הפרת חוק, שבפירוש מסויים יכול היה להטיל צל על כשרות ה"משיכה"- עניין של יום ביומו בתחרויות הגדולות בעונת הקיץ בימינו אנו.

לאחר שעתיים שינה בלבד, אותו לילה, חזר בנסיטר בבוקר לבית החולים. השיא נשבר מהר מאוד, אחרי 46 יום בפינלנד, על ידי האוסטרלי ג'והן לאנדי, כאשר גם הוא מסתייע בצ'אטאוויי. בניסטר המשיך וזכה באותה שנה בתואר האירופי בברן בריצה ל- 1500 מטרים לאחר קרב קשה עם הדני גונאר נילסן ובתואר אלוף האימפריה הבריטית בונקובר ב"מייל של המאה", בהתמודדות אפית עם לאנדי, בזמן 3:58.8 דקות ואמר "די". הוא מיהר לתלות את נעלי הריצה בסוף אותו הקיץ ולהמשיך לקריירה של נוירולוג מומחה. בניסטר לא נשקל מעולם כמועמד לתואר "גדול רצי המייל", נוסח הייג לפניו, או הרברט אליוט, או פיטר סנל, סבסטיאן קו, או מורסלי או אל-גרוז' אחריו. ה"כריסטופרים", לעומתו עשו גדולות בתחום הריצה ובתחום הציבורי. צ'אטאוויי אף הפך, בשנה לאחר מכן, לזמן קצר מאוד, שיאן עולם בריצה ל- 5000 מטרים. הקריירה שלו, מאוחר יותר, כללה כהונה כחבר פרלמנט ואף כשר הדואר של בריטניה. בראשר, אולי האישיות הנוצצת בין השלושה, הדהים את בריטניה ואת עולם האתלטיקה בשנת 1956, כאשר למרות היותו רץ מספר 2 בלבד שלה ב- 3000 מטרים מכשולים, היה זה הוא ולא ג'והן דיזלי אשר נאבק במלבורן על התואר האולימפי ואף זכה בו.. אחר כך שלח ידו בנושאים מגוונים ובין מפעלותיו, ייסוד מרתון לונדון וניהולו שנים ארוכות, עד לפטירתו אשתקד.


מתי נזכה לראות את האישה הראשונה אשר תרד את גבול 4 הדקות בריצת מייל?


את "סר רוג'ר" ואשתו מוירה, אותה הכיר זמן קצר אחרי ה- 6 במאי ולדבריו, לא היה לה צל של מושג בספורט ובכמה זמן רצים מייל, פגשתי פעם אחת, דווקא באולימפיה העתיקה ביוון, בעת כנס על תזונה, פעילות גופנית וספורט בשנת 1992. הזוג, שנראו והתנהלו כהתגלמות לורד וליידי אנגליים טיפוסים, לא נטו לדיבור רב ובמיוחד לא בנושא ספורט תחרותי. את הריצה - שלמרבית המזל הוסרטה- ראיתי, כרבים אחרים, שוב ושוב והרושם הוא שבניסטר היה סחוט לחלוטין.

סוף דבר

ב- 6 למאי 2004 נערכה "תחרות חזרה" באוקספורד. לאנדי צ'אטאווי ואחרים היו שם. בניסטר עמד בקו הסיום ו- 400 מ' לגמר ריצת המייל צלצל הפעמון לסמן סיבוב אחרון… וגם הפעם חצה רק איש אחד את גבול 4 הדקות.

כתבה זו פורסמה במגזין "עולם הריצה" בחודש מאי, 2004
הודבק ב שלישי, מאי 18 @ 07:00:00 IDT על ידי dovev
 
קישורים קשורים
· עוד בנושא חברים כותבים
· כתבות מאת dovev


הכתבות הנקראות ביותר
בנושא חברים כותבים:

שרדתי את מרתון בוסטון 2004

 
דירוג הכתבה
דירוג ממוצע: 4.66
הצבעות: 3


אנא דרג כתבה זו:

מעולה
טוב מאד
טוב
רגיל 
אפשרויות

 גירסה להדפסה  גירסה להדפסה

 שלח עמוד זה לחבר  שלח עמוד זה לחבר

 
נושאים קשורים

חברים כותבים

Web site powered by PHP-NukeWeb site powered by HebNukeR

כל התמונות והסמלים המסחריים אשר באתר זה שייכים לבעלייהם החוקיים. הערות המשתמש שיכות להם וצוות האתר אינו אחראי לגביהם.
כל שאר התוכן אשר נמצא באתר שייך על פי חוק לצוות האתר © 2004. מבוסס קוד פתוח תחת רשיון GNU/GPL

מנהלי האתר עושים מאמצים רבים כדי לשמור על האתר ברמה גבוהה, ומבלי לפגוע באיש.
באם ראיתם נתונים אשר נראים לכם שגויים, פוגעים, או סתם לא לעניין, אל תהססו ליצור קשר, בכתובת: [email protected]
מועדון ריצה, מועדון טריאתלון, ריצה למרחקים, ריצות ארוכות, טריאתלון, מרתון, תוכניות אימונים, אתלטיקה, אופניים, ספורט, ריצה, תזונה, בריאות, כושר, מרתונים, טריאתלונים, עזרה, הטבות לספורטאים, ישראל, Ayalot- Israeli Runners Club

Powered © 2003 by PHP-Nuke :: Hebrew Ver. HebNukeR 2.0 © 2004 by HebNukeR.org. All Rights Reserved ::
העמוד נוצר תוך: 0.070 שניות

Sapphire theme is Copyright @ 2004 by ZED28 www.tomkinson.org
תורגם לעברית על ידי www.tool-forum.vze.com