התחברות או רשום
אפשרויות באתר

כ ל ל י
· דף הבית
· פרטים על מועדון "איילות" והרשמה
· מועדון הכושר קורפוס
· לזכרו של יוסי אבני


· פורום איילות
-פורום איילות ריצה וטריאתלון
-פורום איילות אופניים
· המיוחדים!
· מחשבון הריצה המתקדם בעולם
· גלריית תמונות
· מחשבונים לריצה
· כל הכתבות (לפי נושא)
· כל הכתבות (לפי חודש)
· תחזית תחרויות 2007
· תחזית תחרויות 2008
· כל הסקרים שפורסמו
· קישורים
· שאלות נפוצות - FAQ
· 10 המאמרים הנצפים ביותר
· פינות קבועות

· תוכניות אימון
· ניתוחי ריצות מקצועיים
· ריצות ארוכות
· תזונה
· כושר ואימון
· פגיעות ספורט
· מרתון
· חדר כושר
· רפואת ספורט
· שחייה
· פינת החידריצה
· חדשות מהארץ ומהעולם
· סקירות תחרויות
· טיפים נבחרים
· חברים כותבים
· כתבו על איילות
· רצים אגדיים מהעולם
· עדכונים על איילות
· ראיונות בלעדיים
· ספורטאי החודש
· שירי ספורט

· חשבון המשתמש
· החשבון שלי(בחינם)
· הצע מאמר לאתר
· יומן אימונים אישי
· הודעות פרטיות
· רשימת חברי האתר


למורשים
· פנימי
 
הערך המוסף של ההזעה
כושרתורגם ע"י דובב מזור
באדיבותו של מאיר מירב

כולנו שמענו לא פעם שההזעה היא חשובה ביותר מכיוון שזהו מנגנון הקירור של הגוף. זה נכון ועל כך אין עוררין. למרות זאת, רבים מאתנו מתלוננים לא פעם על כמויות הזיעה הרבות הניגרות על גופינו, בייחוד בעת הפעילות הגופנית, ובייחוד בקיץ הישראלי החם. מחקר חדש גילה כי להזעה יש ערך מוסף, אשר, אולי, מסביר מדוע עורם של כוכבי הרוק כה זוהר...

לגברים ונשים יש, פחות או יותר, אותו מספר של בלוטות הזעה- 150-350 לכל ס"מ מרובע. כך יוצא שסה"כ יש כ- 2-5 מיליון בלוטות הזעה בכל הגוף. הצפיפות הגבוהה ביותר של בלוטות ההזעה נמצאת בכפות הידיים והרגליים. ישנן בלוטות הזעה אשר פולטות זיעה כשהן מתחממות, בעוד שישנן כאלה אשר פולטות זיעה בעקבות גירוי פסיכולוגי, לדוגמא כאשר מפוחדים.

הזיעה מורכבת מכ- 99% מים ו- 1% של מלחים וחומצות אמינו. תפקידה העיקרי של הזיעה היא לצנן את הגוף ע"י אידוי. בכפות הרגליים והידיים הזיעה בד"כ משפרת את האחיזה (אלא אם יש כמות גדולה של זיעה). כמו-כן הזיעה משמרת את רכות כפות הרגליים והידיים, כך שהן יהיו רגישות למגע ככל האפשר. (הערת המתרגם- זה מתקשר לכך שאנו מרטיבים את האצבע כאשר רוצים לדפדף בספר).

ישנם אנשים הסובלים מהיפרהידרוזיס (Hyperhydrosis), כלומר "הזעה מוגברת". זה, בד"כ, מופיע בגיל ההתבגרות, ולעיתים נעלם באופן פתאומי בתום שנות ה-20 או בתחילת שנות ה-30. הזיעה, בד"כ, מופיעה על הידיים, כפות הרגליים ובתי השחי. לעיתים הסובלים מכך נאלצים להחליף את חולצתם מספר פעמים ביום, ואינם יכולים לאחוז במשהו אשר נדרש להישאר יבש. בלחיצת ידו של אחד כזה, תורגש ההזעתו. אפילו במנוחה בטמפ' החדר, הם יכולים להזיע כאילו רק עכשיו הם רצו מרתון. (הערת המתרגם- אני חושב שמקרים כאלה הם נדירים ביותר).רבים מאתנו מתלוננים לא פעם על כמויות הזיעה הרבות הניגרות על הגוף.


רעלן הבוטוליניום (Botulinum toxin) נמצא כיעיל כנגד הזעת יתר, בייחוד בבית השחי. במחקר אחד, הוא הפחית את כמות ההזעה מ- 195 מ"ג זיעה לכל דקה, ל- 24 מ"ג זיעה לכל דקה. אפילו 6 חודשים לאחר הטיפול, כמות ההזעה הייתה עדיין כחצי מכמות הזיעה במקור (195 מ"ג).

למרות זאת, זיעה יכולה להיות יתרון. היא מכילה אנטיביוטיקה טבעית, האחראית על בקטריה המתגוררת בעורנו. זה גם מאוד הגיוני שתופיע אנטיביוטיקה בזיעה על העור- הרי העור הוא הקו הראשון המגן על הגוף כנגד העולם החיצון.

Birgit Schittek וצוותה באוניברסיטת Eberhard-Karls אשר ב- Tubingen, גרמניה, גילו שבזיעת בן האנוש ישנה אנטיביוטיקה מסוימת הנקראת Dermcidin. נמצא שהאחרונה מפקחת על המזיקים השונים. לדוגמא היא הורגת את הבקטריות E. coli, Staphylococcus aureus ואת ה- yeast Candida albicans.

ה-Dermcidin זהו חלבון/אנטיביוטיקה בלתי רגילה. חלבונים אחרים הנלחמים בבקטריות, אינם מצליחים לעשות את העבודה שבניגוד ל- Dermcidin שמצליח לעשות את העבודה. ה- Dermcidin , אשר בו יש 47 חומצות אמינו, הוא בעל מגוון רחב של פעילויות הנוגדות בקטריות שונות, וזה מתרחש רק ע"י הזעה.

כבר מצאנו 2 קבוצות אחרות של חלבוני עור אשר נלחמות בבקטריות. התאים על העור מייצרים את החלבונים הקטנים הללו כתגובה לזיהום או דלקת:

הקבוצה הראשונה נקראת cathelicidins. ניתן למצוא את הכימקלים הללו בנוזל הפצע (מוגלה). הם משתחררים באזורים דלקתיים במצב של מחלות, כגון: systemic lupus erythematosis, psoriasis ו- nickel contact dermatitis.

הקבוצה האחרת והעיקרית של חלבונים אנטיביוטיים, נקראת defensins. קבוצה זו מתחלקת ל-2: ה- alpha-defensins מיוצרים בתוך כדוריות הדם הלבנות או בתוך תאים במעי הדק. לעומת קבוצה זו, ישנה קבוצת ה- beta-defensins, אשר נמצאת אך ורק על העור.

אם כן, כיצד אנו יכולים ליישם ידע זה? למעשה, אם העור בריא, זה בטח לא רעיון טוב לשנות את איזון הבקטריות האופף אותו. למרות זאת, ישנם אנשים עם זיהומים חוזרים ונשנים בעור, אשר ייתכן שצריכים תוספים אנטיבקטרייאלים על עורם. אולי אם תוספים אלה היו נמכרים בצורת קרם, הדבר היה עוזר להם.

ההבדל העיקרי בין Dermcidin לבין כימקלים אנטיבקטריאלים אחרים המצויים בעור הוא שה- Dermcidin מיוצר בכל פעם שמזיעים, ולא רק כשאר יש זיהום.

כוכבי רוק בד"כ מנהלים אורח חיים מאוד לא בריא, הכולל שעות עבודה מאוד מוזרות, אך בד"כ עור הגוף שלהם נשמר היטב. הם מזיעים הרבה, וייתכן שה- Dermcidin הוא הסוד שלהם לשמירה על צבע עור זוהר.

ייתכן שאנשים המזיעים הרבה יוכלו להרוויח עוד כמה שקלים אם יסחטו את ה- Dermcidin מן החולצות שלהם...כוכבי רוק בד"כ מנהלים אורח חיים מאוד לא בריא, הכולל שעות עבודה מאוד מוזרות, אך בד"כ עור גופם נשמר היטב.


סיכום מאת המתרגם

עד היום נמצאו 3 קבוצות של חלבונים (Dermcidin , cathelicidins ו- defensins), אשר נלחמות במיליוני הבקטריות המצויות על העור. מתוך ה-3, רק ה- Dermcidin מופיעה בכל פעם שאנו מזיעים, ולא רק כתגובה לדלקת או זיהום כמו האחרות. זכרו זאת תמיד ברגעים הקשים, בהם כל הגוף נוטף זיעה ומתפללים שיסתיים האימון. וליולי-ספטמבר, שלום.

המאמר תורגם מהאתר: http://www.abc.net.au/science/k2/moments/s897286.htm

הודבק ב שישי, יולי 09 @ 15:21:25 IDT על ידי dovevm
 
קישורים קשורים
· עוד בנושא כושר
· כתבות מאת dovevm


הכתבות הנקראות ביותר
בנושא כושר:

מבדקים עצמיים למציאת דופק מרבי

 
דירוג הכתבה
דירוג ממוצע: 4.09
הצבעות: 11


אנא דרג כתבה זו:

מעולה
טוב מאד
טוב
רגיל 
אפשרויות

 גירסה להדפסה  גירסה להדפסה

 שלח עמוד זה לחבר  שלח עמוד זה לחבר

 
נושאים קשורים

כושר

Web site powered by PHP-NukeWeb site powered by HebNukeR

כל התמונות והסמלים המסחריים אשר באתר זה שייכים לבעלייהם החוקיים. הערות המשתמש שיכות להם וצוות האתר אינו אחראי לגביהם.
כל שאר התוכן אשר נמצא באתר שייך על פי חוק לצוות האתר © 2004. מבוסס קוד פתוח תחת רשיון GNU/GPL

מנהלי האתר עושים מאמצים רבים כדי לשמור על האתר ברמה גבוהה, ומבלי לפגוע באיש.
באם ראיתם נתונים אשר נראים לכם שגויים, פוגעים, או סתם לא לעניין, אל תהססו ליצור קשר, בכתובת: [email protected]
מועדון ריצה, מועדון טריאתלון, ריצה למרחקים, ריצות ארוכות, טריאתלון, מרתון, תוכניות אימונים, אתלטיקה, אופניים, ספורט, ריצה, תזונה, בריאות, כושר, מרתונים, טריאתלונים, עזרה, הטבות לספורטאים, ישראל, Ayalot- Israeli Runners Club

Powered © 2003 by PHP-Nuke :: Hebrew Ver. HebNukeR 2.0 © 2004 by HebNukeR.org. All Rights Reserved ::
העמוד נוצר תוך: 0.040 שניות

Sapphire theme is Copyright @ 2004 by ZED28 www.tomkinson.org
תורגם לעברית על ידי www.tool-forum.vze.com