התחברות או רשום
אפשרויות באתר

כ ל ל י
· דף הבית
· פרטים על מועדון "איילות" והרשמה
· מועדון הכושר קורפוס
· לזכרו של יוסי אבני


· פורום איילות
-פורום איילות ריצה וטריאתלון
-פורום איילות אופניים
· המיוחדים!
· מחשבון הריצה המתקדם בעולם
· גלריית תמונות
· מחשבונים לריצה
· כל הכתבות (לפי נושא)
· כל הכתבות (לפי חודש)
· תחזית תחרויות 2007
· תחזית תחרויות 2008
· כל הסקרים שפורסמו
· קישורים
· שאלות נפוצות - FAQ
· 10 המאמרים הנצפים ביותר
· פינות קבועות

· תוכניות אימון
· ניתוחי ריצות מקצועיים
· ריצות ארוכות
· תזונה
· כושר ואימון
· פגיעות ספורט
· מרתון
· חדר כושר
· רפואת ספורט
· שחייה
· פינת החידריצה
· חדשות מהארץ ומהעולם
· סקירות תחרויות
· טיפים נבחרים
· חברים כותבים
· כתבו על איילות
· רצים אגדיים מהעולם
· עדכונים על איילות
· ראיונות בלעדיים
· ספורטאי החודש
· שירי ספורט

· חשבון המשתמש
· החשבון שלי(בחינם)
· הצע מאמר לאתר
· יומן אימונים אישי
· הודעות פרטיות
· רשימת חברי האתר


למורשים
· פנימי
 
עקרונות בסיסיים לכל אימון
כושרמאת דובב מזור

בכל תוכנית אימונים, יש להתייחס למספר עקרונות חשובים. העקרונות נכונים לכל תוכנית אימונים באשר היא, כולל הרמת משקולות, משחקי כדור, ענפי סבולת וכו'.

אני סבור שרובכם יהנהנו בראש כאשר יקראו על העקרונות השונים, כיוון שהם מוכרים לכולנו מן האימונים.עקרון האינדיווידואליות

לא כולנו נולדנו עם אותן היכולות. אימונים מסוימים משפיעים על כל אחד בדרך שונה. להוציא תאומים (כדוגמת האחים אלתרמן האלופים), כל אחד יגיב באופן שונה לאימון נתון. כלומר, אין תוכנית מולטי אחת אשר תשפיע על כלל האוכלוסייה בצורה שווה. הגנטיקה משחקת כאן תפקיד חשוב ולכן על כל מתאמן להתאים לעצמו (או על המאמן אם קיים) את תוכנית האימונים. כמובן שישנן תוכניות אימון רבות המוצעות לקהל הרחב והדבר אינו פסול. עם זאת, לביצועים מיטביים, יש להתאים את התוכנית לצורכיו האינדיווידואליים של הפרט.

עקרון הספציפיות

בכדי לשפר את הכושר הגופני על מרכיביו השונים, יש לבצע פעילות גופנית. בכדי לשפר את הכושר האירובי, יש לבצע פעילות אירובית. בכדי לשפר את הביצועים בריצה, יש לרוץ. בכדי לשפר את הביצועים בריצה ארוכה, יש לרוץ הרבה. בכדי לשפר את הביצועים בריצה בחוץ (לא על מסילה). בכדי לשפר את התוצאה בתחרות עם עליות רבות, יש לבצע עליות רבות באימונים. תפסתם אם הרעיון? עקרון הספציפיות מתייחס לכך שיש לעבוד על מרכיבי כושר גופני ספציפיים לשם השגת המטרות.

זה נכון שמומלץ לרצים למרחקים לרכוב על אופניים ולשחות בקיץ. כמו כן, נכון שלשחקני כדור מומלץ לרוץ ריצות רצף בתקופת ההכנה, אך זה משהו אחר לגמרי. לעיתים יתכנו אימונים לא ספציפיים כגון העברה אימונית, אך אלה זמניים ביותר ומהווים חלק מינורי בתוכנית האימונים.

לכן, רוץ בשביל לשפר את הביצועים בריצות, הרם משקלים כבדים בשביל לנפח את שריריך ובצע אימוני טכניקה רבים בשביל לשפר את הקואורדינציה במשחקי כדור.

עקרון הקל/קשה

הימים של הרצים בעלי תוכניות האימון העל-אנושיות, כגון זאטופק ונורמי, חלפו. אומנם, כיום, במבט על תוכניות האימונים של הצמרת האפריקאית קשה מאוד לתפוס כיצד גוף האדם יכול לעמוד בעומסים כה רבים לתקופות כה ארוכות. בכל זאת, אימון קשה, כגון אימון אינטרוולים, ילווה באימון ברמת עצימות קלה (או מקסימום בינונית) שישמש כהתאוששות אקטיבית והכנה לאימון הבא.

עד שנות ?-60 ואף ?-70 המוקדמות רצים רבים ביצעו אימונים קשים רבים מאוד במחשבה "שאינטנסיביות רבה בותר תוביל לשיפור רב בכושר". כולם מכירים את האימונים העל-אנושיים של זאטופק כדוגמת ?- 100X400 ?' שעד היום אינם נתפסים. למרות זאת, תארו לכם שבזמנו נושא האימון היה מפותח כמו היום. במצב זה, סבור אני שזאטופק היה מציב גבולות חדשים לצמרת האפריקאית...

עקרון עומס היסף (אין הכוונה לעומס יתר)

בכל פעם כאשר הגוף מסתגל לאימון, עלינו להגביר את העומס, כך שהעומס יהיה מעבר לנקודה שהגוף רגיל אליה. דוגמאות: העלאת המשקלים בחדר הכושר, ריצת אינטרוולים/ טמפו בקצב מהיר יותר, הגדלת נפח הקילומטראז' השבועי וכו'.

כמובן שלא כל המשתנים יוגדלו ללא סוף. כלומר, בחדר הכושר אם נעלה משקלים כל עוד אנו יכולים, לא תהיה עם זה בעיה. כמו-כן, קצב ריצת הטמפו שלנו יתגבר עם השיפור באימונים וגם עם זה לא תהיה בעיה (כל עוד ההתקדמות הדרגתית). לעומת זאת, אם נגדיל את נפח הקילומטראז' השבועי, לבסוף נגיע למצב של אימון יתר או פציעה. מן האמור נובע שתמיד חשוב לבצע את הפעילות בהתאם לגבולות הפיזיולוגיים שלנו.

עקרון חוסר השימור

פעילות קבועה משמרת את הקיים ואף משפרת אותו. באותה מידה, חוסר פעילות יוביל לירידה בביצועים. לימים, כל השינויים שהתחוללו בגוף בעקבות הפעילות ייעלמו. עם זאת, יש לציין כי ככל שהושקע מאמץ בהגעה אל הכושר הנכסף, כן ייקח יותר זמן לאבד אותו. כמובן שאתלט צמרת ייאבד מיד היכולות אשר אפיינו אותו בשיאו, אך ייקח זמן רב עד שיאבד חלק ניכר מכושרו. ניתן לראות זאת רבות כאשר אתלטי צמרת יוצאים מפציעה וחוזרים לכושר שיא. למעשה, כמעט ואין אתלטי צמרת אשר לא סבלו לפחות פעם אחת מפציעה.

הודבק ב שבת, ספטמבר 20 @ 22:40:17 IDT על ידי dovev
 
קישורים קשורים
· עוד בנושא כושר
· כתבות מאת dovev


הכתבות הנקראות ביותר
בנושא כושר:

מבדקים עצמיים למציאת דופק מרבי

 
דירוג הכתבה
דירוג ממוצע: 4.5
הצבעות: 4


אנא דרג כתבה זו:

מעולה
טוב מאד
טוב
רגיל 
אפשרויות

 גירסה להדפסה  גירסה להדפסה

 שלח עמוד זה לחבר  שלח עמוד זה לחבר

 
נושאים קשורים

כושר

Web site powered by PHP-NukeWeb site powered by HebNukeR

כל התמונות והסמלים המסחריים אשר באתר זה שייכים לבעלייהם החוקיים. הערות המשתמש שיכות להם וצוות האתר אינו אחראי לגביהם.
כל שאר התוכן אשר נמצא באתר שייך על פי חוק לצוות האתר © 2004. מבוסס קוד פתוח תחת רשיון GNU/GPL

מנהלי האתר עושים מאמצים רבים כדי לשמור על האתר ברמה גבוהה, ומבלי לפגוע באיש.
באם ראיתם נתונים אשר נראים לכם שגויים, פוגעים, או סתם לא לעניין, אל תהססו ליצור קשר, בכתובת: [email protected]
מועדון ריצה, מועדון טריאתלון, ריצה למרחקים, ריצות ארוכות, טריאתלון, מרתון, תוכניות אימונים, אתלטיקה, אופניים, ספורט, ריצה, תזונה, בריאות, כושר, מרתונים, טריאתלונים, עזרה, הטבות לספורטאים, ישראל, Ayalot- Israeli Runners Club

Powered © 2003 by PHP-Nuke :: Hebrew Ver. HebNukeR 2.0 © 2004 by HebNukeR.org. All Rights Reserved ::
העמוד נוצר תוך: 0.041 שניות

Sapphire theme is Copyright @ 2004 by ZED28 www.tomkinson.org
תורגם לעברית על ידי www.tool-forum.vze.com