האוסקר של איילות
תאריך: שישי, ינואר 16 @ 12:50:17 IST
נושא: כתבו על איילות


מאת קובי בכמן- עורך המגזין "עולם הריצה"

השנה הוכיחה אגודת הרצים הגדולה בישראל (240 חברים), "איילות", כי התארגנות חברית של "משוגעים לדבר" עם יכולת מנהיגות וכוח רצון יכולה להביא לאיחוד כוחות בקהילת הרצים והטריאתלטים תחת קורת גג ארגונית ומקצועית כאחד וכל זאת על מנת להשיג את מיטב התנאים לרצים באימונים ובתחרויות.רבים מהרצים שנרשמו כחברים בעמותת "איילות" הם ספורטאים, להם הריצה היא קריירה שנייה הן מבחינת עיסוק ספורטיבי והן מבחינת הגיל. אמנם חברים בעמותה צעירים ומבוגרים כאחד והמין הנשי זקוק לזריקת עידוד לקראת השנה הבאה, אך כל אחד מהחברים הוא סיפור אנושי בפני עצמו ובמיוחד הרצים ותיקים. הפעם הצפנתי לאזור הקריות, שם פגשתי בביתו של אוסקר טוזמן (65) חבורה של 15 רצים נלהבים, כולם חברי "איילות" שהמשותף להם הוא ספורט הריצה והווי האימונים והתחרויות.

המנהיג הבלתי מעורער של החבורה הוא אוסקר מיודענו שלוחש לי באוזן לפני הגעת חברי הקבוצה לביתו שעל מנת להתמיד צריך להחזיק את החברה קצר ועמידה בזמנים הוא עקרון בשבילו. אוסקר, יליד מוסקבה שהתגורר עד מלחמת יום כיפור (עלה ארצה ב- 1973) בריגה, לטביה. הוא שחקן כדורגל מקצועני בעברו ושיחק באחת משלושת הקבוצות החזקות בלטביה בליגה הראשונה. לאחר מכן שימש כמאמן קבוצות נוער ואף כשופט כדורגל.

ספורט הריצה התגלה לאוסקר לאחר מלחמת לבנון בה שימש כנהג תובלה מבצעי. " עשר שנים לא הייתי פעיל, מאז עלייתי לארץ. הייתי עסוק בדאגה לפרנסה למשפחתי. לאחר המלחמה ובמילואים התחלתי להרגיש מעין לחץ פנימי כזה והחלטתי שאני חייב לבצע פעילות גופנית. התחלתי לרוץ לבד, ולאחר מכן פגשתי במיודענו אבי אפל והמאמן אנטוניו סנטורי שצירפו אותי לאימוני הריצה בצפון. המרוץ הראשון בו השתתפי נערך בקרית טבעון לפני 15 שנה. בני היה אמור להשתתף במרוץ וחלה. החלפתי אותו ורצתי 10 ק"מ ב61- דק'. בליבי החלטתי אותה עת להתחיל להשקיע בצורה יותר מקצועית בספורט הריצה. מאז השתתפתי בכל המרוצים למרחקים מ10- ק"מ ועד מרתון". השנה מדורג אוסקר בקביעות במקום הראשון לגילאי +65 ואף התחיל להשתתף לאחרונה בתחרויות טריאתלון.

הישגיו האישיים הושגו בגיל 55: 39:30 דק' ל10- ק"מ, 1:24:00 שע' בחצי מרתון ו- 3:14 שע' במרתון. בחדר העבודה של אוסקר ארון עטור גביעים ומדליות אותן קיבל לאורך השנים.

חברי הקבוצה מגיעים בשעה היעודה לביתו של אוסקר. הם נפגשו לפני כארבע שנים בחוף הים של קריית-חיים, שם התאמנו כל אחד בנפרד. לרצים החובבים היה מנהג קבוע לרוץ על מסלול של 11 ק"מ לאורך החוף, שלאחרונה הטבע קטע אותו במכשולים. " התחלנו חמישה חברים והיום אנחנו כבר חמשה עשר. נדבקנו בחיידק והתחלנו להשתתף גם בתחרויות", אומר איציק פלדי (63) אשר ספורט הריצה בשבילו הוא אורח חיים לאורך שנים ארוכות.

"מאז שאני זוכר את עצמי אני רץ, פרט להפסקה בת 10 שנים עקב סיבות של עבודה".

האימונים הם בעיקר בשעות הבוקר המוקדמות. חברי הקבוצה מתעוררים בחמש בבוקר, רצים, מתקלחים ויוצאים לעבודה. עתה חברי הקבוצה בהכנות לקראת המרתון והתריסרון בטבריה, כל אחד בהתאם ליכולתו והרגשתו האישית. משה שלזינגר (43) מספר: "אני ממש נהנה לרוץ יחד עם החברים. אני אתם באש ובמים מהרגע שהכרנו. לפני שנה הם נתנו לי את המוטיבציה לרוץ בפעם הראשונה את המרתון בטבריה". שי רקח (31) הינוקא בחבורה מתפרץ לשיחה ואומר: "זה לא רק החברים שנותנים לי את הכוח לרוץ. עצם זה שאני מתאמן יחד עם אוסקר שבגילו מוביל ומכוון את החבורה, ממריץ אותי לא להישבר. הוא מודל לחיקוי בשבילי". משה גז (52) רץ כבר 8 שנים. בהתחלה רץ לבדו בים, מחובר לאוזניות הווקמן. הוא מספר: "פגשתי בחברה והתחלתי לרוץ אתם. בהתחלה נשברתי כי אחרי שרצתי אתם לא יכולתי לזוז. לא עמדתי בקצב שלהם. הפסקתי לחמישה חודשים ואחרי זה חזרתי ונתפסתי לעניין. הנה אני יושב כאן לפניך אחרי שרצתי כבר ארבעה מרתונים, השתתפי בתחרויות ריצה רבות ואפילו טריאתלונים". שלמה ניסן (55) שחקן כדורגל בעברו בליגה הלאומית (מכבי יפו, מכבי רמת-עמידר), גם הוא חבר לקבוצה: "למרות עברי כספורטאי לא נחשפתי בעבר לספורט הריצה ולכל מה שמתרחש סביבו. אני באופיי תחרותי ואני שואף להשתפר מתחרות לתחרות. בעצם היותך בקבוצה אתה מקבל מוטיבציה להיות יותר טוב. אני עושה עכשיו דברים שבחיים לא חשבתי שאני יכול לעשות. למען האמת בכל אוסקר אשם, כי לידו חייבים להיות הטובים ביותר".

לאחר כמחצית השעה נשמעת דפיקה בדלת ונכנס אלן אלפסי (46). "אל תשים לב הוא תמיד מאחר" מתלוננים כל החברה, שאף מספרים כי בבקרים אלן תמיד מאחר ואילו אוסקר מתחיל את האימון תמיד בזמן, כך שאלן נאלץ לרוץ לבדו ולהשיג את החבורה. אלן מיד מגיב: "אצלי אימון זה אימון. אני תמיד עומד במשימה שהצבתי לעצמי, אפילו אם התחלתי באימון מאוחר יותר". אלן הוא מהרצים המצטיינים בקבוצה. המרתון האחרון בו השתתף (מרתון טבריה 2004) היה ה- 24 שלו. הישגו הטוב ביותר במרתון היה במרתון פאריס (1987) 2:43:15 שע'.

אלן התאושש מפציעה קשה במקום עבודתו שהשביתה אותו שנה שלמה מאימונים.

לפני שנה חזר לרוץ במרתון טבריה רק על מנת לסיים, עם אימונים מועטים בלבד. "השנה אני נכנס לכושר מחדש. הכל עניין של כוח רצון. הכל בראש. אני בלי קבוצה לא יכול להתאמן כמו שצריך כי אני טיפוס עצלן באופיי. הם מושכים אותי לבוא לאימונים ומהווים חלק גדול מהווית חיי. אצלנו בנוסף לריצה יש גם פגישות חברתיות בשמחות ובאירועים כך שאנחנו ממש חברים אמיתיים".

כאן סיימנו את השיחה המרתקת עם החברים ובדרכי חזרה הביתה חשבתי עד כמה ספורט בכלל וריצה בפרט יכולים לתרום לגיבוש קבוצת אנשים שנפגשו באקראי.

הכתבה לקוחה מתוך מגזין "עולם הריצה"- גיליון 115, דצמבר 2003 ינואר 2004כתבה זו מגיעה מאתר... איילות - אתר ספורט ישראלי לריצה, טריאתלון, אתלטיקה ותוכניות אימונים
http://www.ayalot.com

הכתובת לכתבה / מאמר היא:
http://www.ayalot.com/modules.php?name=News&file;=article&sid;=102