סקירת מרוץ חצי המרתון וה- 10 ק''מ בירושלים 11/3/2004
תאריך: שישי, מרץ 12 @ 13:55:32 IST
נושא: סקירות תחרויות מהארץ ומהעולם


מאת רובי המר

לפני הכל, אירוע זה במתכונתו המחודשת הוא הוכחה לכך שניתן לקיים בישראל ריצת חצי מרתון רבת משתתפים גם בתוך ערים גדולות.

ההחלטה של עיריית תל-אביב שלא לקיים את חצי המרתון של תל אביב השנה בגלל שיקולי תקציב הקשורים, לטענתם, בעיקר באבטחת המאורע היא החלטה שמתגלה כחסרת תוכן לנוכח המרוץ שהתקיים בירושלים, עיר עם קופה דלה הרבה יותר ועם בעיות ביטחון קשות יותר מאלו של תל אביב.

יחד עם זאת, לטעמי היה צריך לקיים את המאורע ביום שישי ולא באמצע השבוע. כך ניתן היה לאפשר למשתתפים רבים יותר להגיע ויחד עם זאת להציק פחות לכל אלו שהתקשו להגיע למקום עבודתם בקמפוס גבעת רם, קריית הממשלה, הכנסת, ובתי המשפט.

על האירוע עצמו

אזור הכינוס באצטדיון האתלטיקה של גבעת רם היא החלטה טובה. המקום מכיל ממילא את מרבית המתקנים הדרושים לקיום אירוע שכזה יציע בו יכול קהל לשבת ולצפות בזינוק ובסיום של הריצות, שירותים ומלתחות שתוגברו בלא מעט שירותים ניידים של "מוצאות" וחניה זמינה יחסית למה שניתן לצפות מפנים העיר ירושלים.

המסלול שכלל הקפה אחת לריצת ה 10 ק"מ ושתי הקפות דומות לריצת חצי המרתון אפשר לפשט את הלוגיסטיקה של תחנות המים, חסימת הכבישים והאבטחה. בחירת הנתיב שעבר דרך גן סאקר וכבישים שהם מחוץ לאזור העמוס של העיר איפשר לצמצם את הבעיות של הפרעת התנועה לנהגים יחד עם האפשרות לתת לרצים גם ליהנות מאוויר, יחסית, נקי.

המסלול היה מרובה לא רק בעליות וירידות אלא גם בפניות חדות. אני, באופן עקרוני, לא נוהג להתלונן על תוואי מסלול קשה, אלא מקבל את זה כחלק מהאתגר של להתחרות בריצה ... בשביל לקבוע שיאים אישיים ב 10 ק"מ או חצי מרתון יש את אשדוד, כפר סבא, רעננה ובית שאן.

מזג האוויר היה סביר, ובכל זאת צריך לחשוב כיצד חוסכים מרצי חצי המרתון את הצורך לרוץ בשעות הצהריים תחת שמש חשופה (חזרתי הביתה עם יופי של שיזוף).

...וכמובן שגם היו גם בעיות במרוץ:

תחנות המים (שלוש בכל הקפה) אמורות היו להיות מספקות אם רק הילדים שעסקו בחלוקת המים היו מתודרכים טוב יותר ומבצעים עבודתם בצורה נכונה. רץ לא צריך לעבור מצד אחד של הכביש אל הצד השני או לעלות אל המדרכה בכדי שהוא יוכל לקבל מים. אלו מחלקי המים שצריכים לגשת אל נתיב הריצה שלו. מחלקי המים צריכים לדעת כיצד להגיש את הבקבוקים בכדי שהם לא יפלו או כיצד להגיש את הכוסות מבלי שהמים ישפכו מהן ...הם גם צריכים לחסוך מהרצים את הצורך בהתעסקות עם פתיחת סוגר הפלסטיק של הבקבוק ולהגיש את הבקבוקים כשהם כבר פתוחים.

המאבטחיםסדרנים היו צריכים לדאוג לכך שלא יקרה מצב שבו רכבים נכנסים לתוך נתיב הריצה או חותכים צמתים חסומות כאילו מתוך כוונה לפגוע ברצים שבדיוק חולפים שם. הם גם צריכים להיות ערניים יותר ולדעת לכוון את הרצים למסלול הריצה שבאופן כללי סומן היטב על ידי פסים כחולים ואדומים לאורך (כמעט) כל המסלול.

נדמה שסימוני מרחקי הביניים לא היו מדויקים. בקרב כמה מהרצים עלו גם ספקות בנוגע לעד כמה מדויק היה המרחק הכולל (חצי מרתון ארוך מדי???), וזה חבל כי ביצוע הזינוק מהאצטדיון יכול לאפשר שליטה מלאה על מרחק הריצה. התוצאות הרשמיות שפורסמו קוצצו בכחצי דקה מהזמן הידני שנמדד על ידי הרצים, ככל הנראה בגלל החלטת המארגנים להעניק לרצים פאקטור בגלל המסלול הקשה.

בסה"כ, כמי שרץ את ריצת 10 הק"מ באופן לא מאכזב, לאחר ארבעה ימי מילואים בצאלים, יצאתי מרוצה (ואיך מונעים שוב מהצ'יפ להשתחרר?!)...

...מקווה שמישהו גם יקרא ויפיק לקחים מהביקורת הזו.

מספר מלים מפי מנהל האתר

גם לדעתי אם היו דוחים את התחרות ביום אחד בלבד, רצים רבים יותר היו מגיעים. בכל אופן, ברכות לכל רצה ורץ שחצו את קו הסיום.

במסלול חצי המרתון

ברכות לציון נגר אשר הגיע ראשון מ"איילות".

ברכות לערן דרקסלר שציין תחרות זו כ"אבן פינה" לקראת תחרות חצי איש הברזל.

ברכות+ חיזוק+ יישר כוח לצביקה יהלום על התמדתו בתחרויות השונות והייצוג העקבי והמכובד של האגודה.

ברכות למאיר מירב על הגיעו שלישי בקטגוריה.


ברכות לירדנה ליב על הגעתה שנייה בקטגוריה.

ברכות לשוש בלייכמן על הגעתה שלישית בקטגוריה.

במסלול ה-10 ק"מ

ברכות לעמית נאמן אשר הגיע ראשון מ"איילות".

ברכות לרובי המר (כותב הסקירה) על הגיעו שני מ"איילות" בזמן של 36:49 דק' לאחר מילואים. מה לעשות? יש אנשים שהרוויחו גנים טובים...

ברכות לכוכב העולה, יוסי אהרוני, על הגיעו במקום השלישי והמכובד מ"איילות".

ברכות לשלמה עובדיה העניו שחזר להתחרות בזאיר אנפין. למי שלא יודע, שלמה הוא אחד מעמודי התווך של האגודה ובעל רזומה עשיר במרתונים בארץ ובחו"ל.

ברכות לאופיר עמי שממש כמעט התברג בשלישיה הראשונה בקטגוריה.

עד כאן בינתיים. נתראה ברעננה...כתבה זו מגיעה מאתר... איילות - אתר ספורט ישראלי לריצה, טריאתלון, אתלטיקה ותוכניות אימונים
http://www.ayalot.com

הכתובת לכתבה / מאמר היא:
http://www.ayalot.com/modules.php?name=News&file;=article&sid;=131