התוצאה חשובה אבל יותר מכך הדרך- ממשנתו של נתן אופן
תאריך: חמישי, אוגוסט 05 @ 14:08:07 IDT
נושא: כתבו על איילות


מאת דובב מזור
פורסם במגזין "עולם הריצה", גיליון מס' 118 יולי-אוגוסט 2004

נתן אופן- רץ ותיק מאיילות למרחקים ארוכים וטריאתלט

תדהמה היא התגובה הראשונית של הפוקד את המרתף בביתו של נתן. על מדפים רבים מונחים למעלה מ400- גביעים מדליות ותעודות רבות. לפני שהתיישבנו לדון בסוגיית הריצה בחר נתן להביא אותי ראשית אל הסמלים המוצגים לראווה, המצביעים על גאווה אישית ועל הדרך בה בחר כבר שנים רבות.

נתן אופן, רץ וטריאתלט ותיק מאיילות, הוא דמות מוכרת בקרב הרצים והטריאתלטים. מזה 19 שנה פוקד נתן כמעט כל תחרות ריצה וטריאתלון בכל מקום בארץ ונדיר מאוד שאינו מתברג באחד משלושת המקומות הראשונים בקטגורית הגיל שלו.

עד גיל 45 לא ידע נתן פעילות גופנית מהי. באותה תקופה סבל מכאבי גב רבים. מצבו החמיר עד כדי כך שאורטופדים אסרו עליו לנהוג. כנגד כל הסיכויים, החליט נתן להתחיל לרוץ. במקביל יעץ לו חבר לבצע תרגילי גמישות באופן מתמיד. נתן "קנה" את העצה, ומאותו רגע החלו להיעלם הכאבים בהדרגה עד שנעלמו כליל. לאחר מספר חודשי ריצה, החליט לראשונה להשתתף בתחרות ריצה. היה זה מרוץ אכדיה בהרצליה. בעת התחרות, שאל נתן, לתומו, האם יש הפסקה באמצע. האנשים חשבו שמדובר בהלצה. בכל זאת הדבר לא מנע ממנו לסיים את התחרות בזמן מכובד של 45 דק'. משם והלאה השמיים הם הגבול... בשנת 1988, בגיל 48, עת שהשתתף במרוץ עינת (לשעבר), זכה לראשונה בגביע. בדיעבד התברר, שבתחרויות רבות התברג ב3- המקומות הראשונים, אך לא ידע על כך והלך הביתה בתום התחרות בלי הגביע. באותה שנה השתתף לראשונה בתחרות טריאתלון אשר התקיימה בכרמיאל. גם שם זכה בגביע. רק אז הבין שיכולתו האתלטית קצת מעל הממוצע... עוד באותה שנה רץ לראשונה בטבריה את ריצת המרתון שלו. הוא חיכה וחיכה ל"קיר" המפורסם, אך מצא את עצמו מסיים את התחרות ועוצר את השעון על 3:20 שע'. במרתון השני קבע 3:10 שע' ובמרתון השלישי 3:03 שע'.

מאז הספיק נתן להשתתף באין-ספור תחרויות ריצה וטריאתלון. את השיא האישי שלו בריצת מרתון, 2:57 שע', קבע בגיל 51 במרתון ניו-יורק. באותה שנה גם קבע את שיאו האישי בריצת 10 ק"מ, 37:30 דק'. עד גיל 55, בכל התחרויות למרחק 10 הק"מ ירד את גבול 40 הדק'.

עם ההצלחה בא התאבון ובשנת 2000 (בגיל 60) השתתף לראשונה בתחרות איש הברזל. נתן, הידוע באדישותו, החליט לקחת תחרות זו ב"איזי". אתם שואלים מה זה קל? בעוד שרבים משתדלים לחסוך זמן ככל האפשר בתחנות ההחלפה, נתן החליט אחרת. בעת המעבר מהאופניים לריצת המרתון, עלה נתן לחדרו במלון, מילא אמבטיה חמה ונכנס לטבול בה. זאת עשה לאחר שהכין לו סנדביץ' עסיסי. לאחר אתנחתא זו, ירד נתן ויצא לריצת המרתון. הדבר לא מנע ממנו לעקוף רצים במרתון.

כבר למעלה מ10- שנים רץ נתן את רוב ריצותיו עם כלב הזאב שלו. פיליפ, שלא כמו נתן, כבר לא מסוגל לעמוד בכל המרחקים והקצבים כפי שהיה בעבר, אך יאמר לזכותו שבצעירותו רץ עם נתן 30 ק"מ... ולא הוציא מילה.


”0” נתן לצד כלבו, פיליפ. כיום פיליפ כבר אינו מסוגל להחזיק בריצות של 30 ק"מ.

להלן ראיון קצר שערכתי עם נתן


אם היית יכול להצביע על הגורם העיקרי המאפשר לך להתחרות כל כך הרבה שנים ועדיין להפגין ביצועים מרשימים, על מה היית מצביע?

איני נותן את כל כולי בכל תחרות. אם רוצים לרוץ ולהתחרות למשך שנים רבות, לא כדאי להוציא את ה- 100% מכל תחרות.

האם יש לך רגעי משבר, בהם אתה חושב בשביל מה אתה צריך את כל זה, ולרצות להתנתק מהטירוף הזה?

בגדול, אין רגעי משבר. (חיוך רחב על פניו של נתן) אולי לפעמים נמאס מעט, אך אני חושב על כל מה שאני מרשה לעצמי לאכול בעקבות הפעילות הרבה, וזה מעודד להמשיך להתאמן.

מה הלאה? יש תוכניות מרחיקות לכת או ששימור הקיים מספיק טוב?

שימור הקיים מספיק טוב בשבילי. כבר התחריתי בכל תחרות אפשרית בארץ, ואף בתחרויות בעולם.

האם יש טיפ שהיית רוצה לתת לח'ברה הצעירים? איזו עצה חשובה?

לפני הכל: לשמור על הבריאות הגופנית והנפשית. פעמים רבות אנשים משלמים בבריאותם לטובת הישג בתחרות. תחרויות היו ותמיד יהיו.


”0” מאחורי כל גביע מסתתר סיפור מרתק... וליטרים של זיעה.
כתבה זו מגיעה מאתר... איילות - אתר ספורט ישראלי לריצה, טריאתלון, אתלטיקה ותוכניות אימונים
http://www.ayalot.com

הכתובת לכתבה / מאמר היא:
http://www.ayalot.com/modules.php?name=News&file;=article&sid;=201