סנסציה בריצת 800 המטרים-נשים וריצת ג'וגינג למרחק 5,000 מ'. אתונה 23.8.04
תאריך: שני, אוגוסט 23 @ 23:31:42 IDT
נושא: אתונה 2004


מאת דובב מזור


על סנסציה בריצת 800 המטרים ועל הג'וגינג של ריצת 5,000 המטרים בכתבה הבאה.

גמר ריצת 800 המטרים נשים

אם תשאלו אותי 2 הפייבוריטיות לנצחון היו יולנדה צפלאק הסלובנית ומריה מוטולה המוזמביקית הנצחית. רק שמה שנראה בישורת האחרונה לא קורה כל יום...

לאורך 400 מטרים מוטולה הייתה בסביבות המקום החמישי ומתבקש היה כי בקרוב תפרוץ לחוד. אכן כך היה ולאחר 500 מ' החלה לעקוף ולהתקרב להובלת הריצה. באותו זמן צפלאק הייתה כמעט אחרונה(!!). בכל אופן, בעוד מוטולה עוקפת את 4 המובילות, החלה גם כן קלי הולמס הבריטית (רצת 1,500 מ' במקור) גם מתקרבת אל ההובלה (מן המסלול השלישי!).

200 מ' לקראת הסיום ומוטולה בהובלה. הולמס לא נשארת פראיירית ומתקרבת למוטולה. 100 מ' לסיום צפלאק מתחילה להגיח מרחוק ולהתקרב לחוד. במקביל הולמס הופכת להיות ראשונה וחוצה את קו הסיום ראשונה, כאשר בצמוד אליה בנסי המרוקאית מגיעה שנייה וצפלאק על חודו של פוטו פיניש שלישית. וכך מוטולה שנחלשה לקראת הסיום נדחקה למקום הרביעי.

ניכר היה על פניה של הולמס כי אינה מעכלת את זכייתה. במשך דקות ארוכות הייתה הולמס מופתעת ולא הפסיקה להסתכל על השעון ע"מ לוודא שלא חלה כאן איזו טעות. ואני אומר "הולמס, לאחר שנים מפרכות, הרווחת זאת בכבוד".

יש האומרים על גבראסילאסי "סיום כהונתו של הקיסר". אני הייתי מדביק זאת גם למוטולה שבמשך שנים ניצחה עשרות תחרויות יוקרתיות במרחק זה, אפילו בימים קשים יותר, בה הייתה לה יריבה סופר ראויה- גראף השוויצרית שפרשה לאחרונה.

גמר ג'וגינג 5,00 המטרים נשים


כן, כפי שכתוב בכותרת, "ג'וגינג", זה היה הקצב של 400 המטרים הראשונים בריצה זו. לאחר צפייה של תחרויות אתלטיקה רבות, לראשונה נתקלתי בריצת ג'וגינג ועוד באולימפיאדה.

על קו הזינוק עומדות הרצות, יריית פתיחה וקדימה לדרך. מול העיניים אני רואה חבורת בנות אשר מבצעות חימום לפני אימון איכות או תחרות. כנראה הן התבלבלו וחשבו שזו ירייה להתחלת ריצת החימום. על כל פנים, לאחר 400 מ' החל הקצב להתגבר, אך האלף הראשון נחצה בזמן חלש של 3:12.26 דק', זמן שמבייש ריצה ברמה כזו.

הקילומטר השני נחצה כבר בזמן יותר הולם ריצה מעין זו, אך עדיין טעון שיפור של 6:05.57 דק'. את ההובלה נטלה רצה טורקיה, אשר מהתבוננות טוב על פניה ועל פני ג'פר (אתיופית) ואוצ'יצ'י (קניה), ניכר כי זה עניין של זמן עד שהן בורחות לה. אכן כך היה ובקילומטר השלישי, 8:52.23 דק', השתיים פתחו עליה ועל שאר המתחרות פער שרק הלך וגדל. בשלב זה היה ברור כי השתיים יילחמו על מדליית הזהב והכסף.

הקצב המשיך להתגבר והקילומטר הרביעי נחצה בזמן של 11:47.76 דק'. אוצ'יצ'י הקנייתית הובילה, כאשר ג'פר האתיופית צמודה אליה. 300 מ' לסיום, ג'פר מתחילה לעקוף סטייל בקלה: פותחת פער משמעותי ולרגע ניתן לחשוב כי מדובר בריצת 400 מ'...

הזמן הסופי: 14:45.63, ואני אומר שאם הריצה לא הייתה נפתחת בקצב כה מבייש, היינו זוכים לראות פה שיא אולימפי, שאגב עומד על 14:40.79 דק' ושייך לגבריאלה זבו הרומניה הקטנה שפרשה. המנצחת, ג'פר, שנייה אוצ'יצ'י ושלישית דיבבה.

יש לציין כי אוסוליבן האירית הוותיקה סיימה את הריצה בג'וגינג בזמן מבייש ביותר, אך יש להניח כי הדבר היה מכוון ע"מ למשוך תשומת לב כריצת הפרידה שלה. כבודה במקומה מונח ולא נשכח לה את הישגיה לאורך השנים.


כתבה זו מגיעה מאתר... איילות - אתר ספורט ישראלי לריצה, טריאתלון, אתלטיקה ותוכניות אימונים
http://www.ayalot.com

הכתובת לכתבה / מאמר היא:
http://www.ayalot.com/modules.php?name=News&file;=article&sid;=213