28.8.04: סיכום אחד הימים המרתקים ביותר במשחקים
תאריך: ראשון, אוגוסט 29 @ 19:46:56 IDT
נושא: אתונה 2004


מאת דובב מזור


את יום זה הכתרתי כאחד הימים המרתקים, אם לא המרתק ביותר במשחקים האולימפיים. על כך בכתבה הבאה.

גברים- 100X4

נבחרת אנגליה לקחה את הזהב. אילו קובי מילר לא היה מפשל בהחלפתח המקל, האמריקאים היו יכולים לנצח. במקום זה, הזתפקו במקום השני.

קפיצה לגובה נשים

אסטריד קלוטה, הפייבוריטית לנצחון, הסתפקה במדליית הכסף (2.02 מ'), בעוד שהמנצחת הייתה ילנה סלסרנקו.

1,500 מ' נשים

מי שצפה במוקדמות ריצה זו, היה יכול לראות כיצד קלי הולמס, אלופת מרחק זה מסידני, רצה כ-1,200 מ' במקום האחרון ורק לקראת הסוף מאיצה עד כדי להיות ראשונה. טקטיקה זו, אגב, מזכירה מאוד את זו של יורי בורזקובסקי- רץ 800 המטרים. מי שצפה בגמר ראה כיצד הולמס שיחזרה זאת. לאורך כ-1,200 מ' הולמס הייתה אחרונה או כמעט אחרונה. ואז, בסביבות נקודת 1,200 מ', חלה לעקוף מן המסלול השני-שלישי ובישורת האחרונה האיצה עוד ועוד וחצתה ראשונה את קו הסיום באופן מובהק. זמנה- 3:57.90 דק'. עוד שני נתונים מעניינים על הולמס: היא בת 34 והגיעה לפני מספר ימים במקום הראשון בריצת 800 המטרים. כעת היא מחזיקה בתואר אלופה אולימפית למרחק 800 מ' ו- 1,500 מ'.

800 מ' גברים

לאורך רוב הריצה היו חילופי הובלות, כאשר בישורת האחרונה יורי בורזקובסקי, 24, החל מגיח מאמצע הדבוקה מן המסלול השלישי (נו מה חדש?) ומנצח הריצה. בורזקובסקי השאיר את מבולאני מאלאודזי (מקום שני) ואת ווילסון קיפקטר (מקום שלישי) הנצחי פעורי פה. כבר למעלה משנה בורזקובסקי הצעיר במגמת התקדמות יפה, ואיני מתפלא על זכייתו זו. מגיע לו.

5,000 מ' גברים

ריצה יפהפיה. בקלה הקנייתי, שאך לפני מספר ימים ניצח בריצת 10,000 המטרים, עת שקבע שיא אולימפי חדש, נטל חלק גם בריצה זו וסומן כפייבוריט לנצחון. שני המאיימים עליו היו אליהוד קיפצ'וגה הקנייתי הצעיר (19) והכשרוני מאוד (תוצאה שלישית בטיבה בעולם במרחק זה) והישאם אל גארוז'. אל גארוז' ניצח לפני מספר ימים בריצת 1,500 המטרים והתכוון לנצח בריצה זו ובכך לזכות בדאבל אולימפי בשני מרחקים אלה.

בריצה החלב בקצב מביש, 2:58.46 דק', אך לאחר מכן החלה להתגבר. בקילומטר השני השעון עמד על 5:35.99 דק'. ההובלה התחלפה בעיקר בין בקלה וקיפצ'וגה. אל גארוז' שמר מקרוב על השניים. כאשר נותרה ההקפה האחרונה, קיפצ'וגה הוביל, אחריו היה בקלה (שנראה כי הולך לפרוץ כהרגלו) ושלישי ובצמוד אל גארוז'. בשלב זה בקלה החל להגביר וליטול את ההובלה. אל גארוז' נדבק אליו ודחק את קיפצ'וגה למקום השלישי. השניים המשיכו להאיץ ובקלה מאחור נשאר די צמוד. בקלה, אשר היה רגיל להקפת סולו אחרונה, לא שיער שאל גארוז' יוכל כל-כך להיצמד אליו. כנראה הוא שכח שאל גארוז' בא ממרחק בינוני, ולכן יכולת הסיום שלו לא פחות טובה. אכן אל גארוז' נתן קרב אדיר לבקלה ולקראת 50 המטרים האחרונים החל להוביל במעט ובמטרים האחרונים לריצה היה אפשר לראות בבירור שאל גארוז' הוא המנצח (13:14.40 דק'). אחרי, כאמור, הגיע בקלה ושלישי הגיע קיפצ'וגה.

בעקבות נצחון זה עשה אל גארוז' הסטוריה: לפני 80 שנה (!!) באולימפיאדת אנטוורפן ב-1924 קבע פאבו נורמי דאבל אולימפי ב- 1,500 מ' וב- 5,000 מ'. מאז אף אחד לא הצליח לשחזר הישג זה. אל גארוז' הפך לראשון שעשה זאת מאז ובכך (אבל לא רק) הבטיח את מקומו בספרי ההסטוריה של האתלטיקה. זאת לצד נורמי, זאטופק, וירן, קו, גבראסילאסי ואגדות נוספות.

כתבה זו מגיעה מאתר... איילות - אתר ספורט ישראלי לריצה, טריאתלון, אתלטיקה ותוכניות אימונים
http://www.ayalot.com

הכתובת לכתבה / מאמר היא:
http://www.ayalot.com/modules.php?name=News&file;=article&sid;=214