!Allez! Gaston, Allez האתלט הבלגי- רסיסי זכרונות מזוית אישית- איליה בר-זאב
תאריך: שבת, אוקטובר 09 @ 20:36:15 IST
נושא: רצים אגדיים מהעולם


מאת איליה בר זאב

גאסטון רולאנטס (Gaston Roelants)

האתלט הבלגי, מבכירי הרצים בשנות ה – 60 וה – 70 במאה הקודמת. דמות יוצאת דופן בתקופה הטרום אפריקאית. אלוף אולימפיאדת טוקיו (1964) בריצת המכשולים ורץ מצטיין בריצות שדה ובמרחקים נוספים בדרכים ובמסלול. ג. רולאנטס נולד ב – 5.2.1937 בעיירה Opvelp בבלגיה, והוא עדיין חי. לא לדאוג, זו לא כתבת הספד.

בראשית חודש מאי 2002, ביום גשום וקריר, אני עולה לקומות העליונות של מלון "שרתון" בבריסל, שם מוקמו משרדי הועדה המארגנת של אליפות העולם ב ½ מרתון. אישור ורישום סופי של הספורטאים (נילי אברמסקי וזבדיה וודז') הנו תהליך שגרתי באירועים בינ"ל כאלו. במשרדי הועדה המארגנת אני פוגש איש מבוגר (כמעט בן גילי), פניו נראים מוכרים (לא גופו) – גאסטון רולאנטס. נפגשנו כבר בעבר במקומות שונים ובאירועים מגוונים. התרגשנו לפגוש אחד את השני לאחר זמן כה רב. התחבקנו (בפרופורציה) והעלינו מעט זכרונות. פעם הוא היה לא רק צעיר יותר ומהיר בשדה ובמסלול אלא גם נועז ובעל אישיות חובקת עולם בתחומים רבים. כספורטאי, ג.רולאנטס השתייך לדור הענקים של שנות ה – 60 וה-70.

1972 היתה השנה האולימפית הזכורה לרע (מינכן). קיימתי "מחנה אימון" עם יובל וישניצר בעיר האוניברסיטאית לובן (Leuven) , בבלגיה. תקציב לא היה, הסתפקנו בארוחה זולה, פעם ביום, בקפטריה האוניברסיטאית ונעזרנו בכף חשמלית ליתרת הארוחות בחדר שניתן לנו (חינם) ע"י הפרופסור לפיסיולוגיה, אוסטין שהיה חברו של עדין טלבר (מראשי א.ס.א ונציג משרד המסחר והתעשייה אז באירופה).

הקריטריון להשתתפות באולימפיאדת מינכן (1972) בריצת 1500 מ' היה 3.42.5ד' (אם איני טועה). יובל כבר בעל השיא (3.43.3) ובאותה שנה התקרב לאזור הקריטריון ו"גרד" את ה – 3.44ד'. לאיש מלבדנו לא היה אכפת באותם ימים איך וכיצד להתכונן לאולימפיאדה ובוודאי לאשר תקציב הכנות לרץ ולמאמן שאינם שייכים לאחד משני המרכזים השולטים בספורט. יובל היה חבר במועדון א.ס.א ת"א. בדיעבד, מזל.

בלובן פגשנו שני רצים גדולים: אמיל פוטמאנס (2 במינכן בריצת 10,000 מ' אחר לאסה וירן) וכמובן, את גאסטון רולאנטס. שניהם כבר אלילים ספורטיביים בקנה מידה עולמי. שניהם התאמנו בהדרכתו של אחד המאמנים המפורסמים אז, ואן דר-אנדה (ז"ל). כל אחד מהם היה דמות דומיננטית וייחודית. הם התאמנו בנפרד, כל אחד ביער ה"פרטי" שלו באזור לובן.

קראנו רבות על אימוני הספורטאים הללו וכאשר קוראים על רצים ברמה הזאת שבשגרת אימוניהם מסוגלים לרוץ ריצות רצף (ובבוקר) בקצבים שמתחת ל – 3 ד' לק"מ, זה בהחלט מסקרן לבדוק זאת מקרוב ובעיקר, לחוש זאת. וכך היה. אני זכיתי בנוסף לכך להכיר מאמן מיוחד ואת שיטותיו.גאסטון רולאנטס (Gaston Roelants) עובר מכשול.


לניוטון (סר אייזיק), מייחסים את האמרה הבאה: "ראיתי קצת רחוק יותר מאחרים כי עמדתי על שכם ענקים". ניוטון התכוון בעיקר לגלילאו גלילאי אך יש בכך רמז ומסר לכל ממציאי הגלגל מחדש, לטוחנים קמח טחון חדשות לבקרים ולנוטים לשכוח ולהשכיח את ספורטאי ודמויות העבר בספורט העולמי והמקומי בכלל ובא"ק בפרט.

בשנת 1969, באליפות אירופה בא"ק (אתונה, יוון) התקיימה ריצת המרתון ביום האחרון. גאסטון רולאנטס השתתף (לראשונה באליפויות אירופה) במרתון והוביל בפער משמעותי עד קרוב לשערי האצטדיון. בעקבותיו נע רון היל מבריטניה. לפתע, כאשר אורות האצטדיון כבר קרצו לרצים נחלש ג.רולאנטס. רון היל סגר עליו, עבר אותו ולקח את הזהב. לרולאנטס נשאר הכסף (2.17.23) ואכזבה רבה.

ישבנו , מספר ישראלים, במלון פשוט ליד האצטדיון לחזות במהלך המרתון דרך הטלביזיה. היינו לאחר כשבוע של נוכחות אקטיבית במהלך התחרויות, בוקר וערב. ישבנו? אברהם גרין(ז"ל) דוד קושניר, יאיר פנטילט ואנוכי (יבדל"א) בתחילת הריצה ערכנו בינינו התערבות לגבי המנצח האפשרי. כולם הימרו על ג. רולאנטס ואנוכי על רון היל ואמנם זכיתי למורת רוחו של א.גרין שלא אהב כידוע להפסיד.

ה"רזומה" של גאסטון רולאנטס עשיר מאד: באולימפיאדת רומא (1960) היה רביעי ב – 3000מ' מכשולים (8.47.6ד'). בגיל 23 זה נחשב כהישג מרשים ואמנם, 4 שנים אח"כ, באולימפיאדת טוקיו (1964), כבר זכה בזהב (8.30.8ד') . יש לזכור, אז עוד טרם רצו על משטחי טרטן. כל מאמץ בריצות למינהן וההישגים היו תלויים בתהפוכות מזג האוויר וטיב המשטח.

ב – 1968 (מכסיקו סיטי) היה שביעי (8.59.4) לאחר שהוביל חלק ניכר מהריצה אך דלילות החמצן באויר (2240מ' מעל פני הים) השפיעה עליו כמו על לא אפריקאים רבים בריצות למרחקים. שני קנייתים (שלא היו מפורסמים עד אז) זכו במקומות הראשונים: עמוס ביווט – 8.5.10ד' ו – בנג'מין קוגו – 8.51.6ד'. החל המסע הנמשך עד היום לדומיננטיות של רצי אפריקה בכלל וקניה במיוחד (במכשולים). כמו כן, הוא זכה במדליות באליפויות אירופה : 1962 בזהב וב-1966 בארד בריצת המכשולים (8.32.6ד' ו – 8.28.0ד' בהתאם). ב 1969 זכה כאמור בכסף בריצת המרתון (אתונה) וב -1974 בארד (2.14.58) באותה ריצה. בין שתי אליפויות אירופה הראשונות זכה ב – 45 נצחונות רצופים במרחקי תחרות שונים.

לזכותו גם קביעת מספר שיאי עולם באותה תקופה:

פעמיים במכשולים:
1. 8.29.6ד' (1963).
2. 8.26.4ד' (1965).

פעמיים בריצת שעה/ 20 ק"מ (אירוע אחד):
1. 20 ק"מ 58.06.2 ובשעה – 20.644 מ'.
2. בשלהי הקריירה 20 ק"מ 57.44.4 ובשעה – 20.784 מ' .

לרוץ ריצת 20 ק"מ בקצב של 2.51.2 ד' לכל ק"מ מעיד על סף חומצת חלב הקרוב מאד לצריכת חמצן מרבית, דבר המאפשר לבצע ריצות רצף מהירות באימונים ולא פלא שראינו וקראנו על ביצועים כאלו מתחת ל 3.0ד' לק"מ. כמו כן, על יכולת התאוששות גבוהה ומהירה בין עומסים עצימים באימונים ובתחרויות.

הקריירה שלו השתרעה על פני 20 שנה בכל התחומים: מסלול , שדה (4 פעמים אלוף Cross de nations, שהיה אז תחליף לאליפות עולם בריצות שדה) ובדרכים – בעיקר במרתון.

בגיל 40 עוד קבע במכשולים 8.41.5ד' וכ- Veteran (וותיקים) זכה ב – 5 אליפויות עולם.

רץ גדול, מזן אחר ומדור ההולך ונעלם
Gaston Roelants. ארבע פעמים אלוף עולם במרוצי שדה.מקורות עזר:

1. מלכת הספורט, משה גנוט-הוצאת קזן 1995.
2. אנציקלופדיה עברית.
3. אתרי אינטרנט.
4. ידע אישי.

הערה:
הסיבה לכתבה זו – מחווה לספורטאים גדולים מהעבר הלא רחוק כל כך. מחווה לנציגי דור שהיה איכותי ונקי משימוש בחומרים אסורים. לפחות רובם, במערב אירופה. וכן סיבות אישיות, אני עוד מחובר לעבר וחי היטב בהווה.כתבה זו מגיעה מאתר... איילות - אתר ספורט ישראלי לריצה, טריאתלון, אתלטיקה ותוכניות אימונים
http://www.ayalot.com

הכתובת לכתבה / מאמר היא:
http://www.ayalot.com/modules.php?name=News&file;=article&sid;=225