סווטלנה פיאופנובה- פרופיל של אלופה
תאריך: רביעי, אוקטובר 20 @ 16:47:47 IST
נושא: רצים אגדיים מהעולם


מאת נטלי סקורוחוד


סווטלנה פיאופנובה היא אחת מקופצות המוט הטובות בעולם: שיאנית אירופה, שיאנית עולם לשעבר והמתחרה הגדולה של בת ארצה - ילנה איסינבייבה.


סווטלנה נולדה ב-16.7.1980 במוסקבה, רוסיה. בראיונות איתה היא אומרת בצחוק שהעובדה שנולדה בשנה אולימפית בעיר האולימפית השפיעה לטובה על קריירת הספורט שלה. סווטלנה לא הגיעה ישר לאימוני האתלטיקה: כשהייתה בת 6 אמא שלה לקחה אותה לאימון התעמלות מכשירים. סווטלנה השקיעה 11 שנה בהתעמלות, ולא לחינם: היא זכתה בתואר אלופת רוסיה לנערות. אך היא הבינה שלא תוכל להגיעה לרמה הכי גבוהה בהתעמלות, ולבסוף החליטה לפרוש.

באחד האימונים האחרונים שלה בהתעמלות, הגיעה לאולם קבוצת אתלטים עם המאמן שלהם. מאוחר יותר סווטלנה גילתה שאלו הם קופצי מוט. המאמן, שידע שהיא שוקלת פרישה, הציע לה לנסות להתאמן בקפיצה במוט, ובאביב 1997 היא הגיעה לאימון הראשון שלה אצל יבגני בונדרנקו. "בהתחלה זה לא מצא חן בעיני, ועזבתי." היא מספרת, "אבל אחרי חצי שנה התחיל להיות משעמם בבית והחלטתי שצריך לעשות משהו. ככה הגעתי אל יבגני בפעם השניה..." יבגני בונדרנקו אומר שזה טוב שסווטלנה הגיע אליו דווקא מההתעמלות: "יש לה קואורדינציה טובה, היא מאורגנת וכמעט ולא פוחדת מכלום - כל אלו למדה מההתעמלות. החיסרון היחיד שלה הוא שהיא נמוכה (1.62מ')".

svetlana feofanova
פיאופנובה. 11 שנים בההתעמלות השתלמו בגדול, כאשר החליטה לעבור לקפיצה במוט.

התוצאה הראשונה של סווטלנה בתחרות הייתה 3.60 מ', אך מאז חל שיפור מהיר בתוצאותיה: עוד באותה שנה קבעה 3.90 מ', שנה לאחר מכן - 4.10 מ' ובשנת 2000, לפני המשחקים האולימפיים - 4.50! למרות ההישגים המצוינים, היא לא הצליחה לנצח באולימפיאדה, ובתואר זכתה האמריקאית סטייסי דרגילה. ההפסד גרם לסווטלנה ללמוד מהטעויות שלה ולהשתפר, וכבר בעונה הבאה היא קבעה את שיא העולם הראשון שלה - 4.46 מ'. אחר-כך באו לא מעט שיאים כאשר האחרון מביניהם- 4.88מ' השנה.

יבגני בונדרנקו נשאל פעם אם לדעתו כלל הקופצות יוכלו להגיע לגובה של 5 מ', ובתשובה הוא אמר: "אם כלל האתלטיות יקפצו 5 מ', אז אתלטיות בודדות יגיעו לגבהים של 5.15-5.20 מ', וזה בלתי אפשרי עבור נשים. אך אני מאמין שכבר בשנים הקרובות אתלטית תקבע תוצאה של 5 מ'."

כשנשאלה סווטלנה בקשר לפרסים הכספיים, היא השיבה: "נכון, משלמים הרבה על כל שיא עולם, אבל אל תחשבו שאני באתלטיקה בשביל הכסף - קפיצות זה כיף!" כשנשאלה מה לדעתה יהיה ה"גג" שלה בקפיצות, היא השיבה: "אני מקווה שזה יהיה 5.10 מ' ".כתבה זו מגיעה מאתר... איילות - אתר ספורט ישראלי לריצה, טריאתלון, אתלטיקה ותוכניות אימונים
http://www.ayalot.com

הכתובת לכתבה / מאמר היא:
http://www.ayalot.com/modules.php?name=News&file;=article&sid;=232