טריאתלון אילת 2004 – סיכום
תאריך: ראשון, דצמבר 12 @ 14:48:36 IST
נושא: טריאתלונים


מאת יובל חץטריאתלון אילת ה-18, ובשבילי תחילתה של שנת הטריאתלונים השמינית שלי, היה עצום ומרגש. 1060 איש מתחרים, מתוכם כ-150 זרים, מתחרים ברמה אולימפית ומשתתף-על, חברי האיגוד הותיקים יותר והותיקים פחות – כל אלה הפכו את התחרות להפנינג ולא רק לארוע ספורט.

מכת הארבה וברכת ההרבה

שבועיים בלבד לפני התחרות הופיעה מכת הארבה באזור אילת והעלתה חשש בקרב המתחרים על האפשרות לקיום התחרות. לשמחת כולם הארבה הלך ובעקבותיו הגיעה מכת ההרבה – הרבה משתתפים, גם מי שחשב שמכת החושך והעננים תגיע, הופתע לטובה ממזג האויר המצוין שליווה את יום התחרות. אם עוד היה מישהו פסימי וחשב על האפשרות של מכת בכורות, הופתע לטובה מברכת הבחורות שהגיעו בגדודים להתחרות.

בישולים ויבולים

בהיותי מעורב יותר מבשנים עברו בהכנות לתחרות, יכולתי לראות את מאמציהם של כל המתכננים והמבצעים בקרב על המתכון המנצח. העבודות החלו כחצי שנה לפני התחרות, אך לצערנו, במסגרת מגבלות תכנוני הרשויות, קשה לסגור סופית את התחרות חודשים לפני קיומה. נסיעות רבות ותיאומים מול הגורמים השונים ובהן עיריית אילת ומשטרת אילת, רשת ישרוטל ומלון ספורט, משרד התיירות ומשרד החינוך (היה שם ספורט מתישהו לא?). הערכתי הרבה נתונה לכל העוסקים במלאכה ובעיקר לאלישע גפן, מיכאל זיו, חגי פגירסקי ומייקי כץ שקרעו את התחת כדי שלאחרים תהיה נחת.

יום חמישי – האוירה מתחממת

אמנם ניתן היה לראות כבר מספר רוכבי אופניים מתאמנים במסלול האופניים הייחודי לתחרות זו (פרטים בהמשך) כבר מיום שני בשבוע התחרות, אך ביום חמישי כבר פשטו ראשוני המתחרים על העיר והציבו עובדה – אנחנו בשטח (ולומדים אותו היטב). מלון התחרות – מלון ספורט החל להתמלא בספורטאים (ולמרבה המזל לשחרר בלי ערבות ולפלוט את קבוצת השב"סניקים ששהו בו משך אותו השבוע). שקיות תחרות רוויות בכל טוב החלו לשטוף את האזור ונהרות של תפוזינה זרמו בכל פה ולסת (שמחה לרופאי השיניים). תדרוך הישראלים נערך אחה"צ, ומעט מן המאחרים הצטרפו לתדרוך הזרים שנערך לאחר מכן. שאלה: מה ההבדל בין בין התדרוכים (חוץ מהשפה?) תשובה: 50 דציבל (להערכתי) מכיוון האולם...
את אש ארוחת הפסטה הדליקו השפים עוד קודם לכן כדי שיוכלו מיטב בני עמינו וספורטאינו להאביס את עצמם לקראת התחרות. מה טוב יותר מללכת לישון עם בטן מלאה (בחיוכים ובפטוצ'יני ומבחר בשרים).


ריצת התחתונים המסורתית ביוזמת משפחת ריבק

יום שישי – יום התחרות

בהיותי שוהה באילת משך כל אותו שבוע, זכיתי לראות את הבקרים שקדמו לתחרות. יום ראשון – דיכאון, יום שני – אימתני, יום שלישי – סער, יום רביעי – רוח חזקה, זה לא נגמר, יום חמישי – מצב רוח חופשי, יום שישי – בזינוק ובקו הגמר – יום מקסים כי לרוח כבר נשבר.

שטח ההחלפה

שטח החלפה גדול, כראוי לכל המתחרים, קיבל את פני כולם. גם הכניסה המאסיבית אליו בשעות הבוקר של התחרות לא הייתה קשה ועברה בשלום. בהחלט ניתן לשפר את ההערכות של מקצי העילית או הערכות לפי דירוגים בשטח ההחלפה, למרות שלדעתי זה עבר בשלום. הערה זו העירה לי מיקה סוס שבשבילה בתחרויות בינלאומיות כל שנייה חשובה.

מסלול השחייה

בטן, בטן, זו לא רק כרס, זו גם צורת החבל שהונח כמסלול להתחרות. למה בטן? למה אי אפשר להתחיל דיאטה כמה ימים קודם לכן? בגלל הזרמים. הרוח הייתה אפסית אך הזרמים החזקים במפרץ אילת עושים את שלהם. הזרם משתנה 4 פעמים ביממה (בהתאם לכרית KRIT – גאות ושפל). בשעת בוקר הזרם הגיע ממערב ו"סחב" איתו את החבל – מה שכביכול האריך את המרחק מהחוף לנקודת הסיבוב, אך בהחלט יש יתרון לאלו שמזנקים כמה שיותר רחוק מקודקוד המשולש (ומי תמיד בראש הנחש? אני מזכיר כי המרחק נמדד על פי החבל ולא על פי המרחק מהחוף, ולכן לא יתכן ששוחים יותר מ-1500 מ', אלא בד"כ פחות מזה. במקצה הנוער עלתה האפשרות כי חלק מהמתחרים קיצרו את מסלול השחייה, אך בסופו של דבר לא נפסלו. מיותר לציין ששוב לא היה סרט סימון שלא מאפשר למתחרים להיות מוזנקים יחד ולפסול את אלו שמקדימים.

מסלול האופניים

ברכת ראש העיר לתחרות זו הייתה בעיקרה קבלת הפנים לתוך העיר ע"י שינוי מסלול האופניים. בכל תחרות אני מרגיש שאנו כספורטאים מנודים משאר האוכלוסייה, והנה ראש עיר אמיץ, שריף אמיתי, מכניס אותנו בתחתונינו המפוארים לא רק לטיילת החוף, אלא גם למרכזי אוכלוסיה. כל הכבוד על האומץ ועל הרוח הספורטיבית. קדמו לכך גם הכנות של מיטב נציגנו באילת ובעיקר שלמה זקס שהביא מספר תלמידים להתנסות בתחרות ועל כך שלוחה לו התודה. אף הוציאו תלמידים מבתי הספר כדי לעשות לנו קבלת פנים (ושמעתי שלחלק מהרוכבים עשו "קבלת מקלות"). אני מקווה שבעתיד נראה את תחרויותינו בתל אביב עוברות לאורך הטיילת לכיוון יפו. אין ספק שכיכר ההצטלבויות הייתה בעייתי ויש לשקול שינוי רכיבה בצד שמאל ולמנוע הצטלבויות מעין אלו. אני מודה שאני שמח שלא ראיתי במסלול שלי אף אחד שמבצע דרפטינג (זה לא אומר שלא היה ושמעתי תלונות על כך במקצה הספרינט), אך כנראה שהגברת האכיפה והמדיניות הקשוחה בנושא עשו את שלהם. תודה למשתתפים שמקשיבים ומיישמים.

מסלול הריצה

מי לא תהה אם מותר לרוץ בשוליים או רק על הכביש? מתי אנחנו מקצרים ומתי זה מותר? זו אכן נקודה שיש להבהיר (ולא להשאיר אפורה), או למדוד את המסלול הקצר ביותר בשטח כדי שלא ניתן אפשרות לקצר עוד ועוד, כלומר – לקחת בחשבון את כל הקיצורים שאינן עוברים בדרך הראשית ולהנחות את המתחרים בהתאם. השתייה הייתה מספקת וגם הנוף המתחלף היה נהדר, ובעיקר לחלוף על המסלול כשראשוני המסיימים חולפים מולי ומשאירים אותי בענן של אבק דרכים בדרכם אל הפודיום. תסכימו איתי שמשתתפים זרים על המסלול עושים אוירת חג.


מיכאל זיו מעניק את הגביעים לדור העתיד

מסיבת סיום

מאוד שמחתי לראות את רוב המתחרים מגיעים ומשתתפים גם במסיבת הסיום שהייתה שמחה במיוחד. בסך הכל אנחנו משפחה גדולה של טריאתלטים שנפגשים במספר תחרויות בשנה וחלקנו גם באימונים משותפים. האירוע באילת הוא היחיד שמאחד את כולם ליותר משעות בודדות ואפשר לחלוק זמן ביחד. גם לראות את שמחת המשתתפים, הפרגון, ההשתוללות, וזה שנשאר עדיין כח אחרי התחרות... איזה כיף. זו שמחה לכולם ולא רק למנצחים.

טקס הסיום

טעות אחת גדולה הייתה לאבן נגף בטקס מרשים זה בהשתתפות עצומה של המתחרים ומשפחותיהם. אליפות הארץ. נכון, תקלה רצינית ועצבנית, אבל לא כל דבר יכול להיפתר במקום. אני מקווה שנכפר על כך באסיפה הכללית שתתקיים בסוף החודש. על הבמה ניצב אדי מרכס האגדי, מגדולי הספורטאים במאה שעברה, ראש העיר אילת, נציגי האיגוד ומכובדים אחרים. נהניתי מכל רגע.

אדי מרכס

מצטער, אני לא בקיא ברזי ההיסטוריה ומודה שאישית אני נהנה לעסוק בספורט מאשר לקרוא עליו. אותי, אישית, הבאתו של אחד מגדולי הרוכבים בהיסטוריה לא הרשימה ולא הייתה אלא כגימיק שאולי טוב מבחינה תקשורתית, אך חסר ערך מבחינה ספורטיבית לתחרות באילת. הקערה התהפכה כל קוטבה כאשר התבשרתי שהרוכב המכובד ישתתף בתחרות ולא רק יציג לראווה את מרכולתו לקידום עסקיו. תודה למי ששכנע אותו לעשות כך, מבחינתי כאן ניתן לו הכבוד (ובהחלט גם לנו לזכות בהשתתפותו) והערכתי האישית גם כן.


כותב הסקירה מסדר את העניינים בריצת התחתונים

סיכום שלי

חוויה אדירה. ההפנינג ענק, חבל שמספר עיתונאים לא מצאו לנכון לפרגן לאירוע כאירוע וכהפקת ספורט. נושאים לשיפור? תמיד יש ולא מעט. לא הכל מושלם ויש עוד הרבה עבודה, גם לאיגוד וגם לספורטאים: נושאי השיפוט וההגינות בתחרות עדיין ראויים לשיפור, ואם אנו רוצים לראות את טובי ספורטאי העולם בתחרויות דומות לאלו בארץ, ואני תקווה שנצליח בשנה הבאה להפוך תחרות אחת לפחות לבינלאומית, יש לפעול להתמקצעות רבה יותר ולשיפור הערכותינו לרמה העולמית.

האם התחרות באילת יכולה להיות בינלאומית (ITU)? להערכתי - עם הרבה רצון – בהחלט אפשרי. זו מטרה לשנה הבאה. האם זו צריכה להישאר אליפות הארץ בתאריך דומה? לעניות דעתי- לא.

ושוב – תודה לכל האנשים שתרמו והקדישו ממיטב זמנם להצלחת התחרות:
מנהל התחרות מייקי, מנהלי המסלולים, השופטים, המתנדבים, ראש העיר אילת, מפקד המשטרה המקומית, רדיו קול הים האדום, דנית ניצן מהארץ, אביב פרנקל מערוץ 10, עומר ברק ואורי מרשנסקי משוונג, אוראל הרשקוביץ מנהל אתר TAN, משפחת ריבק וריצת התחתונים המפורסמת, צוות הצלמים של ערוץ 5 ורוני מזרחי שהתחרה לראשונה, לשדרנית החדשה והמקסימה עינת בן-אבי, שלמה זקס המורה לחינוך גופני מאילת, טרייסי כפכפי שטיפלה ועזרה בקשר עם הספורטאים הזרים, כל גורמי ישרוטל ומלון ספורט שהיו מעורבים ומארחים, אלישע גפן, מיכאל זיו, חגי פגירסקי, כל הספונסרים שללא עזרתם לא הייתה תחרות כזו ראויה. סליחה אם שכחתי או לא ציינתי שמות נוספים, אבל שהצביעו ברגליים והגיעו לאירוע ולתחרות נפלאה זו, להתחרות ולעודד (לא פחות חשוב). תודה תודה תודה, ולהתראות שנה הבאה בתחרות גדולה יותר, חזקה יותר, ומהירה יותר.

מספר מילים מפי מנהל האתר

ראשית, תודה רבה ליובל חץ, חבר איילות, על הסקירה המקצועית והעניינית.

ברכות לאיגוד הטריאתלון וכל המשתמע מכך על הארגון המעולה של האליפות ועל הבאת למעלה מ- 1,000 מתחרים. אמנם לא הייתי באירוע, אך ההדים הגיעו לכל הארץ. ברכות לחגי פגירסקי ומייקי כץ על הצעדת הענף קדימה. מהיכרות אישית עם חגי פגירסקי (יו"ר האיגוד), אני יכול להבטיח לכם שהוא נותן את כל כולו למען קידום הענף והעלאתו לרמה שבה הוא כיום.

שבחים לכל חברי איילות אשר נטלו חלק באליפות הארץ בטריאתלון. לא אוכל להזכיר את כולם, אך ארצה לציין מספר טריאתלטיות וטריאתלטים מאיילות:

במקצה האולימפי:

אוסקר טוזמן שלישי בקטגוריה
סוזי דבוסקין ראשונה בקטגוריה. שבחים רבים מגיעים לסוזי על הקמת אחד הטריאתלונים הנחשבים בארץ, ולדעתי המשמעותי ביותר: טריאתלון הנשים, ע"ש בתה, תמר. יישר כוח!
אבישי רביב ראשון בקטגוריה ושני כללי במקצה האולימפי!! תותח כבד...
דלית שיף שנייה בקטגוריה. דלית ממוקמת במקום השלישי והמכובד בדרוג הסבב (עפ"י אתר איגוד הטריאתלון)

טריאתלטים נוספים במקצה האולימפי אשר לא התברגו בשלושת המקומות הראשונים, אך בעלי הישגים מרשימים:

מיכאל גטלן מנהל קבוצת "איש הפח"
בן אנוש
בועז ריבק "חולה הטריאתלון"
איב כהן אשר גם אם יעשה הסבה לפיתוח גוף, יהווה איום רציני לותיקים בתחום
רוני בירם (ע"ע בועז ריבק)

קטגורית העילית במקצה אולימפי:

רב ברכות לשיר עדי- שישי כללי (!!) אחרי אורי זילברמן. הישג, בהחלט, מכובד בכל קנה מידה!


יונתן מלכא מאיילות עם הגביע לצד רצי איילות: דן ורן אלתרמן

במקצה הספרינט:

יונתן מלכא, כרגיל, ראשון בנוער וראשון בכללי (!!). מלכא במגמת התקדמות מתמדת ומייצג את מועדון איילות באופן מכובד בארץ ובחו"ל לאורך כל השנה.
ברכה שטיינברג שנייה בקטגוריה
ראובן פינקל הספורטאי הוותיק שני בקטגוריה
זאב נוה שלישי בקטגוריה
אבנר שמרון שלישי בקטגוריה
דיויד ארבל שני בקטגוריה. דיויד נושא על כתפיו חלק ניכר מאגודת איילות ובזכות אנשים כמוהו המועדון במקום הראשון בדרוג האגודות של איגוד הטריאתלון עם פער עצום מהבאים אחריו.
דנה מורן שנייה בקטגוריה. דנה ייצגה בצורה מכובדת את מועדון איילות לאורך כל השנה.


דנה מורן מאיילות מתבדחת על הפודיום

טריאתלטים נוספים במקצה הספרינט אשר לא התברגו בשלושת המקומות הראשונים, אך בעלי הישגים מרשימים:

דן דבוסקין (הבן של...)
אלי בלאלי, חבר טוב ומותיקי איילות
משה אשכנזי המתאמן גם למרתון טבריה הקרוב, שיהיה בהצלחה!
אילון מורגנשטרן נציג המשפחה ב-"ה" הידיעה.
אמיר לבנטנר אשר הגיע במקום הרביעי והמכובד בקטגוריה
איציק גור, אשר נתן לי טיפ חשוב לסקירה זו.

בקטגורית ילדים עד 13, ראויה לציון ליאור אילני מאיילות בת ה- 9 אשר הגיעה במקום הראשון בקטגוריה. ליאור הגיעה להישגים מרשמים לאורך כל העונה. נאחל לה בהצלחה!

כן ארצה לציין את גולן אוליאל מאיילות, אשר חזר לארץ לאחרונה מהודו. גולן מתאמן בחודשים האחרונים ברצינות למרתון טבריה. למי שאינו יודע, גולן הוא טריאתלט מהבכירים בארץ אשר הגיע להישגים מרשימים במספר תחרויות דואתלון וטריאתלון מרכזיות (כולל נצחונות), ואף נטל חלק לאחרונה בתחרות איש הברזל באוסטריה.

עוד ארצה לציין ספורטאי ותיק מאוד של איילות בעל הישגים יוצאים מן הכלל, כגון 2:37 שע' במרתון, הלא הוא מאיר יפרח. במשך שנים רבות מאיר נטל חלק בתחרויות ריצה רבות ובשנים האחרונות, אף נכנס "חזק" לתחום הטריאתלון. לפני מספר חודשים מאיר נפגע מרכב בעת שרכב על אופניו ולאחר תהליך שיקומי הוא החל חזר לפעילות בצורה הדרגתית.
נאחל לו המשך רפואה שלמה ושנמשיך לראות את פרצופו המחייך בתחרויות...

התמונות באדיבות אתר www.tan.co.il
למעלה מ-600 תמונות נמצאות בגלריית התמונות של אתר www.tan.co.ilכתבה זו מגיעה מאתר... איילות - אתר ספורט ישראלי לריצה, טריאתלון, אתלטיקה ותוכניות אימונים
http://www.ayalot.com

הכתובת לכתבה / מאמר היא:
http://www.ayalot.com/modules.php?name=News&file;=article&sid;=244