לרוץ בעולם
תאריך: חמישי, פברואר 03 @ 13:34:17 IST
נושא: חברים כותבים


מאת גיל גמר


בתחילת חודש אוגוסט האחרון התחלתי בתוכנית אימונים לקראת מרתון טבריה שהיה המרתון הראשון שלי. במסגרת תפקידי בחברת הייטק אני מרבה לנסוע ברחבי העולם והבעיה שנתקלתי בה הייתה כיצד לשמור על תוכנית האימונים המדוקדקת שפירסם דובב ולהגיע מוכן לריצת המרתון בתחילת ינואר. קראתי כבר באתר סיפורים על חבר'ה שנוסעים לחו"ל עם אופניהם, או מחפשים תחרויות מקומיות ביעד בו הם שוהים לרגל העבודה, אך אני ביקשתי רק לעבור את הנסיעות תוך שימור הרמה אליה הגעתי לפני שעזבתי את גבולות הארץ. אני משער שבין רצי איילות יש רבים במצבי, כך שהתאור להלן בוודאי מוכר להם.

וכעת לחוויות הריצה ברחבי העולם – בחודש יולי הגעתי לסידני ומהר מאד התברר לי שבעיר עליות וירידות רבות, כך שעד מהרה מצאתי את עצמי מושך לכוון הגן הבוטני שלחוף הים ורץ לעבר בית האופרה המפורסם ומשם ליד רציפי המעבורות ואל בסיסו של גשר סידני ובחזרה. תרבות הריצה כנראה מפותחת מאד באוסטרליה ומידי שחר חלקתי את הדרך עם רצים רבים שהשכימו קום וגמאו את המסלול לפני תחילת יום העבודה.

כחצי שנה קודם לכן, מצאתי את עצמי הרחק מהבית מדליק נרות חנוכה בבית חבר לעבודה השוהה כעת במילווקי, עיר ילדותה של גולדה מאיר. סיפרתי לו ולאשתו על חיידק הריצה שדבק בי ועל חצי המרתון הראשון שרצתי בבית שאן באותו חודש (אז עוד לא האמנתי ששנה אחר כך כבר אצליח לרוץ מרתון מלא) – "אז בטח שמעת על אבא שלי, נתן אופן" היא אומרת לי – עולם קטן...

בחודש אוגוסט, כשאני בתחילת תוכנית האימונים למרתון טבריה, אני מגיע לפריז למספר ימים. ריצה של 2-1 ק"מ כמעט מכל נקודה במרכז פריז תביא אותך אל גדות הסיינה, והריצה לאורך הנהר מהנה ביותר ומספקת קרקע רכה יותר לכף הרגל, אחרי המדרכות הקשות בדרך אל הנהר. באחד הימים החלטתי לנסות את השנז אליזה, לפי כתבתו היפיפייה של עופר שלח על מרתון פריז מדובר בעליה לא קלה – אך בתוך ריצה של 10 ק"מ בלבד, זאת הייתה עליה קלה למדי מהקונקורד אל שער הנצחון, חציה הראשון בין עצים, אבל החצי השני בואך שער הנצחון היה על המדרכה בין הולכי רגל משתאים שלא כל כך הבינו מה עושה שם רץ מוזר בערבו של יום – ליד שער הנצחון פונים שמאלה וממשיכים אל מול מגדל אייפל וגולשים שוב שמאלה במורד המדרגות הרבות אל גדות הסיינה למרגלות המגדל. מי יודע, אולי אשוב לכאן יום אחד לרוץ את מרתון פריז.

כשמנסים לרוץ במהלך נסיעת עבודה נתקלים במספר בעיות:

א. שעות העבודה – לא ניתן לאחר בבקר לפגישות חשובות – הפתרון הוא ריצות מוקדמות שמתחילות בחשיכה של לפני אור ראשון.
ב. חום ולחות באזורים טרופיים – הפתרון שוב השכמה מוקדמת וניצול הקרירות היחסית של לפני הזריחה (בדומה למה שעשיתי בארץ בחודשי הקיץ), במקומות מסוימים רצתי על מסילה בחדר הכושר של המלון, אבל אישית אני ממש שונא זאת, הנוף לא זז וכך גם מחוגי השעון ולסיום אני יורד מתנדנד כאילו שבתי מהפלגה בים (המסילה גם פותרת את בעיית הריצה באזורים מושלגים בארה"ב וצפון אירופה בחורף).
ג. כביסה – פשוט אורזים במזוודה, בנוסף לבגדים לנעליים לגרביים ולוזלין, גם אבקה לכביסה ידנית וכמה מקלות כביסה. החשש העיקרי שלי בכל נסיעותי היה שיעצרו אותי במכס ויחליטו שאבקת הכביסה הלבנה היא סמים...
ד. לאן רצים באזור לא מוכר ואיך זוכרים את הדרך חזרה למלון – אז כל המסלולים היו תמיד מסלולי הלוך-חזור כשאני משנן סימני דרך בולטים לטובת מציאת הדרך בחזרה. באתרים רבים מסלול הריצה היה גבעי/הררי ולכן תובעני במיוחד – אם יש בעיר נהר או חוף ים ניתן לרוץ אליהם ואז לאורכם – המסלול אז שטוח יותר ובדרך כלל גם הנוף נעים יותר – הריצה על מדרכות העיר עם חציית רחובות ורמזורים איננה נעימה ונוחה במיוחד.

מראה אופייני של מקלחת המלון אחרי ריצה – לא לשכוח מקלות כביסה...

בחודש אוקטובר חגגנו 10 שנים להקמת החברה, בה אני עובד, בכנס לקוחות שאירגנו באיטליה. נציגי הלקוחות התקבצו מכל רחבי העולם לטירה קסומה מימי הביניים לא הרחק מרומא. הבעיה עם טירות שהן נבנו בראשי הרים רמים וגבעות גבוהות (כנראה שהאבירים לא הרבו לרוץ בימים ההם, אולי השריון המתכתי הכביד עליהם), כך שכל ריצה מהן משמעותה ירידה הורסת ברכיים בהתחלה ועליה הורסת נשימה בסופה, לפחות עזר לי הדבר כדי לשרוף את הקלוריות המיותרות שטחנתי בארוחות הערב שקדמו לריצות השחרית.

בחודש נובמבר נסעתי עם אשתי, ענת, לחופשה בלאוס. מרוץ אייל מתקרב ואחריו כבר ממתין חצי מרתון בית שאן, כך שאי אפשר לחפף עם הריצות. אבל בלאוס חם ולח בצורה יוצאת דופן, כך ששתי ריצות אני מעביר על המסילה בחדר הכושר של מלון נובוטל בעיר הבירה ויאנטייאן. אולם כשהגענו לצפון לאוס, כבר לא ניתן היה למצוא חדרי כושר והפתרון היה לרוץ לפני הזריחה. וכך מצאתי את עצמי רץ עם שחר בלואנג-פראבאנג, עיר מקסימה, שהוכרזה ע"י אונסקו כעיר מורשת עולמית, המשלבת מקדשים בודהיסטים עם בניה קולניאלית צרפתית. ובאפלולית של טרם אור ראשון אני נתקל בשיירה אינסופית של נזירים יחפים לבושי כתום, הצועדים לקבל את מנת יומם מתושבי העיר המבשלים ומחלקים להם מידי בקר אוכל. אני רץ ומסתכל על הנזירים, והם בוהים בעוף המוזר הרץ לאורך השיירה – מחזה סוראליסטי לחלוטין – אין ספק שהריצה מעניקה לרץ חוויות ומפגשים שהתייר או איש העסקים הממוצע לא זוכה להיחשף אליהם.

 הנזירים לא הבינו מי זה העוף המוזר הזה... שיירת נזירים המקבלים את אוכל יומם מתושבי העיר

המרתון עבר, חוויה אדירה שללא ספק עוד אחזור עליה פעמים רבות בעתיד (טפו,טפו, חמסה, חמסה – רק שהבריאות תאפשר זאת), וכך במחצית השנייה של ינואר אני בתהליכי חזרה הדרגתיים וזהירים לשגרת ריצה לקראת עין גדי ומרוצי 10 ק"מ בערים השונות – ואני יוצא לראוניון – אי צרפתי באוקינוס ההודי, בין מדגסקר ומאוריציוס, שגלי הצונמי לא הגיעו אליו. שוב חום ולחות שמאלצים אותי להתחיל לרוץ לפני הזריחה. מידי בקר אני רץ שעה לאורך חוף הים – המים שקטים כי ריף אלמוגים שובר את הגלים במרחק כמה מאות מטרים מהחוף. קבוצות קטנות של דייגים מגיעות באור ראשון עם רשתות אל קו המים ובתנועת מלקחיים הם לוכדים דגים קטנים במים הרדודים. החול הרטוב שעל קו המים הינו רך יחסית ומקל על הרגליים המתאוששות מהמרתון, אבל מאידך הריצה יותר קשה ויש גם שיפוע לכוון המים שמעקם את כף הרגל – לפחות בדרך חזרה העקמומיות היא לכוון השני.

 גיל גמר אחרי הריצה על החוף – במלון בראוניון

ומראוניון אני ממשיך לניו זילנד עם חניית ביניים בסינגפור. כאן יש לי 12 שעות עד לטיסת ההמשך, כך שאני יוצא לנוח במלון לא הרחק משדה התעופה על חוף הים של צ'אנגי. לישון כבר ישנתי מספיק ביממה בה טסתי מראוניון דרך פריז לסינגפור, ולכן אני יוצא לריצה לאורך פרק החוף של צ'אנגי (ראו מפה מצורפת). רוח קלילה מהים וצל העצים עוזרים להפיג קצת את החום והלחות – מקום ממומלץ לריצה לכל המגיעים לסינגפור, אם כי מרוחק מהמלונות שבעיר בהם בדרך כלל שוהים בנסיעות העסקים לסינגפור.

 מקום מומלץ לריצה לכל המגיעים לסינגפור מפת פרק החוף של צ'אנגי, סינגפור

ניו זילנד היא כבר סיפור אחר. כשהגעתי לאוקלנד התברר לי עד מהרה מדוע ניו זילנד היא ארץ אנשי הברזל. העיר בנויה על גבעות, והעליות בה ממש קשות. הפתרון, כרגיל, לגלוש לכוון הנמל ולרוץ לאורך החוף, וה"סוכריה" היא העלייה בסוף הריצה מהחוף אל בית המלון. גם כאן הריצות היו לפני זריחה (עקב שעון הקיץ – כן, עכשיו קיץ בחצי הכדור הדרומי, השמש זורחת אחרי 06:30). ביום ראשון עם שחר הרחובות היו מלאים בצעירים שסיימו בילוי בפאבים ובמועדונים, כך שזכיתי ללא מעט הערות סרקסטיות ומספר צעירים הצטרפו אלי לקטעי ריצה קצרים כשהם נשברים ופורשים לאחר מספר דקות.

אוקלנד, ניו זילנד – דקה לפני היציאה לריצת שחרית

לסיכום – הנסיעות התכופות לחו"ל הן ממש קוץ בת.. הריחוק מהמשפחה והגעגועים אינם קלים, ובדר"כ גם העבודה קשה, כך שריצה יכולה לעזור להעביר את המסע בצורה מהנה ולעורר את הגוף ואת הנפש לקראת יום עבודה נוסף – מומלץ בהחלט – נסו ותהנו!כתבה זו מגיעה מאתר... איילות - אתר ספורט ישראלי לריצה, טריאתלון, אתלטיקה ותוכניות אימונים
http://www.ayalot.com

הכתובת לכתבה / מאמר היא:
http://www.ayalot.com/modules.php?name=News&file;=article&sid;=266