שיקום ומניעת מחלות לב בקהילה
תאריך: שישי, פברואר 04 @ 19:06:27 IST
נושא: כושר


מאת ד"ר ירון גרשוביץ
פיזיולוג, מומחה במאמץ ובשיקום לב, "לב בריא" מרכז החלמה ושיקום במלון מרקיור, בת-ים ו"אחוזת-בית" רעננה.

מחלות לב הן הגורם מספר אחד לתמותה בקרב מבוגרים ולהן גורמי סיכון רבים. מחלת הלב הטרשתית נגרמת כתוצאה מהיצרות או חסימה של כלי הדם (העורקים) המובילים דם וחמצן ללב. הלב העובד כמשאבה המספקת חמצן לכל הגוף, זקוק אף הוא לחמצן כדי לפעול. כשאחד מהעורקי הלב (הכליליים) נחסם למשך 40-45 דקות, נוצר נמק באזור שלא קיבל דם וחמצן, ואותו אזור הופך משריר להיות צלקת. אירוע שכזה נקרא אוטם שריר הלב או התקף לב.

גורמי הסיכון למחלת לב טרשתית הם:

* עישון – ניקוטין
* לחץ דם גבוה
* גנטיקה - תורשה
* שומנים בדם ( כולסטרול וטריגליצרידים )
* סוכרת
* מצבי לחץ ואישיות type A
* חוסר פעילות גופנית
* קרישיות יתר בדם

המערכת הרפואית מטפלת במצבים של כאבי חזה, הנגרמים על ידי היצרות עורקים בעזרת טיפול תרופתי שמטרתו להפחית את גורמי הסיכון, וכן ע"י הרחבה עם בלון (PTCA) והכנסת סליל תומך (סטנט). וכשהבעיה היא מערכתית והמחלה מתפשטת למספר עורקים, הפיתרון הרפואי הוא ניתוח מעקפים.

הטיפול הרפואי התרופתי והטיפול הפולשני להרחבת עורקים עם בלון וכן ניתוח מעקפים חשובים להצלת חיים, אך אינם תורמים לריפוי העורקים. התוכניות לשיקום ומניעת מחלות לב פועלות בצורה היעילה ביותר לשמירה על העורקים מפני תהליך טרשתי מהיר בדרך טבעית ע"י פעילות גופנית מבוקרת, דיאטה נכונה, הפסקת עישון והתמודדות עם מצבי לחץ. בשנים האחרונות עושה מערכת הבריאות מאמצים רבים להגברת מודעות הציבור לבריאות ולהפחתת גורמי הסיכון למחלות לב. קופות החולים משקיעות משאבים וכסף בפיתוח מערכות לאבחון ולטיפול במחלה וכן בהפעלת תוכניות לשיקום ומניעת מחלות לב. גופים ממשלתיים ומוסדיים שונים פועלים להכווין את האוכלוסייה לתוכניות מניעה ושיקום.

משרד הבריאות הדגיש לאחרונה את חשיבות התוכניות לבריאות הלב וביקש מהקהילה הרפואית להפנות את אוכלוסיית היעד לתוכניות מניעה באחד ממרכזי שיקום הלב. המועמדים להצטרפות לתוכנית הם:

* אנשים בעלי גורמי סיכון למחלות לב
* אנשים לאחר התקף לב וניתוחי לב
* אנשים עם תעוקת לב (אנגינה פקטוריס)
* אנשים לאחר צנתור טיפולי (PTCA)
* אנשים הלוקים באי ספיקת לב מאוזנת
* אנשים לאחר השתלת קוצב לב או השתלת לב

התוכניות לבריאות הלב כוללות:
1. שיקום לב לאנשים, שכבר עברו התקף לב או ניתוח מעקפים.
2. מניעת מחלות הלב לאנשים בעלי גורמי סיכון.

שיקום הלב מתחלק ל 2 שלבים עיקריים, כדלקמן:

החלמה לאחר אשפוז:

מטרת ההחלמה היא לרכך את המעבר מבית החולים הביתה. הרפואה המודרנית שואפת לשקם את חולה הלב במהירות האפשרית, על מנת להחזירו לאורח חיים תקין, לתפקוד המשפחתי, המקצועי והחברתי. קופת החולים מאשרת למבוטחיהם כיסוי כספי של שבוע החלמה לאחר אירועי הלב. ההחלמה נעשית בבית מלון בפיקוח רפואי צמוד ותוכנית ההחלמה כוללת הפעלה גופנית בסיסית, הליכה מבוקרת בדופק הרצוי, הרצאות וייעוץ בנושאי, תזונה נכונה, הפסקת עישון והתמודדות עם מתחים. חברי הביטוח המושלם של קופת חולים כללית וחברי קופת חולים לאומית זכאים לשבוע החלמה לאחר אירועי לב.

פעילות גופנית משקמת (שיקום מאוחר):

השיקום המאוחר מתבצע בחדר כושר שיקומי הכולל ציוד מתאים להפעלה גופנית מבוקרת, למעקב ולביקורת תקופתית. תוכנית השיקום כוללת 3 תחומים חשובים לשמירה על הלב:
* פעילות גופנית מבוקרת
* תזונה נכונה
* התמודדות עם מתחים

בתוכנית לומדים כיצד להפחית את העומס מהלב ואיך לעכב את התהליך הטרשתי והחסימתי. הפעילות הגופנית בתוכנית השיקום היא אישית וניתנת למטופל לאחר בדיקת א.ק.ג במאמץ ולאחר הערכת מצבו הקליני. לדעתנו,תוכנית זו היא חובה לכל אדם שעבר אירוע לב. חשיבות התוכנית היא בצמצום גורמי הסיכון למחלה, צמצום אפשרי בכמות התרופות שהמטופל נוטל וצמצום בימי האשפוז על רקע לבבי. על פי הספרות, השיקום מפחית שיעורי תמותה ומשפר את איכות החיים של המשתקם. קופות החולים מאפשרות לאדם שעבר ארוע לב, או ניתוח מעקפים, 9 חודשי שיקום במסגרת סל הבריאות. מומלץ שצוות המכון לשיקום לב יכלול קרדיולוג, פיזיולוג מומחה במאמץ ובשיקום לב, אחיות, פסיכולוג קליני, דיאטנית, נטורופת, מחנכים לבריאות, מדריכי ספורט ומטפלים מהרפואה המשלימה. כל אלו מאפשרים למטופל להשיג שיפור משמעותי במצבו הגופני, הנפשי, החברתי והתעסוקתי.

מניעת מחלות לב

פעילות גופנית חשובה בכל גיל, אבל כל אדם שעבר את גיל 40 חייב לעסוק בפעילות גופנית מתאימה ומבוקרת למניעת מחלות לב. מטרת תוכנית המניעה היא להפחית את גורמי הסיכון ולשפר את איכות החיים. ניתן להפחית את העומס מהלב, לגרום לעצירה והאטה התהליך הטרשתי ולחיזוק שריר הלב. ניתן להתחיל בפעילות גופנית בכל גיל. מחקרים מראים שבתוכניות מניעה מבוגרים שיפרו את כושרם הגופני כדלקמן: שפור במהירות ההליכה ביותר מ- 100%, שיפור במהירות הריצה בכ- 20% שיפור שיווי המשקל ב- 76%, בצפיפות העצם ב- 2% ובחוזק השרירים בכ- 35% .

פעילות גופנית של 4 פעמים בשבוע, במשך 30 דקות תסייע להורדת לחץ דם, לכולסטרול, לדילול הדם ולהסדרת הדופק. ראוי לציין שמי שלחץ דמו עדיין גבוה למרות פעילות זו, יהיה חייב גם בטיפול תרופתי. ההשפעות החיוביות של פעילת גופנית על גורמי הסיכון להתהוות מחלת לב כלילית הן:

* הפחתה במשקל
* ירידה בלחץ דם במנוחה
* שפור ברמות הכולסטרול והשומנים בדם
* שיפור בזרימת הדם ללב- יצירת מעקפים טבעיים ( עורקים קולטרליים )
* שיפור בחילוף החומרים הבסיסי- יצירת אנרגיה
* שיפור בפעילות האינסולין לחולי סוכרת
* צמצום העישון או הפסקתו
* ירידה במספר האשפוזים והפחתת התמותה

הפעילות הגופנית המומלצת לשיקום ומניעת מחלות לב

לפני תחילת פעילות גופנית, מומלץ לבצע בדיקת דם למדידת רמת השומנים בדם: טריגליצרידים, כולסטרול HDL ו- LDL, ובדיקת א.ק.ג. במאמץ (ארגומטריה). בדיקת ארגומטריה מספקת מידע חשוב על אספקת הדם ללב במאמץ. הבדיקה יעילה ומדויקת יותר מבדיקת א.ק.ג. במנוחה. העומס המופעל על הלב מאפשר לגלות ליקויים באספקת חמצן ללב כבר בשלבים המוקדמים להתפתחות המחלה. אבחון מוקדם עשוי למנוע התקף לב. בדיקת א.ק.ג. במאמץ מבוצעת במקרים הבאים:

א – להערכת הכושר הגופני.
ב – לאנשים החשים לחץ בחזה, שמופיע במאמץ ועובר במנוחה.
ג – למחלימים מהתקף לב או ניתוח מעקפים.
ד – לכל אדם מעל גיל 40 המעוניין לעסוק בפעילות גופנית.

לאדם מבוגר המתחיל לעסוק בפעילות גופנית לאחר הפסקה ממושכת, מומלץ לקבל יעוץ מפיזיולוג מאמץ כיצד להתחיל בפעילות. על הפיזיולוג לברור את סוג הפעילות, משך ותדירות הפעילות, ולקבוע מהו הדופק המתאים לפעילות ( דופק המטרה לאימון ). המלצת ארגון הלב האמריקאי וה- ACSM (American College of Sports Medicine ) לאנשים העוסקים בפעילות קלה (הליכה בעוצמה של 50-60% מהדופק המרבי החזוי לגיל ) היא להתאמן 3-5 פעמים בשבוע למשך 20-60 דקות ביום. לאלו אשר היו ספורטאים תחרותיים לפני אירוע לבבי והורגלו להתאמן בפעילות עצימה, יוכלו לאחר אישור קרדיולוג להמשיך לעסוק בפעילות זו (בדופק של 70-85% מהדופק המרבי החזוי לגיל), ולהתאמן 3 פעמים בשבוע למשך 20-30 דקות ביום, לשם השגת כושר גופני, בריאות ואיכות חיים.

סוג הפעילות

הליכה היא הפעילות האירובית השכיחה ביותר בתוכניות שיקום הלב. למניעת מחלות לב מומלץ לעסוק באחת מהפעילויות הבאות: הליכה, ריצה קלה, אופניים, מכשיר אליפטי, שחייה או חתירה. כמו כן, מומלץ לעסוק בפעילות לחיזוק שרירי בעבודה עם משקלות קלים בעומס של 30- 40 אחוז מ- 1RM ( המשקל המרבי אותו ניתן להרים פעם אחת ) לאימון חלק גוף עליון ובעומס של 60-50 אחוז מ- 1RM לאימון חלק גוף תחתון.

בתוכנית לשיקום לב מומלץ להתחיל בפעילות לחיזוק שרירי מינימום 5 שבועות מתום האירוע. אנשים עם הפרעות קצב, מחלת מסתמים, אי ספיקת לב או לחץ דם שאינו מאוזן, נדרשים להתייעץ עם קרדיולוג ופיזיולוג לפני התחלת הפעילות לחיזוק שרירי.

"הליכה היא הפעילות האירובית השכיחה ביותר בתוכניות שיקום הלב"

עוצמת הפעילות

נהוג לקבוע את עוצמת הפעילות על פי 2 קריטריונים: הדופק וההרגשה האישית של המתאמן. הדופק המרבי שאליו ניתן להגיע במאמץ משתנה עם הגיל. השיטה המקובלת לקביעת הדופק המרבי היא להפחית מ- 220 את הגיל. לדוגמה, הדופק במאמץ מרבי של אדם בן 60 הוא 160 פעימות לדקה, ואילו הדופק המרבי של בחור בן 20 הוא 200 פעימות לדקה. יש לציין שקיימות היום נוסחאות מדויקות יותר למדידת הדופק המרבי עקב השונות הרבה באוכלוסייה הנבדקת (לא יפורט כאן). מגיל 40 ומעלה אין צורך ואפילו מסוכן להגיע לדופק המרבי, במיוחד לאדם לא מאומן. הדופק המומלץ לפעילות גופנית בשלב המיידי לאחר אירוע לב הוא הדופק במנוחה + 20 פעימות לדקה, והדופק המומלץ לפעילות בשלב המיידי לאחר ניתוח מעקפים הוא הדופק במנוחה + 30 פעימות לדקה. טווח הדופק לפעילות גופנית שיקומית הוא רחב מאחר והוא מושפע ממשתנים רבים כגון:

* מטרת האימון
* הכושר הגופני ההתחלתי של המתאמן
* גורמי סיכון למחלה
* תפקוד הלב (בדיקת הדחיסה של חדר שמאלי בלב) תרופות המשפיעות על הדופק ולחץ הדם
* מגבלות אורטופדיות

חולי לב או אנשים בעלי כושר גופני לקוי, מצליחים לשפר את כושרם ולהשיג תועלת בריאותית גם בפעילות גופנית קלה בדופק של 60-50 אחוז מהדופק המרבי החזוי לגיל.
בנוסף להתוויית הפעילות הגופנית על פי דופק, יש להתחשב גם בהרגשה האישית של המתאמן. ניתן לדרג את עוצמת המאמץ על פי סולם הנע בין 1 ל- 20 ( ראה טבלה ). סולם זה מאפשר לחזות את הדופק, על פי התחושה האישית, כדלקמן:

דרוג מאמץ על פי תחושה
1-6 פעילות קלה מאד
7-8 פעילות נוחה
9-11 פעילות בינונית
12-13 מתחיל להיות קשה
14-16 פעילות קשה
17-18 פעילות קשה מאד
19-20 בלתי נסבל

מסתבר, שהשינויים הפיזיולוגיים החשובים לבריאות כגון הפחתת שומנים בדם, טיפול יעיל בלחץ דם גבוה ויצירת כלי דם קולטרליים מתרחשים בעיקר בפעילות בעוצמה 12-13. לכן, מומלץ להגיע למאמץ בעוצמת פעילות זו. במידה שהינך חש שהפעילות "קשה" (דרגה 14 או יותר האט את הקצב או הפסק הפעילות. עצימות הפעילות היא מדד לקושי הפעילות אך אל לנו לשכוח את משך האימון ותדירותו שהם המרכיבים החשובים ביותר לשיפור פרופיל שומני הדם.

סיכום

להלן המטרות העיקריות בתוכנית לבריאות הלב:

* פעילות גופנית של 30 דקות בתדירות של 4-3 פעמים בשבוע בדופק המטרה, המאפשרת לשרוף כ- 300 קלוריות (8 METS ויותר).
* לחץ דם 140/90 מ"מ כספית או פחות.
* BMI ( המשקל חלקי הגובה בריבוע ) - מדד להשמנה של עד 24.9 ק"ג למ"ר.
* LDL כולסטרול צריך להיות פחות מ- 100 מ"ג ל-ד"ל של דם אצל חולי לב. אצל אחרים אפשר להסתפק בהורדה או שמירה על ריכוז של 160 מ"ג לד"ל או בקבוצה עם גורמי סיכון, 130 מ"ג לד"ל.
* HDL כולסטרול צריך להיות יותר מ- 40 מ"ג ל- ד"ל של דם אצל גברים ו-50 אצל נשים.
* טריגליצרידים – השאיפה היא להגיע מתחת ל- 150 מ"ג ל- ד"ל של דם.
* הפסקת עישון.

המאמר פורסם ב"עולם הריצה" גיליון מס' 120. המגזין נשלח בחינם לכל חברי מועדון איילות.כתבה זו מגיעה מאתר... איילות - אתר ספורט ישראלי לריצה, טריאתלון, אתלטיקה ותוכניות אימונים
http://www.ayalot.com

הכתובת לכתבה / מאמר היא:
http://www.ayalot.com/modules.php?name=News&file;=article&sid;=267