אתלטיקט – ענף קבוצתי חדש לילדים/ חלק א'
תאריך: שלישי, נובמבר 30 @ 00:00:00 IST
נושא: פינת הילדים


מאת אבי שטיין וגרש גרשקוביץ
* פירוט נרחב על הכותבים בסוף המאמר

פרק א' – הקונספט ועקרונות הפעילות

אתלטיקט - מדוע?

התחרות היא סם החיים של הספורט. ילדים, כבוגרים, נהנו מאז ומתמיד להתחרות זה בזה.
האתלטיקה-הקלה, על מקצועותיה השונים, מספקת הזדמנות מצויינת לאינטרקציה הזו. דא עקא, באתלטיקה כמו ברוב ענפי הספורט, לא נכון להתחיל את ההתמחות הספציפית בשלב מוקדם. טובת הילד במישור הספורטיבי, דורשת הכנה כללית ובסיסית של כישוריו הפיסיים והמנטליים, בטרם תודגש ההתמחות במקצועות ספציפיים.

ענפי הכדור השונים, ראו לנכון להתחיל "לגייס" ילדים לשורותיהם בגיל מוקדם ע"י קיום מסגרת תחרותית ייחודית. לעומתם, האתלטיקה לא מצאה מענה מתאים לשילוב הגיל הצעיר בשורותיה.
כניסת ילדים להתמחות במקצועות הבודדים בענף האתלטיקה בגיל מוקדם מדי, בעייתית בעיקר מהבחינה הפיסיולוגית אלא גם בצד הפסיכולוגי: התחרות באתלטיקה הינה אינדיבידואלית ופרונטאלית - אחד מוכתר כמנצח והשאר לכאורה, "מפסידים". בגיל הצעיר, הדבר עלול לדכדך את ה"מפסידים" וליצור פיתוי למאמן להתמקד במנצח. המצטיין בגיל זה, הוא קרוב לודאי הילד שהקדים להתפתח, לאו דווקא זה שטמון בו פוטנציאל לטווח ארוך. ההתמקדות בו עלולה לגרום לשחיקת יכולתו לצד הזנחת הטיפוח של הילדים בעלי הפוטנציאל, שהתפתחותם נורמטיבית.

ההתאחדות הבינלאומית לאתלטיקה (IAAF) תרה אחרי פתרון שיאפשר להכניס לענף ילדים, תוך גיבוש תפיסה חדשה של אתלטיקה-קלה שתפורה במיוחד לצרכיהם. החזון היה פעילות המורכבת מאתגרים תנועתיים מגוונים באווירה ספונטנית ומשעשעת, המתבססים על מקצועות האתלטיקה-הקלה.
באביב 2001 כונסה קבוצת עבודה שנטלה יוזמה כדי לפתח את הרעיון הלכה למעשה. התכנית נקראת : "IAAF Kids Athletics" בתרגום חופשי- "אתלטיקה לילדים של ההתאחדות הבינלאומית לאתלטיקה".
אנחנו העדפנו למנח בשם קצר את הענף החדש: "אתלטי-קט".

אתלטיקט - בישראל?

הורים מתלבטים באיתור פעילות גופנית לא פורמאלית (בשעות אחה"צ) מתאימה לילדיהם, שתתרום להתפתחותם הגופנית והמוטורית, אך בד בבד תגרה אותם מבחינה רגשית ותעשיר אותם בהתנסויות חווייתיות חיוביות ובטוחות.
בארץ ניתן למצוא בדלילות חוגים מקומיים לאתלטיקה החל מגיל 11 – 12, אך רובם נעדרים תפיסה בנושא התאמת המבנה התחרותי לאפיוני הגיל של הילדים. מסגרות רשמיות קיימות לתלמידים החל מחטיבת הביניים ("כתות ספורט" גילאי 13 – 15), אך חלק ניכר מהילדים בגיל זה כבר נקלטו והתחייבו לענפים אחרים.

ענפים רבים מכניסים את הילדים למסגרות אימון ותחרות כבר מגיל צעיר (8 - 10 ואפילו מוקדם יותר). בגילאים אלה, ההורים דומיננטיים בבחירת הענף, מוכנים ללוות את ילדיהם ולהשקיע בקידומם הספורטיבי. בחלק מהענפים (התעמלות, שחייה, טניס, ג'ודו, סיוף) מגיעים הילדים לרמה הישגית גבוהה - מוקדם יחסית (גילאי 14 – 16). בענפי הכדור מקיימים פעילות לילדים צעירים (גיל 10 – 12), אך זאת בעיקר מסיבות כלכליות: "ילדי קופה" למימון פעילות האגודה ו"צייד כשרונות" ושיוכם העתידי לאגודה. תוכן הפעילות אינו מותאם בהכרח לגיל הזה ודווקא כאן רב השימוש באלמנטים מענף האתלטיקה.

הפעילות האתלטית הייתה, מאז ומתמיד, אופציה מצויינת להורים ולילדים כאחד. "מלכת הספורט", מהווה את הענף הפופולארי ביותר במשחקים האולימפיים וקנתה מקום גם בליבם של הילדים. אולם, המתכונת הקיימת בתחרויות האתלטיקה לגיל זה, אינה אטרקטיבית דיה ומהווה העתק של תחרויות הבוגרים, עם הפחתה תואמת במרחקי ריצה, המשקלים והמידות של מכשירי הזריקה, גובה המשוכות והמרחק ביניהן. במציאות זו, בה נעדרת חוויה תחרותית נאותה ומתאימה לאפיוני הגיל של הילדים הצעירים, קשה לקיים מסגרות משמעותיות בהיקפן ובתוכנן.

בענף האתלטיקה ההתפתחות המקצועית של הילד הינה הדרגתית ומאוחרת: מתחילים לבלוט בגיל 17- 18, על סף הגיוס הצבאי, ונדרשת הכשרה של 8 עד 12 שנים בממוצע כדי להגיע לשיא. האטרקטיביות הנמוכה יחסית של הענף כלפי הילדים, נותנת אותותיה בכך שהמסגרות עד גיל הצבא דלילות ובתום השירות הצבאי מעטים מדי ממשיכים בענף בצורה מקצועית. כך מוצאים עצמם רוב האתלטים המובילים במקצועות הענף בישראל, בבדידות מזהירה, ונאלצים לתור אחר עמיתי אימון ומתחרים מחו"ל.

כדי לשנות את תמונת הדלילות החמורה הקיימת בארץ בענף בגיל הבוגר, יש למשוך לפעילות מאורגנת מסות של ספורטאים צעירים ולהעניק להם תכנים מתאימים לאימונים ולתחרויות. שילוב של רוחב משתתפים עם אורך זמן לפעילות, יאפשר את השטח עליו יאותרו, יצמחו ויתמידו כשרונות העתיד באתלטיקה הישראלית.

האתלטיקט מציע לכלל הילדים, לצד פעילות ספורטיבית עניפה, התאמת תכנים לגיל הצעיר. היא מתאימה לכל רמות ההתפתחות המוטורית ומהווה פעילות חברתית קבוצתית מאתגרת וחוויה חיובית למשתתפים.
פעילות ילדים בגילאי 8 – 12 באתלטיקט, תגרום לכך שבגיל 13 – 15 הם יהיו מוכנים ובשלים יותר לפעילות אתלטית תחרותית. ילדים אלו יבינו את מהות הפעילות האתלטית ורבים יישארו נאמנים לקבוצתם, למאמנם ולאגודתם לאורך שנים. הנושרים והפונים לענפים אחרים, יהנו מבסיס איתן להמשך פעילותם הגופנית.


"מלכת הספורט", מהווה את הענף הפופולארי ביותר במשחקים האולימפיים וקנתה מקום גם בליבם של הילדים.

המטרות

· פעילות גופנית שתשרת את הההתפתחות הבריאה של גוף הילד ואת הרגליו לפעילות ספורט בכלל, כחלק מאורח חיים בריא.
· הרחבת שורות העוסקים בענף האתלטיקה.
· מסגרת ספורטיבית וחברתית אטרקטיבית ומגבשת, שתמשוך ותשלב ילדים בכל הרמות.
· חיזוק שיתוף הפעולה והאינטראקציה החברתית בין מסגרות חינוך רחבות.

הקונספט

האתלטיקט נועד להציע ריגוש, תרגילים חדשים, מטרות תנועתיות מגוונות, שיתנהלו במסגרת קבוצתית בלבד ובאוירה מלהיבה של משחק. המשחק והתנועה תורמים להתפתחותו התקינה של הילד, לפיתוח הדימוי והבטחון העצמיים שלו ומשפרים את רמת שליטתו בגופו ואיכות תנועותיו.
הפעילות מתוכננת לאפשר למספר גדול של ילדים להשתתף, בשטח קטן יחסית ונטול מתקני קבע ובמסגרת זמן הניתנת לתכנון. כך ניתן יהיה לקיים את האתלטיקט כמעט בכל מקום ציבורי: חצרות בתי"ס, גנים ציבוריים ובתוך אולמות ספורט. התכנון המוקדם מאפשר ביצוע במגוון דרכים ובציוד ותנאים משתנים: כל תחרות יכולה להיות שונה מקודמתה!
הדרישות הפיסיולוגיות הן מתונות, כדי לאפשר לכל ילד לקחת חלק באופן פעיל ללא הכנה מוקדמת. באותו "כרטיס" יוכל הילדים לגעת בדרך נעימה ומרגשת במקצועות האתלטיקה: ריצה, קפיצה וזריקה - תוך גירוי וחיזוק הבסיס הפיזיולוגי לאורח חיים ספורטיבי בכל תחום שירצו.
תכני הפעילות, החוקים הפשוטים והקומפקטיות של הביצוע, עשויים לרתום ילדים רבים למסגרת זו תוך שהם חווים פעילות מותאמת לגילם ומועילה לטווח הארוך.

עקרונות הפעילות

באתלטיקט יש "בנק" של 14 מקצועות בתחומי הריצה הקפיצה והזריקה, עם אלמנטים ממקצועות האתלטיקה ודגש על תחושת המשחק וההנאה של המשתתפים.
יישום האתלטיקט גמיש וניתן לגיוון, שינוי וההתאמה לתנאים, שלא כחוקי האתלטיקה הקשיחים, זאת, בשל היעדר שיאים וקיום כל אירוע בזכות עצמו ולא בהשוואה לאחרים.

להלן עקרי עקרונות הפעילות (המקצועות ודרכי היישום יפורטו במאמר הבא).

1. האתלטיקט מתוכנן לשלש קבוצות גיל (הגיל הותאם למסגרות בארץ):
קבוצה א': גילאי 8 – 9, מבצעים 8 מקצועות;
קבוצה ב': גילאי 10 – 11, מבצעים 9 מקצועות;
קבוצה ג': גילאי 12 – 13, מבצעים 10 מקצועות.
ההתמודדות בתחרות, מפגישה קבוצת גיל אחת בלבד.

2. הקבוצה כוללת עשרה משתתפים - חמש בנות וחמישה בנים (ובן ובת כמחליפים).

3. מספר הקבוצות המתחרות יכול להיות מ-3 ועד 10. המספר האופטימאלי הוא 6 עד 9 קבוצות. אין הכרח שמספר הקבוצות יהיה זהה למספר התחנות.

4. התחרות הינה קבוצתית בלבד. ההישג האישי, מצטבר לתוצאה קבוצתית המעניקה את הדירוג והניקוד לאותו מקצוע. סך הדירוגים, המתורגם לניקוד, מסוכם לטבלת ניקוד כוללת הקובעת את הדירוג הקבוצתי הסופי. תרומתו של החלש חשובה לא פחות מזו של המצטיין, כיוון שהיא חלק מהניקוד הקבוצתי.

5. בסיום הפעילות מתקיים טקס וחלוקת פרסים. לשמירת התוצאה הכוללת בסוד עד למעמד הטקס, יש חשיבות רבה: גם הקבוצות המפגרות בניקוד במהלך הפעילות, ימשיכו במרץ בניסיונן להשיג עוד נקודות. הציפייה הדרוכה לתוצאות, מוסיפה לריגוש.

6. ארגון התחרות אפשרי בשתי שיטות: פעילות בו זמנית בכל התחנות (כספורט מחזורי) או פעילות בדבוקות של קבוצות ומעבר מתחנה לתחנה. הבחירה בשיטה היא בהתאם לתנאי השטח, הציוד, כח האדם ומסגרת הזמן.

7. ציוד וכח אדם: קיים ציוד מיוחד וידידותי המותאם לאתלטיקט, אך לחלופין ניתן לאלתר ציוד מחומרים פשוטים. מארגני התחרות חייבים להיות מיומנים ומנוסים, אך רוב כח האדם הנדרש לביצוע התחרות יכול לבצע את הפעילות בהכשרה קצרצרה.

המקצועות

להלן תיאור קצר וראשוני של 14 מקצועות האתלטיקט, שניתנת לשינויים ותוספות. כל אחת משלוש קבוצות הגיל, מבצעת קבוצת מקצועות שונה המתאימה לגיל זה. בסוגריים צויינו כינויי המקצועות, כפי שירשמו בשילוט ויקראו בפי הילדים.

א. מקצועות המיאוצים והמשוכות
שלושת המקצועות הראשונים, הם מרוצי שליחים במדידת זמן. עפ"י שיטת הדבוקות (סעיף 5 א' לעיל), ניתן להריץ 2-3 קבוצות במקביל לצורך תחרות ישירה:

1. מיאוץ ומשוכות (קנגורו): המשתתף מבצע בתורו קטע מיאוץ ולאחר הפסקה - קטע משוכות.
2. מיאוץ וסללום (זיג-זג): מסלול מעגלי המשלב סללום בין עשרה דגלים ודילוג מעל משוכות.
3. סללום ומכשולים (פורמולה 1): מסלול מעגלי המשלב סללום, גלגול על מזרן ומעבר מכשולים.
4. ריצת סבולת (לב פועם): ריצה משותפת לכל הקבוצה במשך 8 דק' סביב מרובע של כ-150 מ'.

ב. מקצועות הקפיצה
במקצועות הקפיצה והזריקה, משתתפי הקבוצה מבצעים את הפעילות בזה אחר זה וההישגים האישיים מצטברים לתוצאה קבוצתית. בחלק מהמקצועות יש כמה נסיונות לכל משתתף כשהטובה נלקחת בחשבון:
5. קפיצה במוט למרחק (קפיץ מוט): שימוש במוט של כ-2.5 מ' לצורך קפיצה למרחק מרבי.
6. קפיצות עם דלגית (דלגיות): קפיצות מהירות עם דלגית אישית.
7. קפיצות מהמקום לפנים (צפרדע): קפיצה למרחק מרבי מעמידה שפופה קדימה.
8. דילוגים לצדדים שונים (כצרצר): דילוגים ברגליים צמודות לכיוונים שונים על משבצות.
9. ריצת סולם (רגל חמה): דילוג על רגל אחת הלוך ושוב בין שלבי "סולם" המונח על הקרקע.

ג. מקצועות הזריקה
10. זריקה למטרה (צלפים): הטלת חפץ מעל רף קפיצה לגובה, ממרחקים שונים, לפגיעה במטרה נתונה (למשל- מזרן נחיתה). מידת הדיוק מעניקה את הניקוד.
11. הטלת כידון רך (כידון-אווירון): הטלת מכשיר רך עם כנפונים דמוי כידון, למרחק מרבי.
12. זריקת כדור כח (זריקת חוץ): זריקת כדור-כח בשתי ידיים מעמידת ברכיים, למרחק מרבי.
13. זריקה לאחור (סלע אחור): זריקת כדור-כח בשתי ידיים לאחור, למרחק מרבי.
14. זריקה סיבובית (טורנאדו) – זריקה תוך סיבוב של כדור אחיזה, לפגיעה במטרות המעניקות ניקוד שונה.

“תכני הפעילות, החוקים הפשוטים והקומפקטיות של הביצוע, עשויים לרתום ילדים רבים למסגרת זו תוך שהם חווים פעילות מותאמת לגילם ומועילה לטווח הארוך.”

רצף הפעילות – תחרויות ואימונים


"מלכת הספורט", האתלטיקה, הייתה רדומה זמן רב ונמצאה בפיגור רב מול הענפים האחרים מהבחינה המתודית, בהתייחסות לגיל הצעיר. האתלטיקט עשוי להיות "הנסיך שמקיץ את המלכה משנתה", אך כדי שלא יחזור להיות צפרדע, יש לתכנן את הפעילות על בסיס רחב.

האתלטיקט כענף חדש חייב להתבסס, ככל ענף ספורט, על סדרה של תחרויות ברמות השונות ומסגרות של אימון רציף. התחרויות צריכות להיות מהרמה המקומית, עד לרמה הארצית- במערכת החינוך ובאגודות אתלטיקט טרום ענפיות. גם מסגרות של מתנ"סים, מרכזים קהילתיים ואגודות בענפי ספורט אחרים, יכולות להתארגן בקלות יחסית לקיים פעילות תחרותית בענף.
"בוגרי" מסגרות האתלטיקט, יקלטו ויסתגלו בקלות למערכת הקיימת של "התאחדות בתי-הספר" ו"כתות הספורט" בחטיבות הביניים.

התחרות הינה "הדובדבן" וגורם המוטיבציה לילד, אך העבודה החשובה והעקרית הינה במסגרות האימון. תהליכי הגדילה והצמיחה של הילדים מחייבים גישה ייחודית לאימון ותרגול. האתלטיקט מותאם היטב לילד, כדי להכינו נכון לספורט התחרותי העתידי, על היבטיו הגופניים-רפואיים והחברתיים-נפשיים. האתלטיקט מכניס את הילד למסלול בו יאמץ לו דפוסי פעילות גופנית נכונה וארוכת טווח – לאו דווקא בענף האתלטיקה.

מסגרות האימון נועדו להכשיר את הילד מהרמה הגופנית בילדותו לרמה הרלוונטת של תחילת האימונים באתלטיקה של ממש (או ענף אחר) בתהליך מבוקר. במהלך הדרך יהיו "פתחי יציאה" לספורטאים שיפנו לענפים אחרים, אחרי שרכשו מיומנויות יסוד.

האימונים יכולים להתקיים כמעט בכל מקום. מסגרת האימונים הנדרשת היא פעמיים-שלוש בשבוע לאורך כשמונה חודשים בשנה. תהליך הכשרת מאמנים ומדריכים, בקרב מורים לחנ"ג ומאמני ענפים שונים, אינו מורכב, הגם שמאמן האתלטיקה הוא האיש המתאים ביותר לכך.

לסיכום


האתלטיקט מותאם להניע קבוצות של ילדים לפעילות גופנית אופטימאלית ומגוונת ויסייע בכך להתפתחותם הנכונה וגיבוש מודעותם לאורח חיים בריא. הענף מחזק את האינטראקציה החברתית, בהיות העבודה הקבוצתית הבסיס לפעילות בו וההישג האישי הוא רק מרכיב שבו גם לחלש יש ערך ברור.

אפיוני התנועות באתלטיקט, מעוררים ומגוונים כך שילדים יבצעו אותם בשמחה. ארגון התחרות קל ואפשרי במגוון של משטחים, המבנה וניקוד התוצאות פשוטים. הציוד הנלווה ייחודי וידידותי ותורם לחדוות המשחק.

ליישום הרעיון יש משמעות החורגת מענף האתלטיקה בלבד וניתן באמצעותו לחולל שינוי מהותי בקרב הילדים מגיל 7 ומעלה: ניתן יהיה להתחרות בענף קבוצתי ללא התמחות מוקדמת (מדי) ותוך אפיונים פיסיולוגיים וחברתיים הנכונים לטובתו של הילד.

בארץ מושמעות טענות על היעדר תכונות "אתלטיות" אצל רבים מספורטאי הצמרת בענפי הכדור ובכלל. אימוץ שיטת האתלטיקט בקרב מגזרים נרחבים תוך פיתוח תכונות אתלטיות כלליות, עשוי לחזק את הבסיס עליו יצמח ספורטאי ישראלי טוב יותר בעתיד.

אתלטיקט במכביית ערוץ הילדים

"ניסוי הכלים" הראשון של האתלטיקט יערך במסגרת מכביית ערוץ הילדים באפריל 2005 (שלב המוקדמות; הגמר ביוני). הועד המארגן של המכבייה בשיתוף ערוץ הילדים, עורך זו המכבייה השנייה אירוע המיועד לילדי ישראל גילאי 9 - 12 שנועד לקרב שכבת גיל זו למכבייה ולשלבה בפעילות. במכביית ערוץ הילדים ישתתפו הילדים בכמה ענפים ביניהם קט-סל, קט-רגל, אופניים, טיפוס, שחייה ואחרים. המנצחים יצעדו כמשלחת מיוחדת בטקס הפתיחה של המכבייה ב-11 ביולי 2005 באצטדיון רמת-גן.

יתרונות האתלטיקט בולטים דווקא במסגרת זו, כיוון שצופי ערוץ הילדים יכולים להרשם ולהשתתף בענף גם ללא הכשרה מוקדמת. הצופים יקראו במהלך השידורים, להתארגן בקבוצות (בתי-ספר, מתנ"סים, או שכונות), והאחראי (מורה/מאמן) יקבל מהמארגנים את תקנון ועקרונות התחרות. עפ"י מסמך זה, הפרומו שיהיה בערוץ ויום הדרכה שיתקיים במהלך חודש פברואר, יוכל המורה/מאמן להכין את קבוצתו ולהתייצב עמה מתורגלת ליום התחרויות המוקדמות.

בפרק ב': תכנית התחרות

ביבליוגרפיה

המאמר מבוסס על פרקים מהחוברת "IAAF Kid's Athletics" (2002) בהוצאת ההתאחדות הבינלאומית לאתלטיקה (IAAF) שחוברה בידי קבוצת עבודה מטעמה (גוזולי, לוקטלי, מאסין, וונגמן) בשילוב חומר שנכתב בידי המחברים והתאמת הטקסט בחוברת לתנאים בישראל.


על הכותבים

אבי שטיין
מחברת "שיאן" הינו יועץ לפעילות ומתקני ספורט, מארגן אירועי ספורט, מזכ"ל איגוד האתלטיקה בעבר, חבר הנהלת מכבי העולמי כיום ושליחה באירופה בעבר.
גרש גרשקוביץ
גרש הינו מאמן בכיר, מאמן נבחרת ישראל בעבר, מורה לחנ"ג בבית-ספר ומורה לאתלטיקה במכללה לחנ"ג ע"ש וינגייט ורכז הקורס למאמני אתלטיקה בבי"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן.

תודתנו לד"ר פטר דוידוביץ, המנהל המקצועי באיגוד האתלטיקה, שסייע בגיבוש המאמר ובתכנים לפרק "אתלטיקט - בישראל?"

המאמר פורסם ב"עולם הריצה" גיליון מס' 120. המגזין נשלח בחינם לכל חברי מועדון איילות.כתבה זו מגיעה מאתר... איילות - אתר ספורט ישראלי לריצה, טריאתלון, אתלטיקה ותוכניות אימונים
http://www.ayalot.com

הכתובת לכתבה / מאמר היא:
http://www.ayalot.com/modules.php?name=News&file;=article&sid;=272