דלקת בגיד אכילס (מאמר מחקרי)
תאריך: רביעי, אפריל 20 @ 17:44:44 IDT
נושא: פגיעות ספורט


מאת אורי לאוגומר- מנהל כושר מאוזן

בעקבות שאלתו של שגיא בפורום איילות (על פציעה בגיד אכילס) החלטתי לכתוב על המחקר שפורסם ב:
American Journal of Sports Medicine (Vol. 26,No.3) 1998


פציעות בגיד אכילס די נפוצות בקרב רצים ופעילים בשעורים אירוביים. פציעה שכזו עלולה לנטרל אתלט לתקופה ארוכה וההחלמה מפציעה כזו עלולה להמשך זמן רב (מניסיון אישי חודשים ארוכים).

גיד האכילס
בצבע לבן- גיד האכילס


שרירי הסובך מעבירים את הכוח אל גיד האכילס לביצוע פעולת הכפיפה הכפית (Plantar Flexion).

המחקר בדק שתי קבוצות של 15 איש בקבוצה הסובלים מדלקות בגיד אכילס (Achilles tendonitis). שתי הקבוצות אובחנו בבדיקת אולטרה סאונד (ultrasound scan) ולשתי הקבוצות היסטוריה של הרגשת אי נוחות וכאבים בגיד אכילס לפחות 3 חודשים.

קבוצה א: טופלה בטיפול השמרני של תרופות אנטי דלקתיות ( ללא סטרואידים), מנוחה, מדרסים ופיזיותרפיה.
קבוצה ב: טופלה בתכנית העמסה אקצנטרית (eccentric loading programmed). שתי הקבוצות טופלו למשך 6 חודשים ונבחנו בבדיקות שגרתיות של מדדי כאב ובדיקת חוזק שרירי השוק האחורי (תאומים סוליה). קבוצה זו ביצעה את התרגיל ביצעה את התרגיל כנגד משקל גוף בתורה הבאה: 3 סטים של 15 חזרות, פעמיים ביום, יום כן-יום לא. הוספת משקל בוצעה לאחר שהתרגיל נעשה קל.


תחילת ביצוע הפעולה של קבוצה ב'- הבאת שרירי הסובך למצב קונצנטרי באופן כמעט פאסיבי לגמרי (ללא התנגדות הגומיה)


ביצוע הפעולה האקצנטרית של קבוצה ב'- עבודה אקצנטרית של שרירי הסובך כנגד התנגדות הגומיה.

התוצאות מדהימות!

לאחר 12 שבועות, קבוצה ב' (העמסה אקצנטרית) החלימה לגמרי וחזרה לשגרת אימונים. קבוצה 1 נאלצה להמשיך בטיפול. חלק מהמטופלים שקלו ניתוח.

אז מה היא העמסה אקצנטרית וכיצד לבצע זאת? הדגש בהעמסה אקצנטרית הוא על תנועה המבוצעת עם כיוון כוח המשיכה (תנועה של הורדת המשקל). לעיתים משתמשים בשם "שלילי" (כנגד "חיובי" בהרמה). לדוגמא: הרמת האמה (לשריר הדו ראשי של הזרוע) עם משקל יהיה קוצנטרי (חיובי), הורדת האמה יהיה אקצנטרי (שלילי). כמו-כן ניתן לבצע את ההעמסה האקצנטרית במנחים שונים כגון ישיבה כפי שניתן לראות בתמונה למעלה.

הביצוע חייב להיעשות ללא התנועה הקוצנטרית, כלומר הרמת הגוף ע"י הרגל הבריאה והורדתו בצורה מבוקרת ע"י הרגל הפגועה. אני אישית פיתחתי טכניקה בה אני משתמש בשתי הגבהות אחת גבוהה מן השנייה, עולה על ההגבהה הגבוהה יותר באמצעות שריר ארבעת הראשים (כל כף הרגל מונחת על ההגבה) ויורד אל ההגבה הנמוכה יותר לקצות האצבעות ואז מבצע את התרגיל.

כמובן שיש לבצע טיפול זה בפיקוח של בעל מקצוע (פיזיותרפיסט/ אורטופד).

מאמרים נוספים ניתן למצוא באתר של כושר מאוזן: www.fitnessinbalance.co.ilכתבה זו מגיעה מאתר... איילות - אתר ספורט ישראלי לריצה, טריאתלון, אתלטיקה ותוכניות אימונים
http://www.ayalot.com

הכתובת לכתבה / מאמר היא:
http://www.ayalot.com/modules.php?name=News&file;=article&sid;=292