אין לי ארץ אחרת/ איתי מגידי
תאריך: ראשון, יוני 26 @ 12:35:36 IDT
נושא: חברים כותבים


מאת איתי מגידי

איתי מגידי, אלוף ושיאן ישראל ב-3000 מכשולים (8:34.12 ד') והשיאן הלאומי ב-1500 מ' (3:41.73 ד'), מעביר לנו את רשמיו מאוניברסיטת קלמסון בארה"ב. לימודים באמצעות מלגה הפכה להיות האפשרות היחידה לספורטאים ישראלים להמשיך ללמוד ולפתח קריירה ספורטיבית מקצועית במקביל.

החלום שלי ללמוד בקולג' בארה"ב החל להירקם בראשי בגיל 17, לאחר שאיליה בר זאב, המאמן שלי, הבהיר לי בשיחה את הפוטנציאל הטמון בי כרץ ואת התנאים למימושו. אז הבנתי שריצה אצלי היא יותר מתחביב ועלי לעשות הכל ולנסות למצות את הפוטנציאל שבי. לאחר שחרורי מצה"ל רציתי לשלב לימודים עם אימונים ברמה גבוהה. בארץ האפשרויות מוגבלות לכך, ולכן פניתי לחפש מקום מתאים מעבר לים.

בתור רץ מכשולים ברמה יחסית גבוהה, הייתי מצרך מבוקש בליגת הקולג'ים, ההיצע שעמד לרשותי היה די מרשים. מתוך כ-40 אוניברסיטאות להן שלחתי מכתב מפורט אודותיי, רק מוסד אחד התעלם- אוניברסיטת סטנפורד. מאוחר יותר התברר לי שבאוניברסיטה זו נוקטים בגישה פטריוטית ומחלקים מלגות ספורט לספורטאים אמריקאיים בלבד. שלב המיון, מתוך המבחר שעמד לרשותי, לא היה קל ורק ביקור של 10 ימים בארה"ב עזר לי במלאכה.

בתור רץ ארוכות ממדינה חמה כמו ישראל כל מקום צפוני הורד מהרשימה. כמו כן, ערים גדולות שבהן שוכן הקולג' בכרך הגדול, והאתלטים רצים ברחובות סואנים או בתוך אולמות, ירדו מעל הפרק.

היבט חשוב נוסף היה מקום עם גובה. אימון בתנאי גובה נותן יתרון לרצי ארוכות שגופם מייצר יותר כדוריות דם , אך התברר שרוב האוניברסיטאות הממוקמות בגובה מהוות בעיה מבחינת מזג-האוויר. בסופו של דבר אוניברסיטת קלמסון שבדרום-קרוליינה נבחרה כמקום שבו אבלה ארבע שנים מחיי.

האוניברסיטה שוכנת בעיירה של 17,000 תושבים וממוקמת באקלים דומה לאקלים הישראלי, עמדה ברוב הדרישות. חסרונות כמו היעדר קהילה יהודית גדולה או תנאי גובה נלקחו בחשבון. כמו כן, המלצה חמה מדב קרמר ויחזקאל חליפה, בוגרי האוניברסיטה בסוף שנות השמונים, נתנה לי גיבוי בהחלטתי.

ציפיותיי היו להמשיך להתפתח בתוכנית רב-שנתית תחת הדרכתו של איליה בר זאב, תנאי שהוצג בשיחה ראשונית עם כל מאמן בקולג' והוסכם. בתור רץ למרחקים ארוכים, ביצוע תוכנית בשלט רחוק הוא אפשרי, אך לאתלטים רבים, בעיקר במקצועות טכניים כמו קפיצה במוט. הימצאותו של המאמן באימון היא הכרחית ולפי התרשמותי הידע של המאמנים האמריקאיים בהרבה אוניברסיטאות לוקה בחסר לעומת אלו המאמנים בישראל. מציאת מאמן טוב היא שיקול שאתלט חייב לברר לעומק אם הוא מצפה להתקדם בשנות הקולג' ולא להיתקע באותה רמה או לסגת בתוצאות, דבר שקורה לרבים מהאתלטים.

ציוד ומתקנים, לעומת זאת, זמינים לרשות האתלטים, וברמה גבוהה ביותר .בתוך רוב האוניברסיטאות, אם לא בכולן, קיים קומפלקס שכולל אצטדיונים, חדרי כושר, בריכות, חדרי טיפולים, חדרי הלבשה עם תאים אישיים שעומדים לרשות האתלטים, מקצועי ביותר. כמו כן רמת המשתתפים בתחרויות גבוהה וכל תחרות היא אתגר חדש.

השילוב של הלימודים והאימונים מתואם ואין מצב בו אתלט מוענש על פספוס של יחידת לימוד או מבחן עקב תחרות, כמו שקורה לא פעם בארץ לאתלטים, המנסים לשלב ספורט ולימודים.

קשיי שפה היו לי בתחילת הדרך אך עם התמדה הפער הצטמצם במהירות שלא תיאמן. הריחוק מהארץ אינו קל. משפחה, חברים, אוכל, תוכניות טלוויזיה ועוד, הופכים למותרות של פעם, פעמיים בשנה בחופשות הסמסטר.

בסיכומו של דבר, חלום הקולג'ים אינו ורוד כמו שהוא נראה לעיתים למתבונן מהצד. ההכנה צריכה להיות מדוקדקת על מנת ליצור תנאים אופטימליים ולהיתקל במינימום קשיים. העובדה שבארץ אין אופציה חלופית ואתלטים פורשים ברוב המקרים לאחר הצבא מעמידה את האופציה האמריקאית כאפשרות היחידה להמשך קרירה כספורטאי מקצועי.

איתי מגידי- שיאן ישראל בריצת 1500 ו-3000 מ מכשולים מגידי (באפור)
* תמונת ארכיון.

לשאלת מערכת "עולם הריצה" על כושרו הנוכחי של איתי עונה לנו מאמנו, איליה בר-זאב:
"איתי הוא בעל פוטנציאל להגיע לרמה בינלאומית אמיתית, אבל הישגיו בהווה ובעיקר אלו שאולי יושגו בעתיד תלויים בשני גורמים מרכזיים:
א) בריאות יציבה לאורך זמן - חודשים ושנים.
ב) להגיע ליכולת אימונים בדרגות גבוהות יותר עם סדרת תחרויות בינלאומיות.

בנוסף לכל אלו ובתקווה שכבר השנה נראה ונחוש בתפנית בכוון הנכון, יש לפתח אצלו מוטיבציה לסטנדרטים בינלאומיים, גם מעבר לתקופת לימודיו, כלומר- גישה מקצועית לכל העניין ובסיוע חומרי של גופים ממוסדים ומסחריים.

לשנה זאת המטרה היא לשפר הישגים ב-1500 מ' אל מתחת ל-3:40 ד', ב-3000 מ' להתקרב ל-8 ד', ב-5000 מ' ל-14 דק', וב-3000 מכשולים לרדת מ-8:32 ד'.
תוצאות כאלה הן בנות השגה במידה שאיתי יעבור ללא בעיות בריאותיות את תקופת האולמות בשלב זה. המעבר לתחרויות חוץ ישמש גשר לתחרויות קיץ. כמו כן יש סיכוי לאיתי לקבוע קריטריון לאליפות העולם".

הכתבה פורסמה במגזין "עולם הריצה", גיליון 121, הנשלח חינם לכל חברי מועדון "איילות"כתבה זו מגיעה מאתר... איילות - אתר ספורט ישראלי לריצה, טריאתלון, אתלטיקה ותוכניות אימונים
http://www.ayalot.com

הכתובת לכתבה / מאמר היא:
http://www.ayalot.com/modules.php?name=News&file;=article&sid;=314