טיפים לאימוני שחייה ולתחרויות
תאריך: חמישי, יולי 07 @ 13:52:19 IDT
נושא: שחיה


מאת דניאל קרסימר
B.Ed בחינוך גופני
מסיים בימים אלה תואר שני במדעי התזונה
מאמן שחייה

בחרתי לכתוב הפעם על נקודות קטנות אשר תורמות להבדלים מאוד גדולים באיכות הביצועים שלנו לאורך כל אימונים ותחרויות. אספתי כמה טיפים כאלה ששומעים ככה בין חברים , "דברים לא פורמלים לפעמים" שבדרך כלל הותיקים מספרים לנו בין האימונים . אז חשבתי לרכז חלק מאותן עצות ולהעביר אליכם.
יחד עם זאת, אני אישית לא מדרג את הטיפים המפורטים למטה לפי סדר עדיפויות או חשיבות משום שאני חושב שכולם חשובים וכולם ראויים לתשומת לב.


רשימת 20 טיפים שימושיים

1) חימום

חימום מאוד עוזר לנו פסיכולוגי להפריד בין שאר היום ושעת אימון, עוזר לנו לעשות סדר בראש ולחשוב על מטרת האימון וכמובן הכנה גופנית ופיזיולוגית בין המצב של מנוחה, הרפייה למצב של מאמץ.

2) חץ ארוך

תנועות חץ בכל יציאה מהקיר בבריכה נותנות לנו זמן לנוח... עוד שנייה .... וגם ניתן להרוויח מרחק של 4-5 מטרים בכל בריכה. עקב כך, אימונים בבריכות של 25 מטרים הם יותר מהירים מאשר בריכה אולימפית...

3) תנועות ארוכות

מטרתנו היא יעילות מכאנית מרבית תוך חיסכון אנרגטי על מנת לקבל תוצאות טובות יותר באימונים ובתחרות. כדי להגיע לתוצאה כזאת אנחנו צריכים לדאוג לשמור על סגנון שחייה במהלך המשחה תוך גריפות יחסית ארוכות וגלישה חלקה במים.

4) עבודה אישית , לא לחקות אחרים

קורה לפעמים שאתם רואים מישהו שוחה על ידכם וחותך אתכם מהר מאוד ואתם רוצים להראות לו מי אתם? ... עזבו את זה. כל אחד מכין לעצמו את תוכנית האימונים שמתאימה לו ובאימון כל אחד עובד לפי המטרות שלו. לא מומלץ לחקות אימון של ספורטאי אחר, כי אולי עצימות כזאת לא תתאים לכם או אפילו יביא אתכם לאימון יתר.


“תנועות חץ בכל יציאה מהקיר בבריכה נותנות לנו זמן לנוח”

5) יותר ידיים

על מנת לחסוך אנרגיה וגליקוגן מפלג הגוף התחתון להמשך התחרות (אופניים וריצה) מומלץ שתי תנועות רגל לכל תנועת יד ולא 4 או 6 כמו לשחיינים.

6) מבט קצת לפנים

משחים של טריאתלון הם משחים פתוחים לרוב ואנו צריכים תמיד לשמור על הכיוון!!
ישנה אפשרות לשחות קרוב לחבל כדי לשמור על הכיוון או לרדוף אחרי כפות הרגליים של מישהו אחר.

7) לנשום בשני הצדדים

בזמן המשחה באופן מודע או לא מודע אנו נוטים לבצע גריפה טובה יותר ביד שאנחנו רואים (בצד של הנשימה), ולכן כדי לשמור על האיזון תנשמו משני הצדדים.
כלומר: נשימה כל 3 תנועות או בריכה שלמה תנשמו מצד שמאל ובבריכה הבאה בצד ימין.

8) לחזק רצועת השעון- הוא יפול!!

תדאגו לשיפצור טוב לשעון. לפעמים הפין של הרצועה מתעקם והרצועה משתחררת.
אם אתם בבריכה, ניחא, אולם אם אתם בים, חבל...

9) משקפת מתחת לכובע

יכול מאוד לקרות שבמהלך אימון שחייה או תחרות, מופיע שחיין אחר קרוב מידי אליך ועוקף אותך ובלי כוונה בזמן שהוא מעביר היד קדימה לגריפה הבאה הוא מפיל המשקפת שלך... זה לא יקרה אם תלבישו קודם את המשקפת ואחר כך כובע ים.

10) מספר ברזל בתוך בגד ים

ל"מקצוענים" שרוצים לחסוך 5 שניות, מוצלץ להכין מספר ברזל מחובר לגומי עבה ולקפל אותו בבגד ים. יש לציין כי הדבר תקף רק בתחרויות בודדות, בהן הדבר חוקי.

11) לשחות כמה שיותר עד לפני יציאה מהמים

שאלת המאה: מתי לעבור משכיבה –שחייה לעמידה ולהתחיל לרוץ? לפני סוף המשחה.
לדעתי שכדאי שתשחו כמה שיותר ותזהרו מהגלים בגב, זה יכול להפיל אותכם ממש חזק ומהר ולהרוס התחרות.

12) זהירות עם אבנים

כשאתם יוצאים מהמים, תנסו לראות איפה אתם דורכים ולמצוא מסלול בטוח לריצה עד לאופנים.

13) זהירות חבל

במהלך המשחה מאוד עוזר לשחות צמוד לחבל כדי לשמור על הכיוון אבל אם תתקרבו יותר מדי תפצעו.

14) לא להיצמד לאחרים

במיוחד בתחילת המשחה ישנה צפיפות מאוד גדולה בזינוק וכל פעם חוזרים על אותו סיפור של דחיפות ומרפקים... וכבר לא כיף לנו. אז אני מבקש מכם: מי שגיבור ורוצה בכל זאת לנסות להיכנס אז שישחה 200 מטרים ראשונים כאילו אין מחר ואז הוא ברח מהקטע הראשוני ומי שלא רוצה לעבור חוויה כזאת או שיחכה קצת או שיתחיל לשחות יותר בצד החיצוני של הקבוצה.

אורנית האחת והיחידה
“שאלת המאה: מתי לעבור משכיבה –שחייה לעמידה ולהתחיל לרוץ?”

15) להגביר תנועות רגליים לקראת הסוף

במהלך המשחה מפעילים בעיקר ידיים, אז הגיע זמן להזרים דם לרגליים לפני שינוי למצב עמידה -ישיבה לקראת רכיבה על אופנים.

16) לשטוף טוב מאוד את כפות רגליים לאחר שחייה

על מנת למנוע חול, מלח ואבנים בכפות הרגליים המהלך התחרות, תשתפו טוב את כפות הרגליים לפני נעילת נעלים. זה ייקח בדיוק 5 שניות.

17) לעבור לסגנון חזה אם נתפס שריר התאומים

במידה ונתפסות כפות הרגליים במהלך המשחה, יש מיד לעבור לשחיית חזה. בחזה יש פחות "פוינט" (פשיטת כף רגל), ומאוד ייתכן שהדברים יסתדרו ותצליח להגיע לחוף ים בביטחון.

18) סגנון אחר כהרפייה, אך לא לעמוד בין הסטים

מאוד יעזור לשחיין ולכושר הגופני הכללי אם תשחה את כל הסגנונות במהלך האימון על פי תוכנית ובפרט כהרפייה בין הסטים (חזה או גב).

19) שמן תינוקות כנגד כלור

מריחת שמן תינוקות לפני כניסת למים באימון שחייה מונע ריח של כלור באור לאחר אימון.

20) לא להגיע לשחייה אחרי אימון אופנים או ריצה

באופן כללי לא מומלץ לשחות מיד לאחר אימון אופנים או ריצה, בעיקר כתוצאה מהזעת יתר ואיבוד מלחים אשר יובילו לכיווצים בכפות הרגליים (בעיקר).

למאמרים נוספים בנושאי שחייה, לחצו כאן.כתבה זו מגיעה מאתר... איילות - אתר ספורט ישראלי לריצה, טריאתלון, אתלטיקה ותוכניות אימונים
http://www.ayalot.com

הכתובת לכתבה / מאמר היא:
http://www.ayalot.com/modules.php?name=News&file;=article&sid;=317