מבחן השוואה בין נעלי-ריצה: Cascadia vs Pegasus
תאריך: שני, יולי 18 @ 16:22:51 IDT
נושא: ריצות ארוכות


מאת רובי המר

נעלי ריצה לשטח (cross-country):
השוואה בין Pegasus Trail של Nike לבין ה Cascadia של Brooksהכוונה כאן, מנקודת המבט שלי לפחות, היא לספק לקוראים השוואה בין נעלי ריצה שונות שיועדו לאותה תכלית (למשל הכתבה הנוכחית תעסוק בהשוואה בין שני דגמי נעליים לריצות שטח). חשוב לי להבהיר כבר בשלב זה שלמרות שהכוונה היא לכתוב סקירה אובייקטיבית ככל הניתן על התנהגות הנעליים במהלך ריצה בתנאים שונים, אובייקטיביות מלאה לא תהיה כאן והסיבה לכך היא פשוטה – הצרכים שלי כרץ לא יכולים לשקף בהכרח את צרכיו של רץ אחר, הפיסיולוגיה שלי אינה בהכרח מייצגת, ותוכנית האימונים לפיה אני עובד גם היא אינה בהכרח מייצגת. מעבר לאלו חשוב לזכור שאני עורך כאן השוואה בין שני זוגות נעליים שקניתי בכסף מלא ולכן זו השוואה בין נעליים שכבר ביררתי לגביהן וגיבשתי עליהן עמדה מסוימת עוד קודם לרכישתן וזאת גם מתוך היצע הנעליים שנגיש בארץ (למרות מגמת שיפור היצע בארצנו לעולם מוגבל בהשוואה לזה הקיים בחו"ל). בכך אני בעצם מתעלם, ואולי עושה עוול, לדגמים אחרים שקיימים בשוק. ובכל זאת, בהינתן המגבלות שהזכרתי, הקורא יוכל לקבל כאן חוות דעת על התנהגות הנעליים ב"תנאי עבודה" שונים לאורך זמן, מידע שחסר במרבית הסקירות שמופיעות במגזינים העוסקים בריצה.

תיאור כללי של הנעליים

NIKE Pegasus Trail/ Storm Pegasus
דגם הפגסוס של NIKE הוא אחד מדגמי הנעליים הותיקים שקיימים בשוק (גלגוליו הראשונים הופיעו כבר באמצע שנות השמונים), עדות לפופולאריות וההצלחה של הדגם. יחד עם זאת, במהלך השנים ועם ההתפתחויות הטכנולוגיות, הנעל עברה שינויים רבים וכיום הפגסוס שונה בהרבה מהפגסוס מלפני 20 שנה.

פגסוס של נייק

מדובר באחד מדגמי הנעליים של NIKE שלאורך כל הדרך הדגש בתכנון שלהם היה הפונקציונאליות קודם למראה. בשנים האחרונות הפגסוס מופיע במספר תתי-דגמים. אחד מתת- דגמים אלו הוא הפגסוס טרייל (סטורם פגסוס) – נעל שעוצבה לריצות אימון קרוס-קאנטרי (ריצות שדה). מדובר בנעל שהסוליה האמצעית שלה, זו האחראית על בלימת הזעזועים והיציבה, מבוססת על הסוליה האמצעית של הדגם הרגיל של הפגסוס. לעומת זאת חלקים אחרים בנעל כמו הסוליה החיצונית והגפה, עברו שינויים רבים בכדי להתאים את הנעל לריצה בתנאי שטח.

נעל הפגסוס טרייל מגיעה עם שתי גפות שונות- האחת חורפית יותר עם עמידות גבוה למים (דגם הסטורם) והשניה עם גפה מעט נושמת יותר אבל כזו שמספקת גם כן הגנה יחסית מפני קור. הסוליה החיצונית של שני הדגמים הללו זהה ומורכבת מ"קוביות השוקולד" שאפיינו את דגמי העבר של NIKE. למרות שמדובר בנעל שטח, החומרים מהם עשויה הסוליה החיצונית הם גמישים ורכים למדי.

משקל הנעל הוא מעט מעל 400 גרם (מידה 9), משקל גבוה למדי לנעל ריצה, אבל סביר לנעל ריצת שטח.

Brooks Cascadia
הברוקס קסקדיה הוא דגם חדש יחסית של ברוקס והוא משלב בתוכו מספר אלמנטים טכנולוגיים לשיפור השיכוך והיציבה המאפיינים את הנעלים של ברוקס. יחד עם זאת יש בקסקדיה מספר מאפיינים נוספים שפותחו בכדי להתאים אותה לשטח כמו טכנולוגיית ה pivot שמאפשרת גמישות יחסית בין העקב לקדמת כף הרגל יחד עם יציבה טובה ובכך להפחית מהסיכוי לדריכה לא נכונה ונקיעות. תכונה נוספת של הנעל שמאפשרת לצמצם מקרים של נקיעות הוא הפרופיל הנמוך של הנעל יחד עם הצורה הלא שגרתית של העקב (ראה תמונה).

קסקדיה של ברוקס

בשונה מהפגסוס טרייל, הקסקדיה בעלת גפה אוורירית שמתאימה בעיקר לאקלים חם. בסוליה הפנימית של הנעל ישנם נקבים שתכליתם לנתב החוצה מים שנכנסים לנעל דרך פתחים שקיימים עבור כך בגפה. הסוליה החיצונית של הקסקדיה קשיחה ביותר עבור נעל ריצה. תכונה זו מפחיתה מאוד מהגמישות הכללית של הנעל ומונעת ממנה להיות נעל מהירה, אבל מסייעת בבידוד כף הרגל מאבנים וסלעים חדים. הסוליה החיצונית משלבת שני סוגים של משטחי אחיזה- קוביות יחסית גדולות מחומר קשיח יחד עם פסים משוננים מחומר רך שמאפשרים אחיזה גם על משטחי אבן רטובים. שילוב כל התכונות הללו מאפשרים לקסקדיה להיות נעל בעלת פוטנציאל של נעל שטח אמיתית שיכולה לספוג כל תוואי שטח ובכלל זה חציית נחלים וריצה (רצוי זהירה) על חלוקי נחל ואבנים.

נעל זו שוקלת כ 380 גרם למידה 9.

מבחן שטח

עד כה התייחסתי למפרט הטכני "היבש" של הנעליים שיכול רק לרמוז על היכולת הפוטנציאלית האמיתית שלהן. בחלק הזה אציג מידע בעל אופי סובייקטיבי יותר שמבוסס על ההתנסות שלי עם שני דגמי נעליים אלו. שטח המבחן – שבילים שונים באזור מושב בית-זית שממערב לירושלים. תקופת המבחן – סוף תקופת חורף 2005 ועד יוני 2005.

חסרונות ויתרונות בולטים:

1. אחיזת שטח
הפגסוס טרייל והקסקדיה יספקו אחיזה דומה כשמדובר בריצה מישורית על שבילי עפר, כורכר או אספלט יבשים. לעומת זאת בריצה על שבילים בוציים לפגסוס טרייל יש יתרון בכך שהסוליה "לא תופסת" בוץ שנדבק לנעל בזכות הרווחים הגדולים יחסית בין "קוביות השוקולד" שבסוליה החיצונית שגם "ננעצות" בקלות אל תוך הקרקע הבוצית ומוסיפות לאחיזה. הקסקדיה בתנאים של ריצה על בוץ מחליקה על משטחים של בוץ "נוזלי" ולחילופין מאפשרת לבוץ "סמיך" יותר להדבק לסוליה ולגרום לריצה להרגיש כמו ריצה עם נעלי פלטפורמה. לעומת זאת בריצה על משטחי כורכר וחלוקי נחל, מתגלה היתרון של הסוליה החיצונית של הקסקדיה שתופסת היטב את המשטח וממזערת החלקה של הרגל לאחור גם בעליות תלולות בהן הגוף נדחף מעלה בכוח כנגד כוח הכבידה, וגם בריצות מהירות בירידה בהן לפגסוס טרייל יש נטייה להחליק בעוד הקסקדיה שומרת על אחיזת שטח טובה יותר גם בריצה לתוך עיקול או בשינויי קצב חדים.

2. "הרגשת המסלול"
בריצה על שבילי אדמה מהודקת (כמו שקיים למשל בחלק מהתוואי בירקון) או אספלט משובש קלות (כדוגמת המסלול במרוץ רמת השרון), הסוליה האמצעית הרכה של הפגסוס טרייל מאפשרת בידוד טוב יותר שלקפלי קרקע קטנים במסלול ש"נבלעים" בתוך הסוליה. לעומת זאת בריצה על שבילי כורכר שזרועים באבנים חדות, הפגסוס טרייל לא מצליחה לבודד את פגעי המסלול ולפעמים זה מרגיש שקיימת סכנה של ממש לשלמות כריות האוויר של הנעל בריצה בתנאים כאלו. לעומת זאת, הסוליות החיצונית והאמצעית היחסית קשיחות של הקסקדיה מבודדות לחלוטין תחושה של אבנים חדות אבל יכולות לגרום גם לכיפופים של מפרק הקרסול בריצה על מהמורות (סוליית הנעל לא מתאימה את צורתה לפרטים קטנים בתוואי השטח).

3. נקיעות
אחת הבעיות בריצת שטח היא סכנה של נקיעות. מבין שני הדגמים המתוארים כאן, הקסקדיה בנויה טוב יותר בכדי למזער סכנת נקיעה של מפרק הקרסול: הנעל בעלת פרופיל נמוך יותר מה שגורם לנקיעה, אם היא מתרחשת, להיות חמורה פחות (כדוגמה קיצונית לחשיבות הפרופיל הנמוך בצמצום הנזק תדמיינו לעצמכם נקיעה עם נעלי עקב או פלטפורמה גבוהות בהשוואה לכיפוף קרסול של רגל יחפה). נוסף על כך, הנעל בעלת עקב שמעוצב בצורה מעוגלת כך שהוא מאפשר הטיות קלות של הקרסול בצורה טבעית יחסית ללא התנגדות של הנעל.

4. התאמה לתנאי מזג האוויר
כפי שניתן לנחש מהפרט הטכני של הנעליים, בכל הנוגע להתאמה לתנאי מזג האוויר שני דגמי הנעליים תוכננו מתוך חשיבה שונה לגמרי: הפגסוס טרייל היא נעל חורפית עם גפה מחממת שנותנת בידוד טוב יחסית מפני גשם על חשבון הולכת חום מוגבלת מהנעל החוצה בימים חמים יותר. הקסקדיה לעומת זאת מצוידת בגפה אוורירית שתאפשר נידוף טוב של זיעה וסילוק חום אבל לא תגן על כף הרגל בימים גשומים.

5. עמידות הנעל
הפגסוס טרייל פגיעה יותר לתנאי שטח שונים. הנעל תאריך ימים בריצה על משטחי אספלט, חול או בוץ, אבל ריצה על אבנים או שבילי כורכר באיכות נמוכה יסכנו את שלמות הסוליה והגפה של הנעל. בשונה מהפגסוס, הגפה של הקסקדיה מספקת עמידות בפני אבנים וסלעים. בגפה של הקסקדיה יש חיזוקי עור וגומי בכל נקודות המגע האפשריות עם משטח הריצה שמוסיפות לנעל חוזק ומספקות הגנה נוספת לכף הרגל של הרץ. תכונה זו מפחיתה כמובן מהגמישות של הנעל אבל מאחר ואין אנו מדברים על נעל לאימוני מהירות, חיסרון זה יורגש לעיתים רחוקות.

סיכום

הברוקס קסקדיה והפגסוס טרייל הן שתיהן נעלי ריצה לשטח, אולם כל אחת מהן מותאמת לתנאי שטח שונים: אם אתה צריך נעל לריצת שטח מישורית על שבילי כורכר סלולים היטב או שבילי עפר נוחים שתתאים גם לריצה בתנאי בוץ ותספק שיכוך טוב גם בקטעי ריצה מזדמנים על אספלט, הפגסוס טרייל היא הנעל בשבילך. אם אתה נוהג לרוץ ריצות קרוס-קאנטרי אמיתיות בתנאים טופוגרפיים משתנים, או מתחרה בתחרויות ניווט שמחייבות לפעמים חריגה אל מחוץ לשבילי עפר מסודרים וכן מרבה לרוץ באקלים חם, אז עליך להעדיף את הקסקדיה של ברוקס.

מי שיעקוב אחרי ההערות שמופיעות בסקירה זו וישכיל להשתמש בנעלים אלו בתנאים המתאימים יותר לכל נעל יקבל תמורה טובה להשקעה שלו. ההשקעה אגב היא בין 400 ל500 ₪.כתבה זו מגיעה מאתר... איילות - אתר ספורט ישראלי לריצה, טריאתלון, אתלטיקה ותוכניות אימונים
http://www.ayalot.com

הכתובת לכתבה / מאמר היא:
http://www.ayalot.com/modules.php?name=News&file;=article&sid;=319