קפריסין הקטנה שלי-חצי מרתון בפאפוס
תאריך: שלישי, דצמבר 06 @ 23:09:30 IST
נושא: חברים כותבים


מאת יובל עופר

ב-27 לנובמבר התייצבנו כ-250 רצים באצטדיון האתלטיקה המקסים של פאפוס, קפריסין.
למי שלא שם לב, קפריסין נמצאת 35 דק' טיסה מכאן. הכוון, אגב, צפון-מערב. אני יודע שמרוץ ראשון בחו"ל הרבה יותר זוהר בפריז, ואם כבר יאוש במרתון- הרבה יותר נוח ב...לונדון. אבל אני אוהב את קפריסין הקטנה , האינטימית והשכנה...

יעקב ציקורל מהסוללים הכיר לי את כריסטוס מלרנקה- חבר הנהלת מועדון רצי ניקוסיה. מכאן שמעתי על חצי המרתון בפאפוס והנה אני על קו הזינוק. התחושה כמעט כמו מרתון לונדון "עלק"- סביבי מלא רצים בריטים והשפה השלטת אנגלית. עוד אחזור לעניין הבינלאומי.

המסלול שמחכה לנו נראה מבטיח, מה גם והכרות מוקדמת עם העיר (ככה זה שיש לך דירת נופש קרובה באזור) מזכירה לי נופים מקסימים בעיקר בטיילת ליד הנמל העתיק. ירידות ועליות שוליות מזמינות תוצאות מצוינות לכולם . מזג האוויר פנטסטי, כ-20 מעלות, ועננות קלה מונעת קרינה מוגברת. מה עוד יכולנו לבקש?

הארגון של המרוץ נעשה ע"י מועדון הרצים מניקוסיה. במרוץ ה-12 ניכר ניסיון רב בארגון והכל נראה שקט ורגוע. נכנסים לאצטדיון החדש, שירותים ומקלחות מצוחצחים בכניסה, שתייה ופירות ליד המסלול והתחושה כמעט אולימפית. נכון, היציעים ריקים , וכמעט שאין מלווים- הרוב תיירים שהגיעו לרוץ. כמו בארץ, המקומיים מתעניינים בכדורגל ורב תושבי פאפוס ישמעו ויידעו על המרוץ רק ב... פקק הראשון ליד המחסום המשטרתי. למכוניות וסגירת הכביש עוד נגיע בהמשך.

בתחילה הזניקו את ה- fun run ל- 5 ק"מ. אור עופר ,בני, ייצג את ישראל בכבוד וסיים בשליש העליון עם 23 דק'. בהחלט יפה לגביו. עכשיו תורנו, רצי החצי.
בדיוק בשעה היעודה יצאנו לדרך כמעט 250 רצים ורצות (מעט !) . 213 יסיימו – רובם (80%) בינלאומיים ובתוכם 2 ישראלים, דוד אוברמן וכתבכם הנאמן. כבר בזינוק הבנתי שגביע לא נביא הביתה: יותר מדי שער שיבה בצבץ בפדחות הרצים שדהרו לפני. לפחות הגעתי למרוץ איכותי לרצים ותיקים! הכל זרם יפה, תחנות השתייה שכללו מים, ספוגים ואיזוטוני לא חסרו.
התיירים בדרך לעיר מחאו כפים ויכולת לראות התייחסות בריטית לרצים. אלוהים ברך המלכה! וגם את מלכת הספורט, אם לא אכפת לך... כמו שציפינו, הריצה לאורך שפת הים מקסימה מה גם ושם התקהלו לא מעט תיירים ועודדו קולנית את הרצים. הסיום היה באצטדיון בדיוק כמו באולימפיאדה- הרגשה אולימפית אמרנו.

יובל עופר מאיילות
יובל עופר (239). תמונת ארכיון.

וקצת על עצמי לספר ידעתי
באתי למרוץ עם תוצאה טובה באייל (15 ק"מ)- 66 דק'. עם שיא אישי בבית שאן של יותר מ-1:39 ש' הציפיות היו גבוהות. כוונתי להיות באזור ה-1:35 ש' וזה אומר קצב של 4.30 לדק'. הכל הלך טוב ורק ב-15 ק"מ טיפה נפלתי בקצב. לא נורא. עד הק"מ ה-20. כבר רואים ומריחים אצטדיון ואז.. כיווץ שריר ירך שמאל באחת. כאב פיזי ומחשבה מעצבנת ומתסכלת לא לסיים. עברתי להליכה, עיסיתי את המקום לכמה שניות ונזכרתי שפעם הייתי בצנחנים וליעד מגיעים. בריצת קרטוע כואבת הגעתי לקו הסיום כדי לסיים ב-1:38:49 ש'. חצי דקה שפור לשיא האישי אבל כמעט 3 דק' יותר מהגרמני קריינבוים שרץ לצידי בקילומטר ה-20. קצת מאכזב אבל סיימתי ושפרתי. נחמה פורתא.

ניתוח לסיבת הכיווץ מצביע על הטיול להרי הטרודוס ביום הקודם. 9 שעות נהיגה באוטו "הרדימו" לי את רגל שמאל שממילא לא עושה כלום במכונית האוטומטית- חומר למחשבה מה לא לעשות במרוץ בחו"ל. הזכרתי איכות וגיליתי בלוח התוצאות בקטגוריה שלי (55-59) שהראשון ירד את ה- 1:22 ש' ו-4 נוספים ירדו 1:29 ש'! וסליחה שחזרתי בלי גביע...

...וקצת ביקורת בונה, אותה העברתי לכריסטוס בהמשך
הכל היה נהדר- הרשמה, מיקום, שי (חולצה ותיק איכותי!), חלוקת משקאות וספוגים, סימון ק"מ ומרחק. ובכל זאת בעיה: מכוניות מסתובבות בין הרצים. בעיקר בעיר שם לא היו מספיק שוטרים וסדרנים. בהחלט סיכון בטיחותי ותודה לאל (אפרודיטה קפצה מהסלע-לא רחוק) לא קרה דבר. כריסטוס הסכים איתי וטען שביקשו יותר שוטרים והיו מוכנים לשלם יותר.

והגעתי לקו הסיום
אם בא לכם שנה הבאה לבצע 2 חצאי מרתון ב-12 יום, תתחילו בפאפוס, קפריסין, ותמשיכו לבית שאן. סוף שבוע ו-300$ זה כל מה שצריך- הג'ט לג עלינו.

לתוצאות התחרותכתבה זו מגיעה מאתר... איילות - אתר ספורט ישראלי לריצה, טריאתלון, אתלטיקה ותוכניות אימונים
http://www.ayalot.com

הכתובת לכתבה / מאמר היא:
http://www.ayalot.com/modules.php?name=News&file;=article&sid;=356