ראיון עם היילה סטאין- שיאן ישראל במרתון
תאריך: שבת, פברואר 18 @ 23:56:18 IST
נושא: ראיונות בלעדיים


מאת
היילה סטאין

לפניכם ראיון עם היילה סטאין, שיאן ישראל ב- 10 ק"מ כביש, חצי מרתון, מרתון, 25 ק"מ ו- 30 ק"מ ובעל ההישג הטוב ביותר של רץ ישראלי באולימפיאדה.

היום, 18.2.2006, התקיים מרוץ עין-גדי. היילה סטאין נטל בו חלק במקצה חצי המרתון (וניצח כצפוי). לפניכם סקירת המרוץ מאת היילה סטאין המלווה בראיון עמו.


אתמול (שישי) אמרו שמזג האוויר בעין-גדי יהיה טוב, ולכן צפוי שיא מסלול וכמו-כן תוצאות טובות. כולם קיוו לכך ואכן היום, מוקדם בבוקר התחרות, מזג האוויר היה טוב. בשעה 08:00 התחילה רוח שהתעצמה עם התקרב הזינוק וכבר לא בישרה טובות...

בתחילת הריצה הרוח הייתה גבית וכולם רצו מהר את החצי הראשון בעקבות כך, אך בדרך חזרה, לאחר נקודת הסיבוב, הרוח הייתה בפנים והיה קשה מאוד ובנוסף היה חם. לכן הרוב רצו את החצי השני 4-5 דק' לאט יותר. באופן אישי כל ק"מ בחזור רצתי כל ק"מ בממוצע 15 ש' לאט יותר מהחצי הראשון, שזו האטה משמעותית.

רציתי לקבוע שיא מסלול (לרדת מ- 1:04:56), אך, לצערי, לא הצלחתי. למרות זאת הגעתי ראשון, לפני הרץ הזר, ואני מרוצה.


מגיע במקום הראשון בריצת חצי המרתון במרוץ עין-גדי

היה, לדעתי, מקום לדאוג בסוף התחרות לאוכל. רבים, כמוני, באים מרחוק לאחר נסיעה של כמה שעות ולאחר מכן עד שמגיעים הביתה זה כבר צהריים, מה גם שמדובר בתחרות ארוכה. לכן טוב היה אם מה לאכול- אפילו מקום שמוכר מזון.

סטאין מתרכז
סטאין מקליד את סקירת מרוץ עין-גדי

בסה"כ הייתה אווירה נעימה באירוע והיה לי נחמד מאוד. אנשים טובים ארחו אותנו ואני מודה למארגנים. ארוחת הערב ביום שישי הייתה נהדרת וגם בבוקר התחרות ארוחת הבוקר הייתה נהדרת.


ראיון עם היילה סטאין

מאת דובב מזור

האם אתה אוכל בבוקר תחרות חצי מרתון או מרתון? אם כן, מה?

בבוקר לפני תחרויות שכאלה, אני אוכל לחם עם תה, פירות וירקות. אין לי בעיה עם זה, זה לא מפריע לי במהלך הריצה. אוכל חלבי וממתקים לא עושים לי טוב. גם לפני תחרות 10 ק"מ זה מה שאני אוכל אם יש מספיק שעות לפי כן, למרות שזה פחות קריטי מאשר תחרות חצי מרתון או מרתון.

לאחר הניצחון במרוץ עין-גדי
נירגע לאחר ניצחון מרוץ עין-גדי

מה לגבי אליפות אירופה שתתקיים השנה?

השנה אשתתף בריצת המרתון שתתקיים במסגרת אליפות אירופה באתלטיקה. מיקום יותר חשוב לי מאשר התוצאה- חשוב לי מיקום כמה שיותר טוב. באולימפיאדת אתונה הגעתי במקום 20 ובאליפות העולם בהלסינקי, 2005, הגעתי במקום 21, כך שכעת רוצה להתקדם במיקום.

מה דעתך על הרצים האחרים בארץ?

חלק מהרצים הבכירים פצועים וחבל. לדעתי צריך לבנות ולהכין ספורטאים לכל המרחקים ממרחקים בינוניים ועד ארוכים מאוד ולחלק לקבוצות אימון במקום שכל אחד יתאמן באופן אינדוידואלי. כשנפצעים צריך לבדוק מדוע, מה הגורם לכך- האם זה בגלל יותר מדי תחרויות? אולי התוכנית לא מתאימה? אם הספורטאי פצוע צריך לבדוק ולהסיק מסקנות וגם לשאול את המאמן מדוע לדעתו זה קרה.

מה דעתך על האתלטיקה בארץ?

צריך לבדוק מה אפשר לעשות למען קידום הספורטאים. בעוד שנתיים וחצי יש אולימפיאדה (בייג'ינג 2008). צריך לבנות כבר מעכשיו את הספורטאים עם תהליך של בקרה ובנייה ולא לחכות לשנת 2008. חשוב מאוד לבנות את הצעירים כי זה דור העתיד של האתלטיקה בישראל.

מהי מידת החשיבות שאתה מייחס למשטח, עליו אתה רץ?

לדעתי יש להימנע מריצה כל כביש. פעם בשבוע אני רץ על כביש וכל השאר הריצות על כורכר או דשא. ריצה על כביש גורמת למפרקים לזעזועים רבים.

עומד על הפודיום לאחר הניצחון
כרגיל הגבוה ביותר על הפודיום

מה גרם לך להתחיל לרוץ?

כשהגעתי לארץ ושיכנו אותו במלון רסטל בטבריה אכלתי הרבה והשמנתי. בשביל להוריד בחזרה את המשקל התחלתי לרוץ. התאהבתי בריצה והחלטתי להיות מקצוען. התחרות הראשונה הייתה מרוץ חוקוק, שם הגעתי במקום השני. המרוץ השני היה במרוץ הרצליה, בו זכיתי בטלוויזיה כשהגעתי במקום הראשון. באותו יום הייתה אליפות ישראל במרוצי שדה אך הייתי חדש בעולם זה, ללא אגודה ולכן לא השתתפתי. זה היה בשנת 1993.
האגודה הראשונה שלי הייתה הפועל סולם צור של אנטוניו סנטורי אשר אימן אותי. כיום מתאמן תחת מכבי תל אביב.

האם אתה משתמש בשעון דופק?

אני מכיר את גופי היטב. אפילו כשאני מבצע אימוני מהירות ידוע לי, ללא שעון, באיזה קצב אני רץ וזה מה שחשוב. יש קצבים שעל פיהם צריך לרוץ ובזה אני מתמקד. גם לגבי מרחק- יודע מה המרחק לפי הרגשה אישית.

תוכל לתאר לנו שבוע אימונים לדוגמא בתקופת ההכנה למרתון?

בהחלט:

יום א'
בוקר- שעתיים ריצה ארוכה קלה- ריצה בקצב 4:00-4:15 דק' לק"מ (קצב קל)
צהריים- 60-40 דק' בקצב קל

יום ב'
בוקר- שעה וחצי בקצב קל
צהריים- שעה ריצה בקצב קל

יום ג'
בוקר- שעה ריצה: 15 דק' חימום, אח"כ 45 דק' בקצב 3:20-3:30 ק' לק"מ+ שחרור
צהריים- 60-40 דק' קל

יום ד
בוקר- שעה וחצי בקצב קל
צהריים- 50 דק' בקצב קל

יום ה'
בוקר- שעתיים ריצה ארוכה בקצב קל
צהריים- 40 דק' בקצב קל

יום ו'
בוקר- שעה בקצב קל
צהריים- 40 דק' בקצב קל

יום שבת
25 ק"מ בקצב מרתון- 1:19-1:18 שע'

באילו שעות אתה יוצא לרוץ בבוקר ובצהריים?

בחורף: ריצות בוקר בשעה 6:00 וריצת צהריים בשעה 16:00.
בקיץ: ריצות בוקר בשעה 4:00 וריצת צהריים בשעה 19:00 כי אחרת חם מאוד.

מהו האימון האהוב עליך?

האימון האהוב עליי הוא אלכסונים על הדשא שבאצטדיון- 40-50 כאלה באימון, בעיקר, בתקופה של תחרויות. גם אימון פארטלק אני אוהב.

ומה לגבי תזונה?

פעמיים בשבוע אוכל בשר אדום. עוף לא אוכל כלל. אוכל מוצרי חלב, אך כאמור לא בבוקר לפני תחרות. אחרי אימון אוהב לאכול ספגטי עם רוטב עגבניות ולפעמים עם בשר.

מה התחרות הקרובה שבה תשתתף?

ביו שישי, 24.2, אשתתף באליפות ישראל במרוצי שדה. שבוע לאחר מכן לא אהיה במרוץ כפר סבא, מכיוון שאהיה בחו"ל במחנה אימונים לקראת מרתון פאריז שבו אשתתף.


לתמונות ממרוץ עין-גדי>>

לראיונות עם רצים בכירים נוספים>>כתבה זו מגיעה מאתר... איילות - אתר ספורט ישראלי לריצה, טריאתלון, אתלטיקה ותוכניות אימונים
http://www.ayalot.com

הכתובת לכתבה / מאמר היא:
http://www.ayalot.com/modules.php?name=News&file;=article&sid;=375