מין וספורט: האם אתלטים צריכים להתנזר לפני תחרויות גדולות?
תאריך: ראשון, יוני 04 @ 13:20:54 IDT
נושא: כושר


מאת סטאפן לובגראן עבור חדשות NATIONAL GEOGRAPHIC (22 בפברואר, 2006)
תורגם ע"י ג'סוס

אולימפיאדת החורף אמנם מציעה לנו הרבה התרגשות, אבל ישנה פעולה אחת לפחות שאתלטים רבים בפירוש נמנעים ממנה: מין.

אתלטים תומכים בתיאוריה שמין לפני תחרות הוא דבר שלילי. מוחמד עלי למשל, התנזר ממין 6 שבועות לפני קרב. אבל מדענים אומרים שאין הוכחה פיזיולוגית שמין לפני תחרות הוא דבר שלילי. למעשה, ישנם מחקרים שטוענים שמין לפני פעילות ספורטיבית יכול לעזור לאתלטים, למשל ע"י העלאת רמת הטסטוסטרון.

למרות האמור, עדיין לא ברור מהן ההשפעות הפסיכולוגיות על יכולת האתלט. מדענים טוענים שההתנזרות עוזרת לאתלטים להתרכז טוב יותר.

ישנן 2 דרכים אפשריות כיצד מין לפני תחרות יכול להשפיע על הביצועים, אומר איאן שרייר, רופא ספורט מאוני' מקגיל שבמונטריאול, קנדה:
"הראשונה היא בכך שזה גורם לעייפות וחולשה ביום שלמחרת", אומר שרייר. " זה לא הוכח".
"השנייה היא שזה יכול להשפיע על מצבך הנפשי. זה לא נבדק", הוא אומר.

ענפי ספורט אינטנסיביים

בשנת 2000 פרסם שרייר מאמר בשם "האם מין בלילה שלפני תחרות מפחית יכולת?" ב-CLILNICAL JOURNAL OF SPORT MEDICINE. הוא כתב "שהמיתוס רב השנים שאתלטים צריכים להתנזר לפני תחרות כנראה נובע מכך שתסכול מיני מוביל לתוקפנות מוגברת".
מסורת ההתנזרות נפוצה בעיקר בענפי ספורט אינטנסיביים כמו אגרוף ופוטבול, בהם תוקפנות נחשבת לתכונה חשובה. חלק מהאנשים מאמינים שהשפיכה מפחיתה את רמות הטסטוסטרון- ההורמון של העוררות והמינית והתוקפנות.

"זו מחשבה לא נכונה", אומר עימנואל איי. ג'אניני מאוני' לאקויה באיטליה. ג'אניני הוא פרופסור לאנדוקרינולוגיה שחקר את השפעת המין על היכולת האתלטית.
ג'אניני מצא שמין למעשה מעורר את יצור הטסטוסטרון ולכן מגביר את יצר התוקפנות. "אחרי 3 חודשים ללא מין, דבר שאינו נדיר כ"כ בקרב אתלטים, אצל חלקם רמות הטסטוסטרון צונחות לרמות קרובות לרמות של ילדים", הוא אומר. "חושב שזה טוב למתאגרף?"


"עדיין לא ברור מהן ההשפעות הפסיכולוגיות על יכולת האתלט"

מדענים דוחים את הטענה שמין בלילה שלפני תחרות הוא בעל השפעה מעייפת על האתלט או שזה יכול לעייף את שריריו. אחרי הכל, קיום יחסי מין, אינה פעולה כ"כ תובענית. באופן כללי, משגל בין בני זוג נשואים לא צורך יותר מ- 25 עד 50 קלוריות, כמות השווה ערך לעלייה של שני גרמי מדרגות.

פעילות מינית יכולה, למעשה, לעזור בטיפול בכאבי שרירים או פציעות ספורט אחרות אצל נשים, לדברי ברי קומיסרוק, פרופסור לפסיכולוגיה מאוניברסיטת רוטג'רס בניוארק, ניו ג'רסי.
מחקריו מצאו שגירוי מיני יוצר אפקט חוסם כאב אצל נשים. האפקט יכול להמשך יום במקרים של כאב כרוני כמו כאבי שרירים.
"לפחות אחד המנגנונים שעל ידיו מין חוסם כאב הוא ע"י חסימת ניורופפטיד P המעביר כאב", הוא אומר.
קומיסרוק מצא עוד שלגירוי ואגינאלי יש אפקט גדול על מתח שרירי הרגליים, המגביר אותו אצל נשים מסוימות ומפחית אותו אצל נשים אחרות.

חרדה ותוקפנות

מעט ידוע על ההשפעה הפסיכולוגית של מין על יכולת האתלט. מומחים טוענים שמאמנים תומכים בתיאורית ההתנזרות בגלל שהם רוצים לוודא שאתלטים צעירים יקבלו מספיק שעות שינה לפני תחרות.

פסיכולוגים הראו שישנה רמה אופטימלית של ערנות וחרדה הדרושה להגיע ליכולת מיטבית. " ם אתלט חרד מדי וחסר מנוחה בלילה שלפני תחרות אז מין יכול להיות הסחת דעת מרגיעה", כתב שרייר במחקרו.
"אם הם מלכתחילה רגועים או כמו אתלטים מסוימים, חסרי עניין במין לפני תחרות, אז שינת לילה טובה זה כל מה שהם צריכים."
התוצאה תלויה באורח חיים והעדפה אישית, אומר שרייר ומוסיף שעקביות היא המפתח. "באופן כללי לאתלט אסור לנסות דבר חדש שהוא לא ניסה בתחרות שמנית או באימון, לפני תחרות חשובה", הוא אומר.


"לגירוי ואגינאלי יש אפקט גדול על מתח שרירי הרגליים, המגביר אותו אצל נשים מסוימות ומפחית אותו אצל נשים אחרות"

ג'אניני, החוקר האיטלקי אומר שההשפעה של מין משתנה בין אתלטים. "דפוסי אישיות מסוימים צריכים יותר ריכוז. במקרה כזה מין להיות רעיון גרוע", הוא אומר.
"עבור אתלטים אחרים, מעט תוספת של אגרסיביות יכולה לעשות את ההבדל בין נצחון להפסד", אומר ג'אניני. "במקרה כזה אני ממליץ על יחסי מין מלאים ומספקים בלילה שלפני תחרות."כתבה זו מגיעה מאתר... איילות - אתר ספורט ישראלי לריצה, טריאתלון, אתלטיקה ותוכניות אימונים
http://www.ayalot.com

הכתובת לכתבה / מאמר היא:
http://www.ayalot.com/modules.php?name=News&file;=article&sid;=402