מתכון לחיים בריאים
תאריך: ראשון, יוני 11 @ 10:49:13 IDT
נושא: כושר


מאת שירי נחמן (ספין)
מדריכת ספינינג בכירה

מחקרים רבים בדקו את השפעת הפעילות הגופנית בנושא ירידה במשקל. התוצאות הראו כי ישנו קשר בין פעילויות ספורטיביות ותזונה נכונה, כלומר אורח חיים בריא המורכב גם מתזונה נכונה ומאוזנת (ארוחות מסודרות, שתייה מרובה אכילה מספקת של פירות וירקות, שינה טובה ואורח חיים נקי ממתח) ופעילות גופנית כל שהיא (ריצה או הליכה, שחייה ,ספיניניג, מחול אירובי ועוד... מומלץ לשלב גם תרגילי חיזוק או כוח).

על-מנת לקיים אורח חיים בריא יש לשאוף לאיזון ולהתרחק מקיצוניות ובכדי לעודד ירידה במשקל יש להקפיד על כך תקופה ממשוכת ולא לחפש קיצורי דרך דיאטות קיצוניות מסוכנות ושקשה מאוד להתמיד בהן לאורח זמן- דבר שגורם לזניחת ההרגלים הבריאים וייתכן גם להפסקת הפעילות הגופנית.

להלן מספר טיפים שיסייעו לעודד את תהליך ההרזיה ואת האיזון שבין פעילות גופנית נכונה ותזונה נכונה:

=> החישוב שבד"כ מבצעים תזונאים או דיאטנים בכדי לבנות תפריט להרזיה הוא סך כל הקלוריות הנכנסות מול סך כל הקלוריות היוצאות. מזה אפשר להסיק שאם נוציא יותר קלוריות ("נשרוף") ונשאיר את מס הקלוריות הנכנס ללא שינוי משמעותי, נוכל להתחיל את תהליך ההרזיה.


מומלץ לבצע פעילות אירובית על בסיס קבוע

=> מה שחשוב כאשר מתחילים להתאמן ורוצים להוריד במשקל הוא לא רק סך כל הקלוריות היומיות, אלא החלוקה של המזון והקלוריות במשך כל היום, ובייחוד ביום שמתכננים לבצע בו פעילות גופנית או אימון כלשהו, דבר המשפיע בצורה ישירה על כל תהליך ההרזיה וההישגים שבפעילות הגופנית והכוונה היא:

=> ביום שמתכננים פעילות גופנית, מומלץ לשתות במשך כל היום בכדי להימנע מהתייבשות ומירידה בחילוף החומרים. ביום האימון מומלץ לחלק את הארוחות על פני כל היום (ארוחה כל כמה שעות) ולהימנע מתחושת רעב ממושכת- דבר היכול לגרום לאיבוד במסת שריר במקום במסת שומן ובכך גם להאט את קצב חילוף החומרים הבסיסי ואת הצלחת האימון והדיאטה.

=> מומלץ לאכול כל כמה שעות, כאשר עדיף בין 3 ל- 4 שעות. מעבר ל- 4 שעות התפריט או הדיאטה לא אפקטיביים ואפילו מסוכנים למי שעוסק בפעילות גופנית. גם השתייה צריכה להיות תכופה ועדיף שתבוסס על מים או תה צמחים.

=> כדאי להתייחס לאורח החיים המשלב פעילות גופנית ותזונה נכונה כאל תהליך ממושך ולא זמני. חשוב לשים תשומת לב יתרה לתפריט היומי, להימנע מדיאטה זמנית וקיצונית שאי אפשר לעמוד בה לאורך זמן וליצור תפריט מעודד ואפשרי לתקופה ממושכת. דיאטות שבהן לא אוכלים מספיק קלוריות ביום או שמוותרים על מרכיבים מסוימים כחלק מהדיאטה נמצאו כלא אפקטיביות ואפילו עלולות לגרום לעלייה במשקל במקום לירידה.

=> הפעילות הגופנית צריכה להיות גם בפן האירובי (ריצה הליכה אופניים...) וגם בפן האנאירובי (עבודה כנגד התנגדות כמו בחד"כ)

=> בכדי להתמיד לאורח זמן, רצוי לבחור באימונים בריאים עם מדריכים מקצועיים. אימונים המותאמים ליכולות האישיות אשר גורמים גם להנאה ולסיפוק ובכך להתמכר אליהם- התמכרות חיובית כמובן.


"רצוי לבחור באימונים עם מדריכים מקצועיים"

=> מומלץ להקשיב לגוף ולהרגיש את תחושות הרעב והשובע, את תחושת הצמא והרוויון. ן מומלץ להיעזר באיש מקצוע- תזונאי מוסמך, דיאטן קליני או נטורופט על-מנת לקבל את ההמלצות הנכונות ואת המעקב הממושך בדרך להצלחה במטרה.

לסיכום
המתכון להצלחה נעוץ בשילוב של תזונה נכונה (מתי וכמה לאכול) לצדם פעילות גופנית. כדי לראות תוצאות הנשמרות לאורח זמן (אפילו לכל החיים) יש להקפיד על איזון ואורח חיים בריא, להתמיד באימונים ולא לוותר או לדלג על ארוחות. כמו-כן לא להגזים באכילה, להימנע ממתח, לישון טוב והכי חשוב להיות מאושרים עם גופנו ושמחים בנפשנו...כתבה זו מגיעה מאתר... איילות - אתר ספורט ישראלי לריצה, טריאתלון, אתלטיקה ותוכניות אימונים
http://www.ayalot.com

הכתובת לכתבה / מאמר היא:
http://www.ayalot.com/modules.php?name=News&file;=article&sid;=405