בעיות פרקים ופתרונן הטבעי
תאריך: שלישי, נובמבר 21 @ 00:08:54 IST
נושא: פגיעות ספורט


תורגם ע"י מאיר צ'סניק
21.11.06

שחיקת סחוסים או בשמה המקצועי - אוסטאו-ארטריטיס היא תופעה שסיבותיה אינן ידועות והיא גורמת בהדרגה לכאבים המלווים לעיתים בדלקות וגורמות לקושי הולך ומתגבר בתנועה של הפרק הפגוע.

מומלץ לטפל בתוספים (גלוקוזאמין סולפט ו-כונדרויטין סולפאט) כטיפול מונע לקבוצות הסיכון הבאות: בעלי היסטוריה משפחתית של אוסטאו-ארטריטיס, אנשים הסובלים מהשמנת יתר, אנשים שעברו טראומה או פגיעות ספורטיביות בפרקים, לעוסקים בפעילות גופנית נמרצת החוזרת על עצמה (רקדנים, ספורטאים וכו').
המחקרים המדעיים מצביעים על כך שלא נמצאו תופעות לוואי בשימוש ממושך.

1) מהם הפרקים?

בגוף האדם יש 143 פרקים שונים הפועלים כצירים, כמנופים וכבולמי זעזועים. הפרקים מאפשרים לנו לעמוד, ללכת, לרוץ, לכרוע, לקפוץ, לרקוד, לטפס, לשבת, לאחוז, לדחוף, למשוך, ללחוץ יד, להתגרד, לאכול ועוד אלפי תנועות יומיומיות. הפרקים מחברים את העצמות, מאפשרים להן לפעול בתיאום ובו זמנית מבטיחים תנועה חלקה ללא שחיקה או תקיעה. בכל פרק ישנם סחוסים. הסחוס מקובע בקצות העצם, בולם זעזועים ומאפשר תנועה חלקה של העצמות.

2) ממה עשוי הסחוס?

הסחוס הוא רקמה מימית המורכבת ממים, 65-80% קולגן (רקמת חלבון גמישה) ופרוטאוגליקינים המעניקים לסחוס את כושר ההחלקה ובלימת הזעזועים המדהימים.

3) מה גורם לשחיקת הסחוסים?

ישנם שני סוגים של שחיקת סחוסים: ראשוני ומשני.
המצב הראשוני הוא מצב המתפתח באיטיות ומופיע בדרך כלל לאחר גיל 45. הסיבה להופעתו אינה ידועה, אך היסטוריה משפחתית והשמנת יתר הם גורמי סיכון ידועים.
המצב המשני מופיע לפני גיל 40 ויש לו גורמים מובהקים, כגון: טראומה או פציעה, זיהום בפרקים, חוסר איזון מטבולי, שימוש מופרז בתרופות או כתוצאה מניתוח בפרקים.


"הסחוס מקובע בקצות העצם, בולם זעזועים ומאפשר תנועה חלקה של העצמות."

4) מהם הסימפטומים של בעיות שחיקת סחוסים בפרקים ואיזה פרקים נפגעים?

הסימפטומים העיקרים הם כאב, נוקשות בפרקים, עיוותים בפרקים ודלקות בשלבים מתקדמים. הבעיה עלולה לפגוע בכל פרק שהוא, אך בדרך כלל הפרקים המועדים לפורענות הם האצבעות, הברכיים, האגן, הצוואר ומספר פרקים בכף הרגל.

5) כיצד פותרים את הבעיה בדרך הטבעית?

כדי שהסחוס יתחדש הוא זקוק לתזונה מיוחדת. רכיבי התזונה הדרושים לסחוס בריא הם בעלי תפקיד כפול - הזנת הסחוס (הסחוס מתפקד בגוף כמשק סגור, כלומר אינו מקבל חומרי תזונה באמצעות כלי דם, אלא מייצר את רקמותיו באופן עצמאי) ועיכוב פעולתם של אנזימים המפרקים את הסחוס. תפקיד כפול דורש פתרון כפול - גלוקוזאמין וכונדרוטאמין.

6) מהו גלוקוזאמין וכיצד הוא פועל?

גלוקוזאמין הוא מרכיב חיוני לייצור רקמות חיבור בגוף, מקבוצת מוקופוליסכארידים ,(mucopolysacchrides) המהווים חלק אינטגרלי בממברנות (קרומי) התאים שבגופנו. הווה אומר אבן הבנין המרכזית של הסחוס. ממנו נוצרים החומרים הקושרים את המים לרקמות הסחוס. כמות נאותה של גלוקוזאמין אחראית על חילוף החומרים תקין בסחוס.
באופן תיאורטי, מתן גלוקוזאמין צריך לסייע בשיקום סחוסים מנוונים. התיאוריה הועמדה במבחן של מחקרים מדעיים רבים ונמצא בפועל שזה אכן קורה ובאופן מרשים.כתבה זו מגיעה מאתר... איילות - אתר ספורט ישראלי לריצה, טריאתלון, אתלטיקה ותוכניות אימונים
http://www.ayalot.com

הכתובת לכתבה / מאמר היא:
http://www.ayalot.com/modules.php?name=News&file;=article&sid;=453