היפונטרמיה, ריצה למרחקים ארוכים ופעילות גופנית מאומצת
תאריך: ראשון, דצמבר 24 @ 09:57:43 IST
נושא: רפואת ספורט


זוהי סקירה ראשונה בפינה חדשה באתר איילות: רפואת ספורט. את הפינה יוביל ד"ר ליאור זלר המתמחה בתחום. אנו תקווה כי תפיקו תועלת מפינה מקצועית זו.
מאת ד"ר ליאור זלר

בשנים האחרונות ניתן למצוא יותר אנשים שאינם מסתפקים בריצות לעשרה קילומטר או תחרויות טריאתלון למרחק האולימפי, ובמקום זה מתחרים במרתון, חצי איש הברזל ואיש ברזל מלא. המעבר לפעילות של Ultra endurance, חושפת את המתאמנים והמתחרים למצב של היפונטרמיה (hyponatremia).

הגדרה

היפונטרמיה מוגדרת כריכוז נמוך של נתרן (sodium) בדם. המצב מתייחס לריכוז הנתרן בדם ולא לכמות האבסולוטית של הנתרן בגוף.
הריכוז הנורמלי של נתרן בגוף נע בין 135-145, מיליאקוולנט ליטר. אדם שריכוז הנתרן בדמו יהיה מתחת ל 135, יחשב כסובל מהיפונטרמיה.

סימנים וסימפטומים

הסימנים והסימפטומים מופיעים לרוב במצבי היפונטרמיה חריפים, בהם ריכוז הנתרן נמוך מ 120 (מצבים מסכני חיים יכולים להופיע בריכוזים פחותים מ 110). יש לציין כי רוב המתאמנים והמתחרים מציגים מצבים או תסמינים בהם ריכוזי הנתרן הם בין 130-134, ורק אחוז קטן 1-1.5%, הם תסמינים, אולם באירועי ספורט גדולים כגון מרתון ניו- יורק ברלין או בוסטון מדובר בכמעט 100 אנשים בכל תחרות.

הסימנים כוללים חוסר התמצאות, בלבול, אי שקט פסיכומוטורי, כיווצי שרירים, בחילה, ובמקרים קיצונים יותר, בצקת ריאות, פרכוסים עד כדי מצב של קומה (coma).
יש לשים לב כי התסמינים המתוארים מתאימים גם למצב מסכן החיים של מכת חום, וגם למצב התייבשות.


"ככל הנראה מנגנון הרעלת המים הוא המנגנון העיקרי בהתפתחות המצב"

מנגנונים אפשריים להתפתחות היפונטרמיה

אין הסכמה ברורה לגבי המנגנון הגורם להיפונטרמיה במאמץ עצים, אך ככל הנראה ישנם שני מנגנונים פיסיולוגים העומדים בבסיס ההפרעה:
הראשון מתייחס לאיבוד מלח ובמקביל נוזלים בתהליך ההזעה, בעוד המנגנון השני מתייחס למצב של "הרעלת מים" (water intoxication), בו המתחרה שותה כמויות גדולות של מים במהלך התחרות ובכך גורם לירידה בריכוז הנתרן בגוף (בתהליך של דילול). ככל הנראה המנגנון השני (הרעלת מים) הוא המנגנון העיקרי בהתפתחות המצב (טענה זו נתמכת על ידי העובדה כי ריכוז המלח בזיעה בקרב אנשים מאומנים ומאוקלמים נמוך ביותר).

גורמי הסיכון

בשנים האחרונות ישנה התעניינות גוברת והולכת בקרב הקהילה הרפואית במצב זה בשל העלייה החדה של העוסקים בספורט תחרותי חובבני, ובשל כך התפרסמו מספר מאמרים רפואיים בספרות המדעית, כולל מאמר שפורסם באפריל 2005, בעיתון הרפואי המוביל בעולםNew England journal of medicine. במאמר זה בדקו את ריכוז הנתרן ברצים שסיימו את מרתון בוסטון, ממצאי המחקר הדגימו כי הסיכוי הגבוהה ביותר להתפתחות היפונטרמיה הוא בנשים, וברצים אשר רצו בקצב איטי. החוקרים מצאו כי רוב הרצים אשר פיתחו היפונטרמיה העלו במשקל גופם במהלך הריצה, דבר המעיד על שתייה מרובה (אשר הייתה אפשרית בשל זמן הריצה האיטי).


"רוב הרצים אשר פיתחו היפונטרמיה העלו במשקל גופם במהלך הריצה"

מסרים חשובים

1) היפונטרמיה היא מצב נפוץ בספורטאים העוסקים במרתון ותריאטלון.
2) המצב נפוץ יותר בנשים (אשר משיגות לרוב תוצאות איטיות יותר) וברצים איטיים.
3) יש להבדיל מצב זה ממצב התייבשות או מכת חום, ובשל כך יש להבדיל באופן הטיפול (מתן נוזלים רק יחמיר את המצב על פי מנגנון "הרעלת מים").
4) מניעה של המצב אפשרית על ידי הימנעות משתייה עודפת (הכמות המומלצת היא בין 500-1000 מל'לשעה).

References
1) Almond CS, Shin AY, Fortescue EB, et al. Hyponatremia among runners in the Boston Marathon. N Engl J Med. 2005 Apr 14;352(15):1550-6.
2) Speedy DB, Noakes TD, Schneider C. Exercise-associated hyponatremia: a review. Emerg Med (Fremantle). 2001 Mar;13(1):17-27. Reviewכתבה זו מגיעה מאתר... איילות - אתר ספורט ישראלי לריצה, טריאתלון, אתלטיקה ותוכניות אימונים
http://www.ayalot.com

הכתובת לכתבה / מאמר היא:
http://www.ayalot.com/modules.php?name=News&file;=article&sid;=460