אנמיה ברצים למרחקים ארוכים
תאריך: שבת, דצמבר 30 @ 18:41:41 IST
נושא: רפואת ספורט


מאת ד"ר ליאור זלר
30.12.06

אנמיה ברצים למרחקים ארוכים
הגדרה
אנמיה, (חוסר דם), מוגדרת כירידה ברמת ההמוגלובין בדם. המוגלובין הוא הפיגמנט הנמצא בכדוריות האדומות, שתפקידו לשאת את החמצן לרקמות הגוף. בגברים רמת המוגלובין התקינה היא בין 14-18 מג/אחוז, ואילו בנשים הרמה התקינה היא בין 12-14 מג/אחוז.

מנגנוני התפתחות אנמיה
שלושה מנגנונים עיקרים גורמים להתפתחות אנמיה:
1) חוסר יצור מספק של כדוריות דם.
2) הרס מוגבר של כדוריות דם.
3) איבוד דם חיצוני.
כל אחד מן המנגנונים יכול להופיע בצורה אקוטית (חריפה) או כרונית (איטית).

סימנים וסימפטומים של אנמיה
אדם הסובל מאנמיה יציג את הסימנים הבאים: עייפות, חולשה, חוסר שקט, כאבי ראש, סחרחורת ודפיקות לב. בספורטאים ורצים למרחקים ארוכים סימן ראשון יכול להתבטא כקושי בביצוע אימונים שבעבר היו קלים, ירידה קיצונית בתוצאות התחרויות וקוצר נשימה במאמצים קלים. כאן המקום לציין כי ירידה ברמת ההמוגלובין, דהיינו אנמיה, היא הגורם המגביל ביותר בצריכת החמצן המרבית (vo2max)- דבר המסביר את הסימפטומים שתוארו.

מה גורם לאנמיה ברצים למרחקים ארוכים?
סוג האנמיה הנפוצה ביותר ברצים למרחקים ארוכים היא אנמיה מחוסר ברזל, כלומר אנמיה המשנית לאיבוד דם. האנמיה ברצים למרחקים ארוכים מתפתחת במספר מנגנונים ייחודיים:
1) דימום מדרכי העיכול העליונות, אשר נובע לרוב כתוצאה מאיסכמיה (חוסר אספקת דם למערכת העיכול בזמן המאמץ). מנגנון נוסף הוא חבטות שמערכת העיכול סופגת במהלך הריצה אשר גורמות לדימום.
2) דימום ממערכת השתן, מופיע ב 17-90% מהעוסקים בפעילות גופנית מאומצת. גם במקרה זה איסכמיה וחבטות כנגד קיר הבטן במהלך הריצה הם הגורמים לדימום.
3) Foot strike: מנגנון זה הוא ייחודי לרצים למרחקים ארוכים. כדוריות הדם האדומות עוברות פירוק (המוליזה). הדבר קורה כאשר כדורית הדם מגיעה לכלי הדם באזור העקב. בשל החבטות שהכדורית האדומה סופגת במהלך הריצה היא מתפרקת- דבר שגורם לירידת המוגלובין ואנמיה. על כן יש חשיבות לרוץ על משטחים רכים ולהחליף נעליים כל כ- 600 קילומטר.
4) מאמץ עצים: מאמץ גורם לירידה בספיגת הברזל ובכך לחוסר יצור של כדוריות אדומות.


"בשל החבטות שהכדורית האדומה סופגת במהלך הריצה היא מתפרקת- דבר שגורם לירידת המוגלובין ואנמיה"

מסרים חשובים
1) אנמיה מחוסר ברזל היא תופעה נפוצה ברצים למרחקים ארוכים.
2) ישנה חשיבות עליונה לבצע בדיקת המוגלובין טרם תחילת עונת האימונים.
3) יש לחשוד בהתפתחות אנמיה כאשר מופיעים סימנים של עייפות וירדה ברמת הביצועים.
4) יש לבצע בירור מקיף לסיבת האנמיה לאחר גילויה ולטפל במצב בהתאם.כתבה זו מגיעה מאתר... איילות - אתר ספורט ישראלי לריצה, טריאתלון, אתלטיקה ותוכניות אימונים
http://www.ayalot.com

הכתובת לכתבה / מאמר היא:
http://www.ayalot.com/modules.php?name=News&file;=article&sid;=464