תסמונת אימון היתר
תאריך: חמישי, ינואר 25 @ 16:57:55 IST
נושא: רפואת ספורט


25.1.07
מאת דר' ליאור זלר

בשנים האחרונות שעות האימון שמשקיע הרץ החובבן במשך השבוע מתאימות להגדרת אדם כספורטאי (מעל 8 שעות אימון בשבוע). העלייה הניכרת בנפח הפעילות של הרץ החובבן חושפת אותו לפגיעות שלא נצפו בחובבים בשנים קודמות. אחת מהן היא תסמונת אימון היתר.

האבחנה של תסמונת אימון היתר היא "אבחנה שבשלילה", כלומר יש לשלול מצבים רפואיים אחרים אשר יכולים לגרום לסימפטומים וסימנים דומים, טרם שמכריזים על ספורטאי כסובל מאימון יתר.
חשוב לציין כי רופאי המשפחה אשר לרוב מטפלים בספורטאי החובב אינם מודעים בצורה מספקת לתסמונת זאת ועל כן חשוב לרץ החובב להעלות את האפשרות בפני רופאו כאשר הוא חושד כי ישנה אפשרות להתפתחות התסמונת.

סימנים וסימפטומים

התלונות הראשונות אשר יועלו על ידי הרץ החובב הן תלונות של ירידה ביכולות הגופנית, אשר תתבטא בירידה ברמת התוצאות, קושי ביכולת להשלים אימונים שבעבר הושלמו ללא קושי וזמן התאוששות ארוך לאחר כל אימון. תלונות נוספות יכללו כאבי שרירים, כאבי ראש, בחילות , עייפות, ירידה במשקל, פציעות חוזרות, הרגשת דיכאון, הפרעות שינה, והופעת מחלות ויראליות חוזרות. על פי האמור ניתן לראות כי הסימנים והסימפטומים הם מרובים ואינם ספציפיים ועל כן בשלב הראשון יש לשלול מחלות אחרות אשר יכולות לגרום לתלונות המוזכרות.

אבחנה

כפי שהוזכר בתחילת הסקירה יש לשלול גורמים נוספים אשר גורמים לתלונות דומות. גורמים שכיחים שגורמים לתלונות אלו יכללו מחלות ויראליות שונות כגון "מחלת הנשיקה", בעיות תזונה ובעיקר בעיות במשק החלבון והפחמימות, חסר שעות שינה, אנמיה והתרוקנות מאגרי הברזל (ראה סקירה אנמיה ברצים). כמו כן יש לשלול מחלות סיסטמיות קשות יותר, כגון מחלות ממאירות, חוסר תפקוד של בלוטת התריס, אי ספיקת כליות, דלקת נגיפית של הכבד, ותסמונת הכשל החיסוני הנרכש (HIV).
שני ממצאים אובייקטיבים מכוונים לאבחנה של התסמונת: האחד עלית הדופק בזמן מנוחה, והשני הוא עליית לחץ הדם.
סיום האבחנה יעשה על ידי שלילת כל הגורמים האחרים אשר יכולים לגרום לתסמינים דומים.

הטיפול

הטיפול הוא מנוחה. במידה ונעשתה אבחנה של התסמונת, מספר ימי מנוחה יחזירו את הספורטאי למצבו הבסיסי. במידה והספורטאי התעלם מן התסמינים והמשיך להתאמן בצורה מלאה ישנה אפשרות לכניסה לשלב כרוני- אז ידרשו מספר חודשי מנוחה מוחלטת על מנת לחזור לפעילות מלאה.

מסרים חשובים

1) על הרץ החובב להיות מודע לאפשרות של הופעת אימון יתר בעומסי אימון גבוהים.
2) יש להסב את תשומת לב הרופא המטפל לתסמונת זאת. עם זאת יש לזכור כי האבחנה היא אבחנה שבשלילה ועל כן יש לשלול מצבים אחרים שגורמים לסימפטומים.
3) זיהוי הסימפטומים בשלב מוקדם, ומנוחה קצרה, ימנעו מצב כרוני וצורך של הפסקת אימון לזמן ארוך.כתבה זו מגיעה מאתר... איילות - אתר ספורט ישראלי לריצה, טריאתלון, אתלטיקה ותוכניות אימונים
http://www.ayalot.com

הכתובת לכתבה / מאמר היא:
http://www.ayalot.com/modules.php?name=News&file;=article&sid;=477