מוות פתאומי בספורטאים
תאריך: שלישי, פברואר 20 @ 08:55:23 IST
נושא: רפואת ספורט


18.2.07
מאת דר' ליאור זלר

מוות פתאומי בספורטאים הוא אירוע דרמטי, פתאומי ובלתי צפוי. בסקירה קצרה זו אנסה להציג את הגורמים העיקרים לאירועים פתאומיים אלו.

אירוע מוות פתאומי בספורטאי מופיע בכל סוגי הספורט, אך בעיקר בענפי הסבולת, כגון ריצה למרחקים ארוכים, רכיבה על אופניים, וכן במשחקי כדור, ככדור-סל וכדורגל.
בשנים האחרונות עלתה המודעות לאבחון מוקדם של מצבים פתלוגים היכולים לגרום לאירועים אלו, ומחקר איטלקי גדול אשר פורסם השנה הדגים ירידה משמעותית בהיארעות של מוות פתאומי במהלך פעילות גופנית תחרותית. כאן המקום לציין כי רוב האירועים של מוות פתאומי בספורטאים נובעים מפתולוגיה בשריר הלב.


“מוות פתאומי בספורטאים הוא אירוע דרמטי, פתאומי ובלתי צפוי”

פיזיולוגיה ופתולוגיה של שריר הלב

הלב הוא משאבה הדוחפת דם לכל אברי הגוף (ולעצמו). הפעלת "המשאבה" היא חשמלית. הלב בנוי מארבעה מדורים, שתי עליות ושני חדרים, ומחולק לחלק שמאלי וימני. תפקיד הצד השמאלי הוא העברת דם עשיר בחמצן המגיע מן הריאה לכל חלקי הגוף, ותפקידו של הצד הימני הוא לקבל את הדם העני בחמצן ולהעבירו לריאה על מנת להעשירו בחמצן וחוזר חלילה.

הפגיעה הלבבית יכולה להופיע במספר מישורים:
1) פגיעה באספקת הדם ללב (מחלה של העורקים הכלילים, מחלה איסכמית).
2) פגיעה במערכת המסתמים (המפרידים בין המדורים השונים של הלב).
3) פגיעה במערכת החשמלית.
4) פגיעה בשריר הלב (כתוצאה מחוסר אספקת דם, זיהום או פגיעה על ידי תרופות או חומרים אסורים).


הלב

הגורמים והסיבות לאירועי מוות פתאומי בספורטאים

הגורם הנפוץ ביותר (25-35% מן המקרים) למוות פתאומי בספורטאים הוא HCM,( Hypertrophic Carddimyopathy). ההפרעה נובעת מהתפתחות לא מבוקרת של שריר הלב, בעיקר במחיצה בין שני החדרים, ובנוסף התפתחות לא מבוקרת של השריר בחדר השמאלי. מצב זה יגרום לתמונה של אי ספיקת לב ומוות כתוצאה מהפרעות קצב חשמליות. חשוב לציין כי לעיתים קרובות ההתיצגות הראשונית של מצב זה מתבטאת כמוות פתאומי ללא אירועים מקדימים, אך פעמים רבות הספורטאי יתלונן על קוצר נשימה או כאב בבית החזה בזמן מאמץ.

לפתולוגיה זו קשר משפחתי חזק, ובקרובים של חולים ניתן למצוא את הפתולוגיה בשכיחות גבוהה. האבחנה של HCM תעשה על ידי חשד קליני גבוהה בספורטאי לו סימפטומים מתאימים וסיפור משפחתי של מוות פתאומי במשפחה, וביצוע אקג, ואקו לב (שהיא בדיקת הבחירה) אשר יאוששו את האבחנה.
ספורטאי אשר נמצא כסובל מ HCM חייב להפסיק את הפעילות הספורטיבית בה הוא עוסק. מצב זה יש להבדיל מתופעה הנקראת Athlete’s Heart, (לב ספורטאי) בתופעה זו שריר הלב גדל כתוצאה מהפעילות הגופנית המאומצת (ככל שריר בגוף), התמונה הנצפית בהדמיית האקו דומה לתמונה המופיעה ב HCM, אך לא יופיעו אירועי מוות פתאומי או אי ספיקת לב. התמונה האקוגנית מקשה על האבחנה בין שני המצבים, ועל כן אחת מהבדיקות היא הפסקת פעילות הספורטאי למשך שלושה חודשים וביצוע אקו לב חוזר. במידה והלב חזר לממדיו התקינים נעשית אבחנה של Athlete’s Heart- מצב אשר לא מגביל את פעילותו של הספורטאי.

גורמים נוספים למוות פתאומי במהלך פעילות גופנית

מספר גורמים נוספים גורמים למוות פתאומי בספורטאים, רובם קשורים לפגיעה באחד מן המרכיבים בשריר הלב:
14% מן האירועים מתרחשים בשל מוצא לא תקין של העורקים הכלילים אשר מספקים דם ללב.
5% מן המקרים מיוחסים לדלקת של שריר הלב, לרוב כתוצאה מזיהום ויראלי (Myocarditis), ועל כן החשיבות הרבה לא לבצע פעילות גופנית בזמן מחלת חום חריפה (שפעת).
רק 2.5% מן המקרים נגרמים כתוצאה מאירוע לבבי חריף (התקף לב) ועל כן ביצוע בדיקת מבחן מאמץ בספורטאי צעיר ללא גורמי סיכון למחלת לב הוא אינו אבחנתי.
גורמים נוספים הם מכת חום, אירוע אסתמה חריף, שימוש בסמים.


“חוק הספורט מחייב בדיקת מאמץ לכל העוסקים בפעילות תחרותית”

מסרים חשובים

1) פגיעה לבבית היא הגורם הנפוץ ביותר למוות פתאומי בספורטאים.
2) ככל הנראה הבדיקות שהביאו להפחתה משמעותית בהיארעות התופעה הן בדיקת אק"ג ושאלון מפורט לגבי גורמי סיכון.
3) טרם התחלת פעילות גופנית מאומצת מומלץ להיבדק על ידי רופא ולבצע בדיקת אק"ג (לציין כי חוק הספורט מחייב בדיקת מאמץ לכל העוסקים בפעילות תחרותית).כתבה זו מגיעה מאתר... איילות - אתר ספורט ישראלי לריצה, טריאתלון, אתלטיקה ותוכניות אימונים
http://www.ayalot.com

הכתובת לכתבה / מאמר היא:
http://www.ayalot.com/modules.php?name=News&file;=article&sid;=482