קפאין ופעילות גופנית
תאריך: ראשון, אפריל 15 @ 21:20:08 IDT
נושא: תזונה


15.4.07
מאת אורן בכר
תורגם ממגזין ה- Runners World

קם בבוקר, הולך ישר לכוון הקומקום. רובינו יכולים להזדהות עם הרוטינה הזו. למעשה 60% מהאמריקאים שותים קפה כל יום... ומדוע לא? הקפה ממריץ את מערכת העצבים, עוזר לנו להרגיש יותר ערניים ומשפר את יכולת הריכוז, שלא לדבר על "מתודלקים" למרוץ.
מעבר לכך, לקפה כמות גבוהה של אנטיאוקסידנטים התורמת להורדת הסיכון לחלות בסכרת ומחלות לב, כמו גם הקשר החזק שנמצא בינו לבין העזרה בפירוק שומנים בזמן חילוף חומרים ובהקלה בכאבים לאחר אימונים.


פולי קפה קלויים

בשנה שעברה מחקר חדש זרע פחד בליבם של המכורים לקפה ברחבי העולם. המחקר מצא שקפאין עלול לפגוע ביכולת הביצוע. אחד מעורכי המחקר אף צוטט אומר: "אל תשתו קפה לפני פעילות גופנית.. " . מה? ללא קפה?

"קפאין עשוי להיות פחות מזיק ממה שאנחנו חושבים", אומר הקרדיולוג השוויצרי ועורך המחקר פרופ' פיליפ קאופמן.
קאופמן וחבריו בבית החולים האוניברסיטאי בציריך מצאו ש 200 מ"ג קפאין (כ- 2 כוסות קפה) מוריד את זרימת הדם ללב במהלך פעילות גופנית בכ- 22%. כאשר אצל אנשים המתאמנים במקומות גבוהים (עורכי המחקר בדקו אוכלוסייה זו כסימולציה לאנשים עם C.A.D – פגיעה בעורקים הכליליים) אחוז זה מגיע לכ- 39%. הירידה בכמות הדם המגיעה ללב מביאה איתה גם ירידה בכמות החמצן אותה הלב מקבל. השפעה זו של הקפאין לא נמצאה בזמן מנוחה.

"כאשר אנו מנצלים אנרגיה, חומר הנקרא אדנוזין פותח את העורקים כדי להגביר את קצב זרימת הדם", אומר קאופמן. "הקפאין חוסם חלקית את ההשפעה של האדנוזין".


אין אחידות בין המחקרים השונים על השפעת הקפאין

מדענים ידעו על הקשר הזה בין הקפאין לאדנוזין במשך זמן רב, אולם קבוצת המחקר בציריך הייתה הראשונה שמצאה כי השפעה זו היא משמעותית ופרסמה את תוצאות המחקר בגיליון ינואר 2006 של אגודת הקרדיולוגים האוניברסיטאית.
מאחר והגברה של קצב זרימת הדם ללב הוא הכרחי בזמן פעילות אירובית, הממצאים, באופן תיאורטי, מובילים לכך שקפאין עשוי לגרום לירידה בתפקוד הספורטאי.

מטרת המחקר לא הייתה לבדוק האם לקפאין השפעה על יכולת הספורטאי לרוץ מהר/ רחוק יותר, אלא את השפעת הקפאין על קצב זרימת הדם ללב. "לאנשים הסובלים מ C.A.D / כאלה המתאמנים בגבהים גם ככה יש ירידה מאד משמעותית בכמות הדם המגיעה ללב" אומר קאופמן, "ירידה נוספת כתוצאה מהקפאין בתיאוריה עשויה להיות קריטית עבורם".

כמו שקורה בד"כ בעולם המדע הגלגל התהפך באפריל 2006 כאשר בגיליון חודש זה של המגזין "מדעי הספורט" פורסם מחקר שמצא שלקפאין השפעה חיובית על הביצועים הספורטיביים בקרב קבוצת המחקר שהייתה מורכבת מרצים למרחקים.

קבוצת המחקר שצרכה כ 1.4 מ"ג קפאין על כל ק"ג גוף ליום השיגה שיפור של 1.2% ( בריצת 8 ק"מ ) ביחס לקבוצת הביקורת.
בגליון נובמבר 2006 של אותו המגזין, מחקר אחר בדק האם הקפאין יכול לשפר ביצועי רוכבי אופניים לספרינט של ק"מ אחד. גם כאן נמצא שיפור- הפעם של 3.1% בקרב קבוצת המחקר.


דוגמא של אחת מקבוצת המחקר לאחר שתיית קפאין

אם כן, האם הקפאין הוא "אויב "או "חבר"? " הוא יכול להיות שניהם. המחקר בציריך בהחלט מצריך מאיתנו לנקוט משנה זהירות" אומר ברנארד קלארק, קרדיולוג בבית החולים סנט פרנסיס בהרטפורד קונטיקט: "לאנשים הסובלים מ C.A.D / אנשים המתאמנים בגבהים או כאלה בעלי סיכון גבוה לחלות במחלות לב רצוי להימנע מצריכה של קפאין לפני ריצה או לכל הפחות להתייעץ עם הרופא שלהם לפני".
אם אתה לא טיפוס של קפה, המחקרים שמצאו קשר חיובי בין הישגים ספורטיביים לצריכת קפאין , לא אמורים לעודד אותך להתחיל.
לקפאין השפעה פסיכולוגית ופיזיולוגית. כמות קטנה יכולה לעשות את ההבדל. בעיקר לאחר הסימון של הק"מ ה- 30.כתבה זו מגיעה מאתר... איילות - אתר ספורט ישראלי לריצה, טריאתלון, אתלטיקה ותוכניות אימונים
http://www.ayalot.com

הכתובת לכתבה / מאמר היא:
http://www.ayalot.com/modules.php?name=News&file;=article&sid;=492