מכת חום (Heat-stroke), גורמים מניעה וטיפול
תאריך: שני, יולי 02 @ 14:04:40 IDT
נושא: רפואת ספורט


2.7.07
מאת ד"ר ליאור זלר

מכת החום היא מצב מסכן חיים (עד 10% תמותה) המאופיין בעליית טמפרטורת הגוף מעל 40 מעלות צלזיוס ומלווה בהופעת סימנים נוירולוגים, כגון: בלבול, חוסר התמצאות, שיפוט לקוי, התעלפות ופרכוס, עד כדי הופעת מצב של תרדמת (coma). במידה והמצב לא יזוהה באופן מידי ויטופל, הפגיעה תתקדם להופעת כשל רב מערכתי וסכנת חיים ממשית.

מכת חום היא מצב רפואי העומד בקצה הספקטרום של מחלות חום נוספות, הכוללות:
בצקת הנובעת מחום (התפתחות בצקת ברגלים או באזורים חשופים לחום באנשים שאינם מורגלים בחשיפה לחום).
"התכווצות חום" (Heat cramps)- מצב שבו מופיעים כיווצי שרירים וחולשה כתוצאה מחשיפה לחום.
התעלפות הנובעת מחשיפה לחום ותשישות חום שזהו המצב הקרוב ביותר למכת חום. במצב זה טמפרטורת הגוף יכולה להגיע כמעט עד 40 מעלות אך לא יופיעו הסימנים הנוירולוגים הנלווים.
בסקירה קצרה זו נדון במונח Exertional Heat Stroke, כלומר מכת חום הנובעת מפעילות גופנית מאומצת, אשר מופיעה לרוב בקרב אנשים צעירים הפעילים גופנית, כגון חיילים וספורטאים.

מהו המנגנון להתפתחות מכת חום?
הפתופיזיולוגיה העומדת בבסיס התפתחות מכת החום היא יצור חום על ידי הגוף אשר גובר על יכולת פינוי החום מן הגוף. יש לציין כי בכל זמן נתון נוצר חום על ידי הגוף, אך הוא מפונה באופן יעיל על ידי מנגנונים פנימיים וחיצונים. יצירת החום העודפת מושפעת מפעילות יתר שאותה האדם מבצע, וגורמים חיצונים אשר משפיעים הן על יצירת חום עודפת והן על פינוי חום שאינו מספק, כגון טמפרטורה גבוהה, לחות גבוהה, וביגוד שאינו תואם לפעילות. כאן המקום לציין כי אירועי מכות חום אינם מתרחשים רק בחודשי הקיץ, אך כמובן הסיכוי להתפתחות מכת חום בקיץ גבוהה הרבה יותר.

גורמי סיכון להתפתחות מכת חום
ישנם מספר גורמי סיכון עיקריים הגורמים להתפתחות מכת חום:
1) גורמים המגבירים יצור חום, כגון פעילות גופנית מאומצת.
2) כושר גופני ירוד.
3) התייבשות.
4) חוסר שינה.
5) חוסר אקלום: תהליך האקלום הוא תהליך בו הגוף "מתרגל" לפעילות גופנית מאומצת במצבי חום קיצונים. באופן עקרוני הגוף "לומד" לעבוד ביעילות רבה יותר בטמפרטורה חמה, אחד מתהליכי האקלום הידועים הוא יצור זיעה מוגבר. הספרות מדווחת כי ככל הנראה מספר אימונים (כשבוע ימים) בעצימות נמוכה יביאו לתהליך אקלום מלא. אולם, לאחרונה מחקר אמריקאי גדול אשר בוצע על חייליים הדגים כי תושבי מדינות הצפון בארצות הברית היו חשופים יותר להתפתחות מכות חום מאשר תושבי מדינות הדרום, (דבר המעיד על כך כי תהליך האקלום ככל הנראה ממושך יותר).
6) אירוע של מכת חום קודמת.
7) השמנת יתר.
8) ביגוד שאינו תואם את הפעילות הגופנית או תנאי השטח.
9) שימוש בסמים (אקסטזי, LSD ) או אלכוהול.

כיצד לזהות מכת חום?
הזיהוי המידי של מכת חום חשוב ביותר בשל העובדה כי טיפול מהיר ונכון הוא מציל חיים.
ההסתמנות הקלינית הראשונה של מכת חום הם שינוים נוירולוגים אשר מתאפיינים לרוב בהופעת בלבול, כושר שיפוט לקוי, והתעלפות. בדיקת חום רקטלית אשר תדגים טמפרטורה מעל 40 מעלות צלזיוס תאשר את האבחנה.

טיפול ומניעה
השלב הראשון בטיפול במכת חום הוא מניעה! יש להכיר את גורמי הסיכון להתפתחות מכת חום, ולהימנע מביצוע פעילות מאומצת בנוכחותם.
במצב של חשד גבוה להתפתחות מכת חום, יש להפסיק את הפעילות הגופנית באופן מידי, להעביר את המתאמן למקום מוצל וקריר, לבצע קירור אקטיבי באמצעות מים זורמים ולהעביר את החולה במהירות האפשרית לבית החולים. ישנה חשיבות עליונה לטיפול מהיר. מספר מחקרים (כולל מספר מחקרים ישראלים) תבעו את המונח "Golden Hour" פירוש הדבר כי ישנה חשיבות למשך הזמן בו הטמפרטורה של הנפגע היא מעל 40 מעלות, וקירור וטיפול מהיר ימנעו התפתחות כשל רב מערכתי בהמשך.


“הופעת בלבול”

מסרים חשובים
1) מכת חום היא מצב מסכן חיים.
2) ישנה חשיבות עליונה לזיהוי מהיר של המצב ולטיפול מתאים.
3) טיפול מתאים כולל הפסקת הפעילות, העברת הנפגע למקום קריר, קירור אקטיבי באמצעות מים והעברה מהירה לבית החולים.
4) ישנה חשיבות עליונה במניעה ראשונית על ידי הכרת גורמי הסיכון להיווצרות מכת חום.
5) טרם חזרה לפעילות לאחר אירוע של מכת חום מומלץ לבצע מבחן סבילות לחום.כתבה זו מגיעה מאתר... איילות - אתר ספורט ישראלי לריצה, טריאתלון, אתלטיקה ותוכניות אימונים
http://www.ayalot.com

הכתובת לכתבה / מאמר היא:
http://www.ayalot.com/modules.php?name=News&file;=article&sid;=507