8 הגורמים השכיחים ביותר לפציעות בחדר הכושר
תאריך: ראשון, אוקטובר 12 @ 12:50:43 IST
נושא: חדר כושר


מאת דובב מזור

רוצים להקטין את סיכויי הפציעה בחדר הכושר? עברו על הסעיפים הבאים ובידקו את עצמכם.כמעט כל מתאמן רציני בחדר הכושר סבל בעברו מפציעה זו או אחרת. גם הקפדה רבה ביותר, לא תוכל להבטיח לגמרי את אי-הופעת הפציעה, אך לפחות תקטין את הסיכויים של הופעת דלקת/ מתיחת שריר או כל פציעה אחרת.

לפניכם מובאים 10 גורמים אשר עלולים לזרז את הופעתה. קיראו והפנימו.

1. הימנעות מחימום.

לחימום חשיבות עליונה במניעת הפציעה. החימום מגביר את זרימת הדם אל שרירי השלד, מעלה את טמפ' השריר ומגביר את גמישות השריר (שריר חם תמיד אלסטי יותר משריר קר).

על החימום להתחיל ב- 10-7 דק' פעילות אירובית קלה (כ- 65% מדופק מרבי). לאחר מכן לפני כל תרגיל יש לבצע סט או שניים במשקל קל של כ-20 חזרות.

2. העמסת משקל רב מדי.

כשהמשקל רב מדי, לא ניתן לשלוט בתנועה. במצב זה, כאשר אינך מצליח לשלוט בגבולות הביומכאניים של התנועה, אתה מתחיל להתנועע ולהטלטל ע"מ להרימו. הקומפנסציה הזו עלולה להוביל לפציעה חמורה.

* שימו לב שמפתחי גוף רבים עובדים בשיטה הנקראת Cheating. בשיטה זו, מבצעים קומפנסציה עם איברים שונים בגוף (בד"כ הגב) ע"מ להרים משקל רב מהמשקל שאותו שריר מסוגל להרים. רבים רואים את מפתחי הגוף האלה ומחקים אותם. עליכם לדעת כי ע"מ לבצע את טכניקת ה- Cheating, יש להיות מנוסה ומיומן מאוד ע"מ למנוע במידת האפשר את העומס על המפרקים השונים. כמו-כן, ע"מ להיות אלוף עליך לבצע לפעמים דברים שעלולים לסכן אותך, מה שלא נכון לגבי המתאמן מחדר הכושר המקומי. לכן, לפני שאתם מעמיסים משקלים "שגדולים עליכם", תחשבו פעמיים אם זה שווה לכם עד כדי כך.

3. חוסר ריכוז.

אם אינך נותן את מלוא תשומת הלב לתרגיל, אתה מזמין פציעה. בעת ביצוע התרגיל, יש לתת להיות מרוכזים בתרגיל ולא בגורמים אחרים. כאשר אתה מתרכז בדברים אחרים (השלמת הרכילות היומית) בעת הביצוע, תיתכן יציאה מזוויות התרגיל המיועדות. תוסיפו ליציאה זו משקל רב, והרי לכם מתיחת שריר רצינית (כמשל).

4. טכניקה שגויה.

גוף האדם בנוי כך שלכל שריר יש פעולה או פעולות מסוימות. כל מיני פעולות/ סיבובים מיותרים פוגעים במטרה התנועתית של השריר ובכך עלולים לפגוע בו. שימוש בטכניקה שגויה לאורך זמן, זהו מתכון מצוין לפציעה.

5. השגחה לא טובה.

אם אתה דוחף את עצמך לגבולות הפיזיולוגיים, בתרגילים מסויימים (כדוגמת לחיצת חזה) תהיה חייב להיעזר במשגיח. אין בכך כל רע, ,זה פשוט מעיד על כך שעליך להיעזר במישהו ע"מ לדחוף את עצמך עד לכישלון. עם זאת, תפקידו של המשגיח חשוב ביותר. משגיח טוב הוא אחד שצריך "להרגיש" את המתאמן ובמידת הצורך "ללטף" את המשקל ע"מ שהמתאמן יוכל לבצע עוד חזרה עוד שתיים אל גבול היכולת שלו. כמו-כן, על המשגיח להיות רציני ומרוכז מאוד בעת התרגיל.

6. ביצוע אימונים בתדירות גבוהה מדי.

כאשר אינך מאפשר לגוף להתאושש מאימון לאימון, מתחיל מצב של כדור שלג. כמובן שייתכן מצב של אימון יתר אך עוד לפניו יתכנו מכשולים רבים באימונים. אתה עלול למצוא את עצמך תקוע או יורד במשקלים במקום להתקדם. במצב זה רבים מתאמנים יותר ורק מחמירים את הבעיה, כיוון שהגוף אינו מספיק לבנות את עצמו מאימון לאימון. כמו-כן, מאגרי הגליקוגן מדלדלים ומופיעים כאבים רבים בשרירים ובמפרקים. במצב זה- פחות זה יותר טוב ויותר זה יותר רע.

7. הימנעות ממתיחות.

מתיחות אינן, בהכרח, קשורות לחימום. לפני ואחרי ביצוע סט, ביצוע מתיחה לשריר תסייע לשחררו ולהכינו לסט הבא. בנוסף, המתיחות מגבירות את אלסטיות השריר ומזרימות אליו דם רב יותר (ולכן גם יותר אבות מזון וחמצן התורמים להתאוששותו). כך גם יוכלו להימנע כאבי שרירים ביום שלמחרת.

8. חוסר ערנות.

אולי לא תאמינו, אך פציעות רבות נגרמות כתוצאה מפגיעה של מתאמן אחד בשני. רבים לא נזהרים כאשר מסתובבים (בעיקר בפינת המשקולות החופשיות), ולכן מסכנים גם את עצמם וגם את המבצעים את הסט. הבעיה נפוצה בעיקר בחדרי כושר קטנים וצפופים.

המאמר כתוב בלשון זכר, אך מיועד הן לנקבה והן לזכר.כתבה זו מגיעה מאתר... איילות - אתר ספורט ישראלי לריצה, טריאתלון, אתלטיקה ותוכניות אימונים
http://www.ayalot.com

הכתובת לכתבה / מאמר היא:
http://www.ayalot.com/modules.php?name=News&file;=article&sid;=59