כמות החלבון המומלצת למפתחי גוף
תאריך: ראשון, ספטמבר 21 @ 14:31:42 IDT
נושא: חדר כושר


מאת דובב מזור

כיום, רצונם הרב של מתאמנים רבים לפתח את גופם בחדר הכושר, דואג היטב לכיסם של יצרני תוספי החלבון השונים. צריכת חלבון מספקת היא, ללא ספק, תנאי הכרחי לפיתוח גוף. מהי כמות החלבון אשר על האדם הלא מתאמן לצרוך? מהי כמות החלבון אשר על המתאמן החובבן לצרוך? מהי כמות החלבון אשר על מפתח הגוף לצרוך? אנסה להביא בפניכם את שיקולי הדעת בבחירת כמות החלבון היומית המומלצת.בבחינת הספרות המקצועית ומחקרים רבים שנעשו, ניתן לראות את הנתונים הבאים:

כמות החלבון המומלצת לאדם אשר אינו מתאמן הינה 0.8 גרם חלבון ביום לכל ק"ג משקל גוף.

כמות החלבון המומלצת לספורטאי חובבן הינה כ- 1.2-1 גרם חלבון ביום לכל ק"ג משקל גוף.

כמות החלבון המומלצת למפתחי גוף (4 פעמים או יותר בשבוע) הינה כ- 2-1.5 גרם חלבון ביום לכל ק"ג משקל גוף (הם ממילא צורכים יותר קלוריות, ולכן באופן אוטומטי אוכלים יותר חלבון).

אם נבחן היטב את כמות החלבון היומית אשר רובינו אוכלים, ניווכח כי זה כלל לא בשמיים להגיע לכמויות אלה. לדוגמא, מתאמן חובבן השוקל 70 ק"ג יצטרך כ-100 גרם חלבון ביום. בקופסת טונה במים, יש כ-120 קלוריות והיא מכילה כ- 27 גרם חלבון. כלומר, ע"י אכילת קופסת טונה אחת הוא כבר יצרוך כרבע מהכמות היומית המומלצת.

אם כן, מדוע רבים צורכים תוספי חלבון ולא מסתפקים בחלבון מהתזונה היומית? לשאלה זו ישנן מספר תשובות אפשריות:

- רבים מעדיפים לצרוך כמות העולה על הכמות הנדרשת, מאשר כמות הנמוכה מן הכמות הנדרשת. אותם מתאמנים מעדיפים להיות "רגועים" ע"י כך שגופם, לבטח, יקבל את הכמות הנדרשת. המתאמנים העיקריים הטוענים זאת הינם בעלי אחוזי שומן נמוכים, אשר לא ממש משנה להם שכמות רבה במיוחד של חלבון תהפוך לשומן (אך גם תאבד בשתן). כלומר, מתאמן אשר על-פי משקלו עליו לצרוך כ-100 גרם חלבון, יצרוך 120 גרם ואף יותר.

- מפתחי גוף רבים צורכים 2 ואף 3 גרם חלבון לכל ק"ג משקל גוף ביום. כמות זו תתורגם בקלות ל- 300 גרם חלבון ביום! נחיצותה של כמות כזו לפיתוח גוף מוטלת מאוד בספק, למרות זאת אין לשכוח כי מדובר במפתחי גוף ברמה הגבוהה ביותר בעולם, כך שתוכנית האימונים שלהם רחוקה בהרבה מזו של המתאמן המצוי. עם זאת חשוב לדעת, כי כמות רבה של חלבון עלולה לגרום לנזק רציני לכליות.

- רבים, במיוחד מתבגרים "מורעלי פיתוח גוף", סבורים כי ככל שיאכלו יותר חלבון, כן יפתחו את גופם. הנחה זו מוטעית מיסודה. אם לדוגמא הגוף צורך 120 גרם חלבון, 121 גרם חלבון יהיו מיותרים. אני סבור כי הסיבה העיקרית לטענה זו, הינה חוסר סבלנותם ורצונם להשיג כמה שיותר בכמה שפחות זמן.

מן האמור, כל אחד יעשה את שיקולו, אך מה שבטוח הוא שמתאמן חובבן המבצע 3 אימונים בשבוע, לבטח, לא יצטרך יותר מ- 1.2 גרם חלבון ביום לכל ק"ג משקל גוף. עם זאת מתאמן אשר מבצע אימון כמעט כל יום, ישקול לצרוך 2 גרם חלבון ביום לכל ק"ג משקל גוף ואף יותר מכך.

במידה וכמויות החלבון מן התזונה היומית אינן מספיקות מסיבה זו או אחרת, מומלץ לצרוך תוספי חלבון (במיוחד אבקת חלבון מי גבינה- ראה מאמר), כך שצריכת כמות החלבון היומית תגיע לכמות הרצויה.כתבה זו מגיעה מאתר... איילות - אתר ספורט ישראלי לריצה, טריאתלון, אתלטיקה ותוכניות אימונים
http://www.ayalot.com

הכתובת לכתבה / מאמר היא:
http://www.ayalot.com/modules.php?name=News&file;=article&sid;=9