אימון פונקציונאלי- היחידה החסרה באימוני התנגדות

מאת אורי לאוגומר-


כושר מאוזן

בשנים האחרונות יותר ויותר שומעים על המושג אימוני כוח פונקציונאליים. האמת היא שסוג אימון זה קיים כבר שנים רבות ורק לאחרונה החל לתפוס תאוצה וחודר יותר ויותר לחדרי הכושר ולאימונים באופן כללי.

מהו אימון התנגדות פונקציונאלי?האימון הפונקציונאלי הוא תפיסת אימון המדגישה את אימון הגוף בשילוב ותאום של רב מערכות הגוף העוסקות בתנועה.

יישום של צורת אימון זו בתכניות האימון משפיע, משפר ומשכלל את מערכות השרירים והשלד, שיווי משקל, מערכת העצבים, יציבות ויציבה, קוארדנציה וניצול אנרגטי יעיל.


התוצאה היא לא רק בשיפור הכושר, חיזוק וחיטוב אלא גם ביכולת הגוף לתפקד בצורה יעילה יותר ביום יום.

Mel C Siff ו Yuri Verkhoshansky בספרם Supertraining (אחד הספרים הטובים שנכתבו על אימוני התנגדות) מבחינים בשני סוגים בסיסים של אימוני התנגדות:


1 . אימוני התנגדות מבניים Structural resistance training

2. אימוני התנגדות תפקודיים functional resistance training

הסוג הראשון של אימוני ההתנגדות מכוון לבניית השריר ((Hypertrophy ואילו הסוג השני של אימוני ההתנגדות (פונקציונאלי) מכוון לשיפור התפקוד ומשויך לסוגים שונים של פעילויות ומטרות (כשמו כן הוא). בסוג אימון זה מעורבים תהליכים של קואורדינאציה בין קבוצות שרירים שונות, קואורדינאציה בין סיבי שריר באותה קבוצת שרירים, תהליכי עיקוב וסיוע רפלקסים במערך העצבי, תהליכי למידה מוטוריים.

כמו כל דבר בגופנו לא ניתן להפריד לחלוטין בין השניים ואולם ניתן למקד את סוג האימון בהתאם למטרות. מטרתו של מאמר זה הינה להדגיש את חשיבותם של אימוני ההתנגדות הפונקציונאליים אשר לדעת הכותב אינם מודגשים מספיק לא בחדרי הכושר ולא באופן כללי.


אימון האלכסונים של הבטן בעמידה
תרגיל לדוגמא "ללימוד הבטן" לתפקד במנחי עמידה. מדגיש את שרירי הבטן האלכסונים

האימון הפונקציונאלי מקודם כיום ע"י מאמנים רבים במיוחד בארה"ב אך לא רק שם. מאמנים בעלי שם המקדמים תפיסת אימון זו:


פול צא'ק (Paul Chek) הנחשב למרצה מספר 1 בתחום זה. פול יועץ לארגונים שונים, נמנים עימהם: ג'ונסון את ג'ונסון קולג' להכשרת כירופרקטיים, שיקגו בואלס קבוצת הכדורסל, האקדמיה של חיל האוויר ארה"ב ועוד רבים אחרים. פול יסד את מכון צא'ק (C.H.E.K. Institute ) מכון המסמיך מאמנים ומגיעים אליו מכל העולם.

וורן גאמבטה (Vern Gambetta) מאמן נוסף המקדם סוג אימון זה (פונקציונאלי), מאמן כושר לשעבר של שיקגו וויט סוקס (קבוצת בייסבול) ומרצה בינלאומי בתחומים שונים של כושר.

גרי גריי Gary Gray)) נחשב לאבי האימון הפונקציונאלי וחלוץ בתחום זה. גרי הוא פיזיותרפיסט המוערך ברמה בינלאומית בתחום זה. גרי פיתח שיטות אימון שונות בתחום האימון הפונקציונאלי (3D Matrix ועוד).


פול צ'אק (Paul Chek) מבחין ב 6 מאפיינים לסוג אימון זה:

1. אימון רפלקסים

2.שמירת מרכז הכובד בתוך הבסיס

א. יציבה ויציבות סטטית

ב. יציבה ויציבות דינאמית

3. אימון המדגיש תאום מוטורי כללי

4. תאום בין "שרשרת פתוחה לשרשרת סגורה"

5. שיפור יכולות ביו-מוטוריות לצורך תפקוד יומיומי

6. מתרגילים מבודדים לתרגילים משלבים (או מורכבים)

במבט מהיר על מאפיינים אלו אנו רואים כי למעשה האימון הפונקציונאלי אינו "מתעניין" באימון של קבוצות שרירים אלא באימון תנועות. המוח אשר אחראי על תפקוד הגוף אינו מזהה שרירים כי אם תנועות ולמעשה כך מתפקד גופנו.


אני מאמין כי כל אדם אשר משלב אימוני התנגדות בתוכנית האימון חייב לשלבם בעיקר מההיבט הפונקציונאלי (functional resistance training) ולא מההיבט המבני (Structural resistance training), אלא אם מטרתו בניית גוף.


כמובן שאין להתעלם ממטרות ספציפיות וכפי שציינתי קודם לכן, לא ניתן לעשות הפרדה מוחלטת בין השניים, ואולם ללא ספק הדגש המושם כיום על אימון פונקציונאלי הוא הרבה פחות ממה שרוב האוכלוסייה צריכה בכדי לתפקד יעיל יותר, שלא לדבר על ספורטאים. בכדי שנוכל לעשות זאת עלינו לחשוב על אימוני ההתנגדות בצורה אחרת. לדוגמא אם נתייחס למאפיין מספר 2 (שמירת מרכז הכובד בתוך הבסיס) וננסה לשלבו בחדר הכושר הקונבנציונאלי, נגלה כי מרבית המכונות בחדר הכושר מצריכים מנחי ישיבה או שכיבה (ישנם מספר מועט מאד של מכשירי כוח אשר ניתן לבצע בהם תרגילים בעמידה); כלומר אחד המאפיינים החשובים הדורש גירוי של מערכות שיווי משקל אינו בא לידי ביטוי בחדר הכושר הקונבנציונאלי.


חשיבותם של אימוני ההתנגדות לכלל האוכלוסייה ובמיוחד לספורטאים אינה שנויה במחלוקת. אימוני התנגדות אשר אין בהם מרכיב עיקרי של אימונים פונקציונאליים "יסבלו" מחוסר יעילות ובשיפור מנמלי של תפקוד הספורטאי.

=> עלינו להבין כי כוח אינו תוצר בלעדי של מסת שריר, כי אם גירוי יעיל ואפקטיבי של מערכת העצבים את סיבי השריר. זהו הבסיס לכל אימוני הכוח.


אז כיצד מבצעים אימון כזה? על מה מקפידים? על אילו דגשים צריך לשים לב?
כל אלו במאמר הבא אשר יתמקד על אימוני כוח פונקציונאליים לרצים.


להתראות,
אורי
* למאמר הקודם בסדרת האימון הפונקציונאלי,


לחצו כאן.* מאמרים נוספים ניתן למצוא באתר של כושר מאוזן:


www.fitnessinbalance.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>